Technikai okok miatt a DIJELKE-ben a jelentkezés és a díj fizetés 2024.12.31-én és 2025.01.01-án szünetel.
A Semmelweis Egyetem Doktori Iskola felvételt hirdet ösztöndíjas és önköltséges doktori képzésre, párhuzamos graduális és PhD képzésre ( „MD-PhD” képzésre), illetve a doktori programban egyéni fokozatszerzőként történő részvételre 2025. február 1-től a Doktori Iskola tagozataiban
A pályázatokat az alábbi online felületen lehet benyújtani 2024. december 1. – 2025. január 5. között.
(A támogatott böngészők: Chrome, Firefox, Edge)
Hallgatói fórum
Időpont: 2024. december 4. 17:00
Cím: 1094 Budapest, Tűzoltó utca 37-47. Hevesy terem
ZOOM MEETING
Jelentkezési információk
Jelentkezési és felvételi időszakok
Jelentkezési időszak
- hagyományos képzés esetén az április-májusi időszakban
- keresztféléves képzés esetén a november-decemberi időszakban
A felvételi vizsgák időpontja:
- tavaszi jelentkezéskor júniusban
- keresztféléves felvételi esetén január végén
A jelentkezéshez szükséges dokumentumok doktori képzésre / egyéni fokozatszerzésre
Doktori képzésre/egyéni fokozatszerzésre történő jelentkezés esetén az alábbi dokumentumok feltöltése szükséges az online felületre:
- önéletrajz az eddigi szakmai tevékenység részletes ismertetésével (1-2 oldal)
- az egyetemi diploma másolata
- idegen nyelvű diploma esetén annak hiteles fordítása, vagy honosítási okirata, szükség esetén az illetékes minisztérium egyenértékűségi határozata másolatban
- egyetemi diplomával még nem rendelkező jelentkező esetén kimutatás a letett vizsgákról (leckekönyv vagy a NEPTUN rendszerből kinyomtatott kreditigazolás)
- legalább B2 szintű komplex (középfokú “C” típusú) államilag elismert nyelvvizsga, illetve azzal egyenértékű bizonyítványt igazoló dokumentum, vagy a kutatáshoz szükséges nyelvtudás igazolása a témavezetőtől vagy a Szaknyelvi Igazgatóságtól
- Phd képzésre jelentkezés esetén rövid (2-3 oldal) kutatási terv, a választott feladat témavázlata, ha megnevezett témavezetőhöz és témára jelentkezik, a kutatási tervet kérjük, a témavezető támogató aláírásával lássa el
- publikációs jegyzék (amennyiben rendelkezik publikációval)
- átutalással történő fizetés esetén a jelentkezési díj befizetését igazoló bizonylat
- a plusz pontokat igazoló dokumentumok (oklevelek/díjak/igazolások/közlemény előlapok/teljes közlemény/másoddiploma másolata/szakvizsga igazolás stb.)
- egyéni fokozatszerzők esetén még pluszban csatolandó a leendő témavezető/konzulens ajánlása
Nem kötelezően feltöltendő dokumentum: a szakterület két elismert képviselőjének írásos ajánlása.
A jelentkezési díj befizetése
A doktori képzésbe való jelentkezés befogadásának feltétele a jelentkezési díj befizetése.
A felvételi eljárási díja 9.000 Ft, melynek befizetése történhet:
- online kártyás fizetéssel (az online felvételi felületen keresztül Simple pay bankkártyás fizetéssel)
- átutalással, számla alapján (ebben az esetben a jelentkezés véglegesítése csak a befizetésről szóló banki bizonylat feltöltése után lehetséges)
Az átutalás választása esetén a felvételi eljárási díj befizetése kapcsán kérjük, hogy legalább 1 nappal a jelentkezés véglegesítése előtt küldje el a lentebb található számlázási adatokat (egyéni vagy céges) a Doktori Iskola Gazdasági Hivatala számára a titkarsag.digh@semmelweis.hu címre. A megküldött adatok alapján a Gazdasági Hivatal számlát állít ki, amelyet megküld a jelentkezőnek, aki erre a számlára hivatkozva utalhatja el a jelentkezési díját.
Szükséges egyéni számlázási adatok:
- jelentkező neve, címe,
- személyigazolvány száma,
- telefonszáma,
- email címe.
Céges számla kérése esetén szükséges adatok:
- jelentkező neve,
- cég neve,
- székhelye,
- adószáma,
- telefonszáma,
- email címe továbbá
- a cég nyilatkozata arról, hogy befogad-e elektronikus számlát
Felhívjuk figyelmét, ha a hivatalos cégjegyzékben nem szerepel a cég bankszámlaszáma, akkor a cég aláírt, pdf-ben mellékelt nyilatkozatát is szükséges megküldeni a bankszámlaszámáról.
A tanulmányok megkezdéséhez szükséges teendők
1. Beiratkozás: a beiratkozás személyesen történik, előre megjelölt időpontban (az első félév megkezdésekor) a Doktori Hivatalban. A pontos időpontról és a szükséges dokumentumokról e-mailben értesítjük a felvett hallgatókat. Figyelem, a doktori képzés megkezdésének feltétele a három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány bemutatása.
2. Neptun szemeszter aktiválása és a tárgyak felvétele
3. Diákigazolvány igénylése
4. Önköltséges hallgatók esetén a tandíj befizetése
A jelentkezés módja
Online felületen, regisztrációt követően lehet a jelentkezést benyújtani.
A pályázati felületet csak felvételi eljárás időszakában aktív.
A Doktori képzés formái
Hagyományos PhD Program
Doktori tanulmányok államilag finanszírozott ösztöndíjas vagy önköltséges formában végezhetők. A képzés 4 szemeszter hosszúságú „képzési és kutatási szakasszal” kezdődik a sikeres felvételi vizsgát követően.
Ebben a fázisban meghatározott kreditértékű (a Semmelweis Egyetemen 16 tanulmányi kreditpont), a kutatással kapcsolatos tematikájú kurzust kell elvégezni a témavezető irányítása mellett. Legalább öt aktív szemeszter lezárása után kérhető az abszolutórium, mely a képzés lezárását igazolja.
A 4. szemeszter után komplex vizsgán kell számot adni a megszerzett tudományos ismeretekről és kutatási eredményekről, aminek sikeres letétele után lehet átlépni a második „kutatási és fokozatszerzési szakaszba”. Ennek célja a megkezdett kutatások befejezése, az eredmények publikálása és a doktori értekezés elkészítése (a komplex vizsga teljesítését követően három éven belül), majd munkahelyi vitát követően fokozatszerzésre benyújtása. Ezt követően az értekezés nyilvános védésére kerül sor, aminek sikeres teljesítése után az Egyetemi Doktori Tanács ítéli oda a PhD fokozatot.
A fokozatszerzés feltétele a tudomány műveléséhez szükséges idegen (általában angol) nyelvtudás mellett az előre rögzített publikációs követelmények (legalább 2 eredeti közlemény megfelelő impakt faktorú folyóiratban) teljesítése. A „kutatási és fokozatszerzési szakasz” általánosságban 4 szemeszter hosszúságú, de a doktori értekezés a fokozatszerzési feltételek teljesülése esetén korábban is benyújtható és a PhD fokozat megszerezhető.
Egyéni (képzés nélküli) fokozatszerzés
Az egyéni fokozatszerzés lehetősége azok számára nyitott, akik a doktori képzés keretein kívül (pl. külföldön vagy egyetemtől független kutatóintézetben) végzett kutatásaikkal teljesítik a fokozatszerzési követelményeket. Ők sikeres szóbeli felvételi vizsgát követően azonnal komplex vizsgát tesznek és a „képzési és kutatási szakasz” kihagyásával, tanulmányi kötelezettség teljesítése nélkül közvetlenül a „kutatási és fokozatszerzési szakaszba” lépnek, majd a hagyományos PhD képzéssel azonos eljárással szerzik meg a PhD fokozatukat azzal a különbséggel, hogy hagyományos PhD programban résztvevőkhöz képest másfélszer magasabb impakt faktor feltételeket kell teljesíteniük.
Az egyéni fokozatszerző státusa is hallgató, így a félévekre (minimum egy maximum négy) be kell iratkozni.
A párhuzamos graduális és PhD képzés („MD-PhD képzés”)
Az Nftv. 40. § (6a) bekezdése szerint „a felsőoktatási intézmény a kivételes tehetségű jelentkezőt alapképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséggel – párhuzamosan a mesterképzéssel – felveheti doktori képzésre is. A felsőoktatási intézmény az ilyen felvételi döntés feltételéül előírja, hogy a jelentkező tegyen sikeres felvételi vizsgát, és emellett igazolja, hogy kiemelkedő tanulmányi, tudományos és nyelvi ismeretekkel rendelkezik.”
A 2024. évi XIII. tv. 47. § szerint ez azzal egészül ki, hogy „(6a) bekezdésben foglalt módon a hallgató az osztatlan mesterképzési szakon folytatott tanulmányai utolsó két tanévének tanulmányaival párhuzamosan is felvehető doktori képzésre.”
Pályázhatnak a Semmelweis Egyetem MSc vagy osztatlan képzésben részt vevő tudományos diákkörös hallgatói a graduális képzés utolsó előtti és utolsó tanévében. A programban részt vevő hallgatók PhD hallgatói jogviszonnyal (is) fognak rendelkezni.
Az „MD-PhD” hallgatók ösztöndíjban részesülhet és számukra a fokozatszerzési feltételek megegyeznek a hagyományos PhD programban résztvevőkkel, azzal a különbséggel, hogy publikációiknak másfélszer magasabb impakt faktor feltételeket kell teljesíteniük.
A felvételi beszélgetésekre várhatóan 2025. január 15. után kerül sor.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a doktori képzés megkezdésének feltétele a három hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány. Sikeres felvételi esetén a beiratkozáskor kérjük bemutatni.
Budapest, 2024. november 15.
Dr. Benyó Zoltán
egyetemi tanár
a Doktori Tanács elnöke