Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 6. szám · 2005. április 29.

Kéretlen tanácsok fiatal kutatóknak

1. rész

blank
blank
200506111.jpg
Dr. Simon Géza

Vajon, mi készteti az embert arra, hogy pályafutása (pontosabban pályagyaloglása) végén kéretlenül tanácsokat osztogasson fiatal munkatársainak vagy általában a fiatalságnak? Különösen, ha tudja, hogy a fiatalok ritkán fogadják meg az öregek intelmeit – mint ahogy ő sem tette meg ezt annak idején. Mégsem tudtam ellenállni a kísértésnek.

Mielőtt belekezdenék mondandómba, hadd mutatkozzak be olvasóimnak. Öt államban végeztem középiskolai tanulmányaimat: a magyar fővárosban, Innsbruck mellett a hegyekben egy lágeriskolában, Rómában, Los Angeles közelében és New York Cityben. A New York State Orvosi Egyetemre jártam Brooklynban, s rezidenséveimet New York egyik nagy városi kórházában, a Bellevue-ben töltöttem. A katonaévek után a Michigan State Egyetemen szereztem élettanból doktori diplomát. Minneapolisban (Minnesota) telepedtem le, s a Veteránok Kórházában – az ottani egyetem legnagyobb oktató kórházában – 28 éven keresztül kísérleti hipertóniakutatással és belgyógyászként betegellátással foglalkoztam. Hat magyar kutatótársam közül négy a Semmelweis Egyetemről érkezett. Nyugdíjba vonulásom után működési engedélyt szereztem Magyarországon, honosítottam belgyógyászi végzettségemet, és jelenleg a Máltai Szeretetszolgálat rendelőjében hajléktalan betegeket látok el.

E rövid kitérő után lássuk ifjú kollégáimnak szóló ajánlataimat. Íme:

Félelem kudarctól

Dolgozz – elszántan és kitartóan!

Ne félj, hogy kudarcot vallasz! És ha ez mégis bekövetkezik, házastársad nem fog kevésbé szeretni. Sőt, ha kemény küzdelemben maradtál alul, tisztelni fog érte. A gyerekeid is, amikor felnőttek. (Szeretetük csak akkor múlik el, ha lusta vagy csaló vagy.) Nem fogsz éhen halni, akkor sem, ha sikertelen vagy. Legfeljebb Velence helyett csak a Velencei tónál nyaralhatsz (Állítom, hogy érdekesebb emberekkel találkozol ott, mint a lagúnában.)

Divatos Sziszifuszt emlegetni. Ne csak emlegessük, hanem, ha kell, vállaljuk a sorsát! Fedezd fel magadban az ötletet!

Szándékosan nem mondtam, hogy légy eredeti. Az eredetiség, mint a költemény, megtörténik az emberrel, azt nem lehet akarni.

Merülj el egy témakörben, olvass el mindent, amit arról tudni lehet, és akkor, amikor fáradt vagy – vonaton, repülőgépen, egy orvos-kongresszusról jövet – felötlik majd benned az ötlet! Talán még eredeti is lesz. A legfontosabb, hogy a Tied lesz. Az ember szívesebben és sokszor sikeresebben dolgozik saját ötletein, mint másokén.
blank
200506112.jpg

Ötletek forrása

Maradj a műhely közelében!

Egy interjúban megkérdezték Hisashi Shinto-t, a Japán Távirati és Telefon Részvénytársaság volt elnökét, hogy mi volt a titka annak a hihetetlen alkotóképességnek és termékenységnek, ami vállalatát jellemezte az 1970-es években. Válasza egyszerű volt: „Maradj a műhely közelében!”

A műhely az ötletek forrása. Karosszékből nem lehet kutatni. Igaz, hogy vannak híres „kutatók”, akik ritkán teszik be a lábukat a laborba, mert elsősorban a kutatás megszervezésével és finanszírozásával vannak elfoglalva. Ez is fontos feladatkör, de legtöbbször nem ők a felfedezők, hanem az egyik munkatársuk.

A műhely közelében lenni azt jelenti a gyakorlatban, hogy minden kísérletsorozat egyik mozzanatát Te kivitelezed, legyen az kritikus sebészeti beavatkozás, hisztometria, felvételek kiértékelése vagy valami más. Ebből két hasznod származik. Egy: elnyered munkatársaid tiszteletét és önzetlen együttműködését. Kettő: belelátsz az alkalmazott metodikák részleteibe, a hibaforrásokba, és részt vehetsz azok kiküszöbölésében (így nem érnek később kellemetlen meglepetések.) Gyakran a legjobb ötleteket akkor kapja az ember, amikor a legkisebb részletekben van elmerülve.

Sajátos arculat

Kerüld a divatot, mert az utánzás!

A tudományos kutatásban éppúgy, mint magában a divatban, a filmekben, az építészetben, a képzőművészetben, a szakácsművészetben stb. jönnek-mennek a divatok. Divatos lehetsz, szerepelhetsz, de végül is mások ötletein munkálkodsz, legfeljebb a részleteken dolgozhatsz. Ha az eredményeid alátámasztják a divatokat, a divattervezők fel fognak karolni, ha nem, falakba ütközöl. Nem lesz sajátos arculatod (profilod). Nem fogják azt mondani: „na, igen, X.Y.-nak ez és ez a rögeszméje”, erről ismeretes.

A hipotézisek divatjával szemben, a legújabb technológiák gyors alkalmazása nagyon hasznos lehet, ha elősegítik saját ötleteid újszerű megközelítését, részletes kidolgozását.

Amit teszel, legyen lényeges!

Nem mindig könnyű megállapítani, hogy mi a lényeges. Könnyebb megállapítani, hogy mi a lényegtelen. Például nagyon magas sótartalmú diétával (8 % NaCl) meg lehet mérgezni patkányokat, csupán idő kérdése. Akármit mérsz ezeken a patkányokon, „pozitív”, „közölhető” eredményt fogsz kapni – számos ilyen adat található az irodalomban –, de ezzel nem tudtad meg, hogy mi az egész életre szóló magas sótartalmú diéta (az átlag 5 g/nap helyett 10 g/nap) káros hatása az emberre. Drasztikusan fogalmazva: kalapáccsal fejbe verni a patkányt, nem jó kísérleti modellje a fejfájásnak.

(folytatjuk)

Simon Géza MD, PhD
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Rendelő
University of Minnesota Medical School

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/6. szám | Előző cikk | Következő cikk