A lymphomyeloid szervek kísérletes és molekuláris fejlődése

A téma elsősorban a hemopoietikus szervek organogenézisét, pontosabban a hemopoietikus sejtek differenciálódásában szerepet játszó mikrokörnyezet kialakulását, annak sejtes és extracelluláris elemekből álló hálózatát és molekuláris szabályozását célozza meg. A myeloid- és lymphoid szervek organogenézisének két stádiumát vizsgáljuk; 1) a gasztruláció során a szerv telepének megjelenését; és 2) a szervspecifikus mikrokörnyezet histogenesisét, melynek során a „niche” kompetensé válik a hemopoietikus sejtek befogadására és „nevelésére”. Kísérleteinkben a klasszikus embryosebészeti technikákat (kimérakészítés, abláció, implantáció, parabiózis, transzplantáció, in vitro rekombinációs szövettenyészetek, immuncytokémia, in situ hybridizáció) ötvözünk fejlődésbiológiai módszerekkel. A lymphomyeloid szervek mikrokörnyezetének megismerése és erre épülő in vitro modellezése elméleti és hosszútávon, gyakorlati jelentőséggel is bír.

Kiemelt kutatási témák:

1) Molekuláris kölcsönhatások a nyirokszervek morfogenezisében. Homeobox gének és chemokinek (C-X-C chemokine ligand 12 (CXCL12) és CXCL13) hatása a bursa- vagy a léptelep fejlődésére és hemopoietikus sejtekkel történő kolonizációjára.

2) Primer nyirokszervek fejlődése

Kísérleteinkben a klasszikus embryosebészeti technikákat (kimérakészítés, abláció, implantáció, parabiózis, transzplantáció, in vitro rekombinációs szövettenyészetek, immuncytokémia, in situ hybridizáció) ötvözünk génmanipulációs (retrovírus génbeviteli) módszerekkel. Tanulmányozzuk a BMP, VEGF, SHH, WNT és CXCL12 növekedési faktorok hatását a fejlődő primer nyirokszervek (thymus, bursa, csontvelő) kialakulására.

3) Idegszövet-asszociált macrophagok ontogenezise: Mezodermális és/vagy hemopoietikus eredetű MHCII pozitív sejtek sorstérképezését tanulmányozzuk a perifériás és központi idegrendszerben Megfigyeltük, hogy a bélidegrendszerben az agyi mikrogliákhoz hasonló sejttípus fordul elő. CSF1R receptor transzgén (MacRed) embryok és CX3CR1-GFP egerek embryomanipulációja lehetővé teszi a mikroglia-szerű sejtek embryonális és felnőtt jellemzését.

4) Chorda dorsalis szerepe a lymphomyeloid szervek fejlődésében