A baleseti sebészet, traumatológia elsősorban a német orientációjú európai országokban az első világháborút követően a sebészetből kiválva vált önálló szakterületté. Így hazánkban is fokozatos önállósodás eredményeként traumatológiai részlegek, majd osztályok alakultak. Önálló első szakvizsgaként 1985 óta volt választható. A sérültellátásra vonatkozó szakképzés 2004 óta az Európai Unióban közös ortopéd-traumatológiai szakvizsgát jelenti.

A Semmelweis Egyetemen 1984-ben alakult a Traumatológiai Tanszék a Fővárosi Péterfy Sándor u-i Kórház Baleseti Sebészeti Osztályán Berentey György professzor vezetése alatt. Utódja 1994-ben Prof. Dr. Sárváry András lett. 2007-ben a korábbi Országos Baleseti Intézet a Péterfy Kórház. vezetése alá került, a 2008-09-es szemeszterek alatt a Tanszék is a Fiumei úti épületbe költözött.

Sárváry András Professzor a 2009-2010-es oktatási év végén nyugdíjba vonult és helyét Prof. Dr. Hangody László vette át a Tanszék élén. Ezzel egyidejűleg a graduális és postgraduális képzésben korábban külső intézményként részt vevő Fővárosi Önkormányzat Uzsoki utcai Kórházának Ortopéd-Traumatológiai Osztálya is a Tanszék telephelyévé vált. Prof. Dr. Hangody László tanszékvezetői megbízásának lejártával 2023. szeptember elsejétől a tanszékvezető Dr. Bodzay Tamás lett. A Traumatológiai Klinika megalakulása után 2024 nyarán a Tanszék beolvadt a Traumatológiai Klinikába. 

A Traumatológiai Klinikán történő oktatási munkában részt vesznek a klinika dolgozói mellett a Budapesti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központ és a Budapesti Uzsoki Kórház dolgozói is, valamint az egyetem által oktatókórházak/oktató osztályok is. Az ÁOK hallgatóit a negyedik évfolyamon oktatjuk 4 hetes blokkgyakorlat keretében sérültellátásra a traumatológia és ortopédia tantárgyon belül, magyar, német és angol nyelven. VI. éven egy hetes traumatológiai gyakorlat is a képzés része. Jelenleg a sebészeti államvizsga során az egyik tétel traumatológiai. A neurotraumatológia oktatása kreditpontszerző, választható tantárgyként az IV. évfolyamban 2011 őszétől indult meg.

2000 óta a posztgraduális képzés is a Tanszék, illetve Klinika feladata a Semmelweis Egyetem szakképzési területén. Az ortopéd-traumatológiai szakvizsga letételéhez kötelezően elvégzendő ATLS és AO alapkurzusokon a Klinika munkatársai szervezőként és oktatóként vesznek részt. 4 évente, rotációs rendszerben, a három vidéki egyetemmel felváltva szervez szakvizsgaelőkészítő és kötelező szinten tartó tanfolyamot, továbbá kreditpontos tanfolyamok szervezése történik a határterületi szakmákban is.