A tudományos osztályok rendszeréről

A DOSz 2013. februárjában írt ki először pályázatot a tudományos osztályok elnöki tisztségeinek betöltésére. Azóta 17 osztály kezdte meg működését, amelyekhez eddig több mint 100 különböző doktori iskolából érkező mintegy 400 doktorandusz csatlakozott. A tudományos osztályok legfontosabb célkitűzése, hogy a magyarországi és a kárpát-medencei magyar doktoranduszok számára tudományos fórummá váljanak. A tudományos osztályok rendszere a szakmai érintkezésen túl a tudományos közéletben örömmel tevékenykedő fiatal értelmiségiek személyes kapcsolatteremtésének helyszíne is egyben. Az alábbi kiírásban 17 meglévő és 4 újonnan alapítandó osztály vezetésére írunk ki pályázatot.

A pályázat

A DOSz elnöksége a következő tudományos osztályok vezetésére nyílt pályázatot ír ki:

1. Agrártudományok Osztálya
19. Pszichológiai és Neveléstudományi Osztály
20. Történelem-és Politikatudományi Osztály
21. Zenetudományi Osztály

A pályázatnak tartalmaznia kell:
1. A pályázó rövid szöveges bemutatkozása,
2. szakmai életrajza,
3. publikációs jegyzéke.
4. A jelölt részletes elképzelései az adott tudományos osztály működésével, programjaival kapcsolatban, a már működő osztályok esetében ez eddigi munka, az eddig megvalósult programok figyelembe vételével.
5. A lehetőségek szerinti részletes programterv a 2014. szeptember – 2015. augusztus közötti időszakra, 6. Doktorandusz hallgatói vagy doktorjelölti jogviszony igazolása,
7. két főállású egyetemi oktató ajánlása, amelyek alátámasztják, hogy a jelölt intellektuálisan és szervezőtehetsége alapján alkalmas a tisztség betöltésére.

Az elnöki tisztség időtartama:
Az elnöki megbízatás 2014. szeptember 1-étől 2015. augusztus 31-éig tart.

A pályázat benyújtásának módja:

A pályázat anyagát kérjük elektronikus (csatolt dokumentumokat szkennelve) és postai úton a szavay.laszlo@dosz.hu címre, illetve a DOSz irodájába (1062 Budapest, Bajza utca 32.) megküldeni. A beérkezett pályázatokat a stratégiai elnökhelyettes előterjesztése alapján az elnökség bírálja el.

A pályázatok benyújtásának határideje:
Korábban már működő osztályok esetében: 2014. április 30. (szerda) éjfél, az újonnan alakuló osztályok (Kommunikáció-és Médiatudományi Osztály, Orvostudományi Osztály, Földtudományok Osztálya, Matematikai Tudományos Osztály): 2014. március 3. (hétfő) éjfél. A pályázatok elbírálására és a pályázók kiértesítésére a beadási határidőket követő 10 munkanapon belül kerül sor.

A tudományos osztályok ajánlott programjai:

• Egyetemi, doktori iskolai konferenciák,
  • egyetem és doktori iskola-közi konferenciák,
  • a tudományág doktori hallgatóit összefogó magyarországi konferencia,
  • a tudományág magyar ajkú doktoranduszait összefogó Kárpát-medencei konferencia,
  • nemzetközi konferenciák szervezése és/vagy látogatása,
  • workshopok,
  • pódiumbeszélgetések szervezése,
  • intézménylátogatás (pl. más egyetemek doktori iskoláinak felkeresése egynapos rendezvény keretében, más doktori iskolákban folyó képzés megismerése),
  • tanulmányi kirándulás itthon és/vagy külföldön,
  • kulturális programok,
  • szakmai nyári táborok,
  • egyéb tudományszervezési tevékenység.

Az osztályelnökök feladatai röviden:

• Gondoskodni a tudományos osztály ülésein és programjain keresztül a folyamatos és magas színvonalú tudományos-szakmai munkáról,
  • félévenkénti beszámolóban összefoglalni az osztályban folyó szakmai munkát, annak tapasztalatait, illetve éves munkatervben felvázolni a következő év tervezett feladatait, vállalásait közösségi szinten és személyekre lebontva,
  • kapcsolatot tartani az adott intézményben működő doktorandusz önkormányzattal, illetve az adott intézmény vezetőségével és tudományos műhelyeivel,
  • kapcsolatot tartani más tudományos osztályokkal,
  • gondoskodni a tudományos osztály tagjainak és tisztségviselőinek utánpótlásáról,
  • együttműködni a tudományos osztály vezetésére megválasztott új elnökkel.
  • Kapcsolatban állni a DOSz elnökségével, népszerűsíteni a DOSz központi rendezvényeit (Tavaszi Szél, Nyári Tábor, Mérföldkő)

Várjuk mindazok pályázatát, akik ambíciót éreznek magukban arra, hogy a tudományos osztályok elnökeinek közösségébe lépve kibontakoztassák szervezőképességüket, személyükkel és tevékenységükkel hozzájárulva a hazai doktorandusz társadalom tudományos törekvéseihez.

Budapest, 2014. február 10.

A DOSz elnökségének nevében eredményes felkészülést kívánva:

Szávay László s. k. Stratégiai elnökhelyettes