Munkatársak:

  • Dr. Bódi Ildikó egyetemi adjunktus
  • Dr. Herberth-Minkó Krisztina egyetemi adjunktus
  • Vidra Györgyné Zsuzsi asszisztens
  • Varga Dorottya asszisztens-tudományos diákkörös hallgató (ELTE)
  • Huszár Emese-tudományos diákkörös hallgató (ELTE)

Téma:

Kutatási témánk középpontjában az immunrendszer központi szerve, a csecsemőmirigy/thymus szerkezetének és fejlődésének megismerése áll. A thymus telepe az embrionális fejlődés során a garattasakok hámjából kezd fejlődni, majd ebbe a telepbe vándorolnak be később a T lymphocyták előalakjai. Madár embriókkal végzett kísérletekből derült fény arra, hogy a ganglionléc sejtek is részt vesznek a thymus telep kialakításában, a tok, a sövények és a velőállomány fejlődésében.

Munkacsoportunk célja a ganglionléc szerepének vizsgálata a thymus szerkezetének kialakításában csirke modell állaton valamint a humán thymus szerkezetének kialakításában. Jelen kísérleteinkben embriómanipulációs technikákkal (ganglionléc irtása, illetve csirke-fürj kiméra embriók létrehozása) igyekszünk felderíteni a ganglionléc szerepét a thymus fejlődésében. Klinikai kollaborációs munkában szív rendellenesség miatt műtött gyermekek csecsemőmirigyének szövettani és immuncitokémiai vizsgálatát végezzük, melynek során pitvari sövénydefektussal született gyermekek thymusában eddig fel nem ismert morfológiai elváltozást mutattunk ki. Feltételezésünk szerint az abnormálisan fejlődő thymus kialakulása egy, a sövénydefektussal párhuzamosan megjelenő kórkép, melynek valódi oka a ganglionléc sejtekben zajló jelátviteli folyamatok hibás szabályozásában keresendő.

Reményeink szerint a thymus szerkezetének pontosabb ismerete alapot képezhet célzott terápiás eljárások kidolgozásához.

Alkalmazott technikák:

Eszköztáraink között szerepelnek a hagyományos morfológiai technikák (immuncitokémia-fény-, konfokális lézer szkenning- és elektronmikroszkópia), embriómanipulációs technikák (ganglionléc sejtek fejlődésének nyomonkövetése fluoreszcens nanokristályokkal, csirke-fürj és zöld fluoreszcens proteint expresszáló transzgén csirke embriókkal készített ganglionléc kimérák készítése, ganglionléc abláció, géncsendesítés/erősítés). Mindemellett rendelkezésünkre áll számos humán thymus minta is.

Kollaborációk:

  • Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet (Budapest) (Dr. Prodán Zsolt)
  • Szent László Kórház (Budapest) (Dr. Kriván Gergely)
  • Semmelweis Egyetem II.sz Gyermekklinika (Dr. Haltrich Irén)
  • Paris-Saclay Institute of Neuroscience, Department of Development and Evolution of the Neural Crest, Párizs, Franciaország (Dr. Sophie Creuzet)
  • Harvard University, Boston Children’s Hospital (Dr. Szállási Zoltán)
  • Comenius University in Bratislava, Institute of Histology and Embryology, Pozsony, Szlovákia (Dr. Iván Varga)