Népegészségügyi beavatkozások egészség-gazdaságtani vizsgálata

A népegészségügyi intervenciók potenciális javulást eredményezhetnek a lakosság egészségügyi állapotában a betegségek megelőzése, korábbi diagnózisa, illetve a későbbi kezelés megkönnyítésével. Kutatóink ilyen típusú intézkedések költséghatékonysági és költségvetési hatékonyságának elemzésben is részt vesznek. Széleskörű tapasztalattal rendelkezünk a már implementált intézkedések monitorozásában és értékelésében is.

Kutatási területeink közé tartozik a népegészséügyi programok értékelésének alapjául szolgáló epidemiológiai és beteségteher vizsgálata is, illetve a megfigyeléses vizsgálatok biostatisztikai elemzése. Mint a többi terület esetén, így a népegészségügyi kutatásnál is szerepet kapnak a rendszerezett irodalmi áttekintések és metaanalízisek.

Egészségpolitikai kutatás

Munkatársaink kiemelkedő kutatási tapasztalattal rendelkeznek célzott hazai és nemzetközi egészségpolitikai információk begyűjtése, elemzése és szintézise terén.

Az egészségpolitikai döntéshozatal támogatására készített, országos közfinanszírozási vagy kórházi beruházási szinteken történő, egészség-gazdaságtani elemzéseken túl, központunk tevékenyége módszertani fejlesztésekre és szakmapolitikai kutatásokra is kiterjed.

Egészségügyi technológiaértékelés során segítséget nyújtunk az új technológia, adott ország eljárásrendjét ismerve és követve, finanszírozásba történő befogadásának előkészítéséhez.

Szakpolitikai ajánlás kidolgozása során figyelembe vesszük az adott ország gazdasági helyzetét, a betegek igényeit és a döntéshozatalhoz szükséges egyéb kritériumokat.

Tudományos bizonyítékok szintézise

A több forrásból származó adatgyűjtés és a tudományos irodalomból származó bizonyítékok szintézise elengedhetetlen a részletes elemzésekhez és döntéstámogatásra alkalmas eredmények létrehozásához. A betegutakkal, epidemiológiával és a betegségteherrel kapcsolatos kutatások az egészségügyi technológiák fejlesztésének már korai szakaszában megalapozzák egy új termék értékajánlatát, és inputot adnak a gazdasági értékelésekhez. Az azonos (vagy hasonló) kutatási kérdésre vonatkozó független tudományos adatok szintetizálásának módszerével a szisztematikus irodalmi áttekintések és meta-analízisek tekinthetők a legmagasabb szintű tudományos bizonyítéknak (amennyiben azok megfelelő és reprodukálható módszertannal készülnek). A direkt összehasonlítások és a hálózati meta-analízisek megbízható bizonyítékokat generálnak költséges és időigényes klinikai vizsgálatok elvégzése nélkül. Az Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központ kutatói csoportja kiterjedt tudással és tapasztalattal rendelkezik a tudományos bizonyítékok szintézisében, az egyszerű, célzott irodalmi áttekintésektől a legmodernebb hálózati meta-analízisekig. Kutatásainkat rendszeresen publikáljuk és nemzetközi konferenciákon veszünk részt.

Egészségnyereség mérése

Kutatóközpontunk széleskörű tapasztalattal bír az egészségügyi technológiák, így gyógyszerek, orvostechnikai eszközök és népegészségügyi programok által előidézett egészségi állapot-változás dimenzióinak és nagyságának meghatározásában. Az egyes technológiák által biztosított egészségnyereség és az alkalmazás során felmerülő költségek összevetése lehetővé teszi a (megfelelő komparátorhoz viszonyított) ár-érték arányuk (költséghatékonyságuk) vizsgálatát. Tapasztalattal rendelkezünk a betegek által fontosnak tartott egészségkimenetek meghatározásában, mérésében és kiértékelésében, ideértve nemcsak az életminőség, hasznosság és teárpiahűség mérését, de a területen végzett irodalmi áttekintések végzését és az oktatást is.

Jelenleg folyamatban lévő kutatási projektünk célja a Semmelweis Egyetemen rutinszerűen kezelt long/post COVID betegek életminőségének összehasonlítása a lakosság életminőségével.      

 

Valós életbeli adatok elemzése

Egészség-gazdaságtani modellezés

Kutatóközpontunk egyik tevékenységi köre a költségeket és egészségnyereséget kombináló egészség-gazdaságtani modellek fejlesztése. A klinikai vizsgálatok során begyűjtött adatok ritkán alkalmazhatóak közvetlenül gazdasági (például egy új egészségügyi intervenció finanszírozásáról szóló) döntések meghozatalakor. Az ilyen esetekben használatos modellek az adatok vizsgálati időszakon túli extrapolálására, a vizsgálati eredmények különböző kontextusokba történő adaptálására, és a bizonytalanság számszerűsítésére szolgálnak.

Kutatóink számos terápiás területen átívelő tapasztalattal rendelkeznek különböző típusú modellek (Markov-modellek, betegszintű szimulációk, stb.) kifejlesztésében, validálásában, és a költséghatékonysági illetve költségvetési hatást részletező mutatók jelentésében. Tevékenységünk magában foglalja a modellek populálásához szükséges adatok gyűjtését, irodalmi áttekintéseket is. Kutatásaink kiterjednek továbbá módszertani kérdésekre, ezzel segítve a modellezés irányelveinek és bevált gyakorlatainak fejlődését.

Árképzés és piacra lépés

A rövidebb termékfejlesztési ciklusok és az intenzív verseny állandó fenyegetést jelentenek az új gyógyszerészeti termékekre vagy orvosi eszközökre. A piaci és a betegek igényeinek, az árazási lehetőségeknek és a terápiás előnyöknek, valamint a jóváhagyási és fizetési lehetőségeknek átfogó ismerete elengedhetetlen ezen akadályok leküzdéséhez. A gyógyszeripari területen szerzett széleskörű tapasztalattal rendelkező kutatóközpontunk azon dolgozik, hogy az egészségügyi technológiák optimális árat biztosítva piacra lépjenek és szorosan igazodjanak a betegek, a szolgáltatók és a fizetők igényeihez. Tapasztalattal rendelkezünk a stratégiai tanácsadás, az értékelési keretrendszerek kidolgozása, valamint az árképzéssel és a piacra jutással kapcsolatos képzések lebonyolításában.

Tudományos Audit

Az Egészségügyi és Technológiaértékelő és Elemzési Központ nagy tapasztalattal rendelkező szakemberei multidiszciplináris, független tudományos véleményező és elemző tevékenységükkel támogatják az egyetem más egységeit, továbbá hazai és nemzetközi kutató intézetek és kutatók munkáját a következő területeken: epidemiológia, klinikai vizsgálatok, biostatisztika, egészségügyi szabályozási kérdések, egészség-gazdaságtani modellezés és egészségügyi technológiaértékelés.