Elérhetőség: 
II. emelet Traumatológiai Klinika nővérpult: +36-1-459-1500/62171-es mellék
III. emelet Traumatológiai részleg nővérpult: +36-1-459-1500/62009-es mellék

 

Központi Betegellátó Épület II. emeleti traumatológiai részlegek

A Traumatológiai Klinika II. emeleti összevont részlegei a Külső Klinikai Tömb, Központi Betegellátó Épületének II emeletén helyezkedik el. Az osztály feladata sokrétű, a sérültellátás minden részét felöleli: részlegeink részt vesznek a betegek műtéti előtti előkészítésében, a műtéti beavatkozások elvégzésében, továbbá akár a műtétet követő megfigyelésben. Osztályunk látja el továbbá a központi idegrendszeri (koponya, gerinc) sérültek műtéti ellátását és megfigyelését, valamint olyan sérültek követését is végzi, akik a sérülést követően nem igényeltek műtéti ellátást.
Osztályunk jelenleg 45 kórházi ágyon látja el munkáját. Kórtermeink kivétel nélkül kettő illetve három ággyal rendelkeznek, mind kórterem fürdőszobával felszerelt. Az osztály felépítéséből és felszereltségéből adódóan alkalmas a III., tehát legmagasabb progresszivitású („legsúlyosabb”) sérültek ellátására. Osztályunkon  gyógytornász folyamatos jelenlétével már a műtéti előtti időszakban megkezdjük a rehabilitációs gyakorlatok. Részlegeink orvosai hazai és nemzetközi tanfolyamok folyamatos résztvevői, ezzel is biztosítva a betegek korszerű, naprakész ellátását.

A szerteágazó feladatok miatt osztályunk több részlegre oszlik:

  • Preoperatív részleg: műtét előtti előkészítő részlegünkre azok a friss sérültek kerülnek, akik sürgős, tehát nem halasztható műtétet igényelnek. Az ambulanciáról az elsődleges vizsgálatokat követően a beteg részlegünkre érkezik, ahol kiegészítő vizsgálatok (labor), valamint társszakmák (anesztézia) konzíliumai történnek meg, és az eredményeknek megfelelően megtörténik a beteg műtétre való közvetlen előkészítése.
  • Szeptikus részleg: a balesetet szenvedett betegek kisebb, de nem elhanyagolható része a sérülés (pl. nyílt törés, roncsolt seb), vagy a későbbi műtéti beavatkozás miatt bakteriális fertőzést szenved. A fertőzött seb illetve műtéti törés ellátása gyakran hosszas, speciális felkészültséget és felszereltséget igénylő munkát jelent. Szeptikus részlegünkön speciális sebkezelési eljárások (pl. „negatív nyomású sebkezelés”), továbbá rekonstrukciós társszakmák (pl. plasztikai sebészet) jelenléte teszi lehetővé a naprakész ellátását.
  • Observatios, azaz megfigyelő részleg: a balesetek során számos olyan sérülés jöhet létre, amelyek bár műtéti beavatkozást nem igényelnek, mégis a beteg szoros megfigyelését, azaz kórházi felvételét igénylik. A nemzetközi bizonyíték alapú orvoslásnak megfelelően számos olyan sérülési mechanizmus létezik (pl. nagy sebességű személygépkocsi baleset, magasból esés stb.) amelyek esetében – még szinte panaszmentes beteg esetén is – 24 órás kórházi megfigyelésre van szükség. További gyakori megfigyelendő kórképek a légmell (PTX) és agyrázkódás. Az observatios részleg működésének köszönhetően a betegek folyamatos megfigyelés alatt állhatnak, állapotuk romlása esetén azonnali beavatkozás végezhető el.
  • Neurotraumatológiai részleg: a sérült betegek jelentős hányada szenved el a baleset során koponya vagy gerinc, azaz központi idegrendszeri sérülést. A Neurotraumatológiai részlegünkön – idegsebész vezetésével és folyamatos jelenlétével – történik az idegrendszeri sérültek ellátása: a sérülés típusának és súlyosságának megfelelően részlegünk végzi a szükséges műtéti beavatkozásokat és a betegek kellő megfigyelését is.

Osztályunk rendelési idővel nem rendelkezik. A rendelések és kontroll vizsgálatok a Semmelweis Egyetem, Merényi Klinikai Tömb 30-as épületében történnek.

Központi Betegellátó Épület III. emeleti traumatológiai részlegek

A Semmelweis Egyetem Külső Klinikai Tömb Központi Betegellátó Épületének III. Emeletén Klinikánk két szervezeti egysége, a IV. és V. Általános Traumatológiai Osztály működik.

Összesen hatvan ágyon látjuk el betegeinket a közvetlen posztoperatív szaktól távozásukig. A hotelszolgáltatás minősége kiemelkedő, pácienseink két- illetve háromágyas, saját fürdőszobával rendelkező kórtermekben kerülnek elhelyezésre. Szakmai működésünket a korszerű traumatológiai és endoprotetikai beavatkozások széles körű, teljes eszköztára határozza meg, feladatunkat a legmagasabb, III. progresszivitási szinten látjuk el. Osztályaink jól képzett, elhivatott orvosi és szakdolgozói személyzete garantálja, hogy pácienseink a szakmai protokollok következetes alkalmazása mellett is egyénileg meghatározott kezelési terv szerint gyógyuljanak. Gyógytornász munkacsoportunk teljes létszáma és technikai felszereltsége lehetővé teszi, hogy a hét minden napján folytathassuk a teljes felépüléshez elengedhetetlen, rögtön a műtét után megkezdett korai fizikoterápiát, illetve mobilizációt.

A sérültellátás biztonságát a társklinikák által biztosított magas szintű interdiszciplináris környezet tovább emeli.

Traumatológiai műtők

A traumatológiai műtők olyan speciálisan kialakított operációs helységek, amelyekben sérüléseket, mint például csonttöréseket, ízületi sérüléseket látnak el. Fontos szerepet játszanak mind a sürgősségi, mind a halasztható ellátásban, mivel a traumatológiai esetek gyors és precíz sebészi beavatkozást igényelnek akár a beteg életének megmentése, akár a hosszú távú gyógyulás biztosítása érdekében.

Felszereltség: a traumatológiai műtők felszereltsége a speciális ellátási feladatoknak megfelelően eltér az általános műtők felépítésétől. Néhány kulcsfontosságú eszköz és berendezés:

Műtőasztal: speciálisan kialakított, Röntgen áteresztő, állítható és dönthető műtőasztal, amely lehetővé teszi a sérült végtagok megfelelő pozicionálását és a sebészi hozzáférést, továbbá lehetővé teszi a műtét során a folyamatos Röntgen ellenőrzést.
Képalkotó rendszerek: a C-kar karos „fluoroszkópos” rendszerek elengedhetetlenek a pontos törésrögzítéshez, mivel lehetővé teszik a valós idejű képalkotást a műtét alatt.
Speciális sebészi eszközök: csontfúrók, lemezek, csavarok, drótok, külső rögzítő eszközök és egyéb speciális implantátumok széles választéka áll rendelkezésre a sérülések megfelelő kezeléséhez.
Sterilitás és biztonság: tekintettel arra, hogy a csont és ízületi sérülések – más sebészeti betegségekhez képest – érzékenyebbek a fertőzésre, minden traumatológiai műtőben kiemelt figyelmet fordítunk a sterilitásra, hogy minimálisra csökkentsük a fertőzés kockázatát. A speciális légszűrő és áramlás irányító rendszerek, sterilizált eszközök és védőruházat biztosítják a biztonságos környezetet a betegek és a műtéti csapat számára.

A Traumatológiai Klinika a Központi Betegellátó Épület V. emeleti műtő blokkjában, három műtő helyiségben látja operatív feladatait. Mindhárom műtő megfelel a modern szakmai szabályoknak. Fertőzött azaz szeptikus, vagy fertőzésre gyanús eseteinket külön műtőben látjuk el. A műtőhelyiségek száma és a műtői személyzet létszáma ugyanakkor nem csak sürgős, hanem halaszható, ortopédiai beavatkozások elvégzését is lehetővé teszi.