Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 6. szám · 2005. április 29.

NMR spektrométerek a GYTK-n

blank

„Egyetemünknek meg kell találnia azon értékeit, melyekkel eleget tud tenni a kor kihívásainak” – mondta prof. Tulassay Tivadar rektor az új MNR spektrométerek március 24-i átadásán. Két korszerű, kutatást és oktatást is szolgáló készülékkel gyarapodott a Gyógyszerésztudományi Kar.
blank
200506031.jpg
Tulassay Tivadar rektor, Noszál Béla dékán, Szakács Zoltán PhD hallgató, Tárkányi Gábor, a KKKI NMR laboratóriumának vezetője, Pálinkás Gábor akadémikus, a KKKI igazgatója és Sándor Péter (Varian) az NMR laboratóriumban

A Hőgyes Endre utcai épületben tartott átadási ünnepségre a hazai tudományos élet számos prominens képviselője eljött. Ott volt a korábbi rektor, Sótonyi Péter professzor, eljött az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnöke és elnökhelyettese, Görög Sándor, illetve Orbán Miklós akadémikusok, továbbá Pálinkás Gábor akadémikus, a Központi Kémiai Kutatóintézet főigazgatója. Részt vettek a rendezvényen az NMR-es kutatásokban élenjáró magyar tudományos műhelyek, valamint az új műszereket szállító Varian cég képviselői is.

Vezető kutatóhely

Házigazdaként Noszál Béla dékán a vendégek köszöntésével nyitotta meg az ünnepséget, majd Tulassay rektor méltatta a megvalósuló beruházás fontosságát. Kiemelte, hogy ez a nagy értékű fejlesztés hosszú távon biztosítja, hogy az egyetem kutatásai nemzetközi mércével is magas szinten maradjanak. A kar piacvezető kutatóhellyé vált ezen a téren az országban, mivel a most üzembe helyezett, 14,1 Tesla térerejű műszer jelenleg a legnagyobb teljesítőképességű mulekuláris szerkezetvizsgáló készülék Magyarországon. Rektor úr hangsúlyozta, hogy a nemrég életre hívott Szentágothai Tudásközpont infrastrukturális háttere is jelentősen gyarapodik a két új műszerrel.

Görög Sándor, az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnöke elmondta, hogy az NMR útja Nobel-díjakkal van kikövezve, 1952-től napjainkig. Az évtizedek során először a fizika, majd a kémia, később a biokémia és az orvostudományok területén hozott áttörést ez a mára már külön tudományággá fejlődő technológia. Professzor úr üdvözölte, hogy ez a mostani fejlesztés éppen a GYTK-n valósul meg, hiszen a gyógyszerészet képes integrálni ezeket a tudományágakat és így beláthatatlan lehetőségek nyílnak meg a kar kutatásaiban. „Magyarországon nemzetközileg is igen erős NMR kutatás folyik. Ebbe az igen erős és jó családba kerül most be a Gyógyszerésztudományi Kar. Így Noszál professzor és csapata ezen a téren is a hazai tudományos vérkeringés szerves részévé válik” – mondta.
blank
200506032.jpg
Az új NMR laboratórium. Jobb oldalon az ország legnagyobb térerejű (14,1 Tesla) szupravezető mágnese

Tervezett vizsgálatok

Ezután Noszál dékán úr rövid előadásban ismertette az NMR jelenség alapjait és alkalmazási lehetőségeit. A mágneses magrezonancián alapuló kutatások számos célra alkalmazhatók. A Gyógyszerészi Kémiai Intézet és a Szerves Vegytani Intézet tervei között szerepelnek a szintetikus kémikusok által előállított molekulák szerkezetének megismerésére, újonnan izolált természetes vegyületek molekuláris jellemzőinek feltárására és már ismert kismolekulájú vegyületek változó pH-jú közegben mutatott viselkedésének feltárására irányuló vizsgálatok. Ezek a kísérletek a már klasszikusnak számító NMR technikák közé tartoznak. A nagyobb térerejű berendezés használatával azonban lehetővé válik egyrészt az emberi testből származó folyadékminták elemzése a gyógyszerek metabolizmusának megismerése céljából, másrészt a hatóanyag liposzómához, ciklodextrin molekulához és a receptorfehérjéhez történő kapcsolódásának követése, harmadrészt szilárd minták analízise. A közeljövőben tervezik a folyadékkromatográfiával kapcsolt NMR technika megvalósítását, mellyel egy vizsgálattal megvalósítható lesz az összetett minták alkotóinak elválasztása és a komponensek szerkezetének megismerése.

Előadása végén dékán úr köszönetet mondott a nagyműszer pályázaton elnyert támogatásért a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalnak, egyetemünk vezetésének, külön rektor úrnak, hogy mindvégig tántoríthatatlanul támogatta a beruházás megvalósulását, végül pedig a műszereket üzembe helyező Varian cégnek. A pohárköszöntő után a résztvevők megtekinthették a Szerves Vegytani Intézet laboratóriumában működő 400 MHz-es és a Gyógyszerészi Kémiai Intézet laborjában üzembe helyezett 600 MHz-es készüléket.

Fotó, szöveg: BMD

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk