A traumatológiai tanfolyamok és képzések elengedhetetlenek nemcsak a szakemberek folyamatos fejlődéséhez, hanem tudások megalapozásához. Különösen fontos ez egy olyan dinamikus területen, mint a baleseti sebészet, aminek fejlődését nem csak maga a traumatológia, hanem olyan társszakmák fejlődése is befolyásolja, mint például a képalkotó diagnosztika, rehabilitációs medicina.
Résztvevőként ezeken a tanfolyamokon nemcsak a szakmai kompetenciák bővítése a cél, hanem a legújabb technológiák és eljárások elsajátítása, valamint a klinikai tapasztalatok megosztása is. A traumatológiai képzések segítenek a szakembereinknek abban, hogy naprakészek maradjanak a legfrissebb orvosi eljárásokkal, eszközökkel és technikákkal. A gyakorlati és elméleti tudás gyarapítása mellett a résztvevők kapcsolatokat építhetnek ki a más intézmények, nemzetközi tanfolyam esetén a világ különböző részeiről érkező traumatológusokkal, megosztva egymással tapasztalataikat.
Klinikánk munkatársai ugyanakkor a hazai és nemzetközi tanfolyamoknak nemcsak résztvevői, hanem rendszeres oktatói is. Az oktatók számára rendkívül fontos, hogy tudásukat és klinikai tapasztalataikat átadják a fiatalabb kollégáknak, akik később ők is részt vesznek a gyógyító munkában. Ez nemcsak az új generáció képzését segíti, hanem az orvosi szakterület fejlődését is.
Klinikánk munkatársai számos tanfolyam folyamatos résztvevői és előadói, amelyek közül kiemelendők a következők:
- AO/ASIF tanfolyamok: az AO (Arbeitsgemeinschaft für Osteosynthesefragen) ASIF (Association for the Study of Internal Fixation) 1958-ban alapított svájci szervezet, amelyet sebészek és mérnökök hoztak létre azzal a céllal, hogy fejlesszék és tökéletesítsék a csonttörések belső rögzítésének technikáit. Az AO ASIF célja az volt, hogy egységesítse és szabványosítsa a csonttörés-sebészet módszereit, ezzel javítva a betegek gyógyulási esélyeit és csökkentve a komplikációk kockázatát. Az AO alapelvei közé tartozik a stabil törésrögzítés, az anatómiai helyretétel, a minimál invazív sebészet, valamint a megfelelő biológiai környezet biztosítása a törésgyógyulás és korai rehabilitáció érdekében. Ezen alapelvek kidolgozása és terjesztése révén az AO ASIF meghatározó szereplővé vált a traumatológia területén, és napjainkra globális oktatási hálózattá nőtte ki magát, amely képzéseket, továbbképzéseket és kutatásokat kínál mozgásszervi sebészek számára világszerte. A kezdeti „klasszikus traumatológia” tárgykörén túllépve oktatási és protokoll ajánlási tevékenysége jelenleg kiterjed a fej-nyak sebészet traumatológiai részére, a nagy ízületi rekonstrukciókra (protetizálás), a gerinc sérülések ellátására, valamint az állatorvosi szakma baleseti részére.
Klinikánk számos munkatársa az AO ASIF mind alap- mind felsőfokú azaz mesterképzést biztosító tanfolyamainak rendszeres vezetői és szervezői, továbbá az AO ASIF magyarországi szervezetének vezetőségi tagjai.
- ATLS tanfolyamok: az ATLS (Advanced Trauma Life Support) nemzetközi képzési rendszer, amelyet az Amerikai Sebészeti Kollégium (American College of Surgeons) fejlesztett ki, és azóta világszerte bevezették a súlyos sérüléssel járó esetek sürgősségi ellátásában részt vevő egészségügyi szakemberek (traumatológusok, aneszteziológusok, sürgősségi orvosok, ápolók) oktatására. Az ATLS tanfolyamok célja, hogy egy strukturált, bizonyítékokon alapuló megközelítést nyújtsanak a súlyos traumát szenvedett betegek kezeléséhez, így biztosítva a gyors és hatékony első ellátást. Az ATLS egységesített, protokollal támogatott megközelítést biztosít a súlyos traumás betegek ellátásához, különösen olyan környezetben, ahol a szakszerű kezelés azonnali elindítása kulcsfontosságú lehet a beteg életének megmentése érdekében. Az ATLS tanfolyamok résztvevői olyan átfogó ismereteket és készségeket szereznek, amelyek lehetővé teszik a súlyos traumás esetek gyors és szakszerű ellátását, gyakran életmentő helyzetekben. A képzések során a résztvevők nemcsak elméleti ismereteket, hanem gyakorlati készségeket is szereznek elméleti és szimulált gyakorlatokon keresztül. A tanfolyamok során a különböző szakemberek – orvosok, ápolók – együtt dolgoznak, így fejlesztve a csapatmunka hatékonyságát. Az ATLS hallgatói vagy oktatói bizonyítvány világszerte elismert.
Klinikánk orvosai az ATLS kurzusoknak rendszeres oktatói és szervezői is.
- Skill tréning „Oszteoszintézis Nap”:A sebészeti skill tréning (készségfejlesztő tréning) a sebészek képzésének egyik legfontosabb eleme, amely során elsajátítják és tökéletesítik azokat a manuális készségeket, amelyek elengedhetetlenek a műtéti beavatkozásokhoz. Az ilyen képzések célja, hogy a résztvevők fejlesszék gyakorlati (manuális) tudásukat, precizitásukat, és biztonságosan, hatékonyan végezzék a különböző műtéti eljárásokat. A skill tréningek lehetővé teszik, hogy a sebészek különféle szimulált vagy valósághű környezetben gyakorolják a sebészi technika alapvető lépséeit. A képzés során a részvevők olyan valós (in-vivo) problémás helyzetekkel találkoznak, amelyek felkészítik őket a valódi sürgős és komplikált műtéti szituációk kezelésére. A sebészeti skill tréning többféle formában valósulhat meg, amelyek mindegyike más és más képességekre összpontosít, a manuális technikáktól a csapatmunkáig. A gyakorlatok egy része konzervált szöveteken, míg másik, jelentős része élő szöveteken történik.
A Semmelweis Egyetem, Kísérletes Kardiológiai és Sebészeti Műtéttani Tanszék a honi orvosi egyetemek közül először vezette be a traumatológiai, azaz csontegyesítő műtétek gyakorlati oktatását. Az „Oszteoszintézis Nap” keretein belül – az elméleti előadások mellett – a résztvevők részben műcsonton, részben élő (sertés) szöveteken tanulják és gyakorolják olyan alapvető csontegyesítő eljárások lépéseit, mint a lemezes vagy velőűrszeges csontegyesítés, vagy húzóhurkos és külső rögzítővel végzett szintézis.