A vizsgált intraorális szkennereket a hazai forgalmazó cégek bocsátják rendelkezésünkre a tesztelés időtartamára, amely 1-2 hetet vesz igénybe. A vizsgálat első lépése az oktatás, amelyet minden esetben a forgalmazó cég biztosít számunkra. Azt kérjük a cégektől, hogy egy olyan oktatást nyújtsanak nekünk, amelyet azoknak a fogorvosoknak is adnak, akik szeretnének beruházni az általuk forgalmazott szkennerre. Az oktatás elméleti, valamint gyakorlati részből áll és 1-2 órát szokott igénybe venni. A vizsgálatok során a digitális lenyomatvételekben fogorvostan-hallgatók és tapasztalt fogorvosok is részt vesznek.
A vizsgált intraorális szkennerek több lépésben kerülnek értékelésre a szempontrendszerben:
- Dokumentáció: A dokumentációnk a gyártó által közölt adatokból, a nemzetközi irodalomból és a használat közben tapasztaltak alapján kerül összeállításra. Ez egy átfogó szöveges jellemzést ad a szkennerről, kiegészítve egy táblázattal, amely a szkenner főbb technikai tulajdonságait tartalmazza. Ezt a szöveges dokumentumot minden esetben feltöltjük a weboldalunkra („Hosszú leírás”), azonban szerettünk volna egy rövid átfogó dokumentumot is készíteni, amelyre ránézve gyorsan át lehet tekinteni az adott intraorális szkenner főbb tulajdonságait („Rövid leírás”). Ezeket a dokumentumokat weblapunkon az Intraorális szkennerek fül alatt találják.
- Összefoglaló táblázat: Az összefoglaló táblázatban minden olyan fontos paraméter felsorolásra kerül, ami befolyásolhatja a felhasználókat a számukra megfelelő intraorális szkenner kiválasztásában. Az összefoglaló táblázatban összesen 21 speciális, felhasználást és indikációs kört befolyásoló tulajdonságot sorolunk fel és jelöljük, hogy az adott szkennerre mely tulajdonságok jellemzőek.
- Ergonómiai paraméterek vizsgálata: Következő lépésben a vizsgált szkennerek ergonómiai kialakításáról nyerünk információkat. Ezek az információk nem csak kényelmi szempontból fontosan, hanem tudományos vizsgálatok igazolták, hogy a szkennelés pontosságára is hatással vannak. Lemérésre kerül az intraorális szkenner fejátmérője, valamint a szkenner kézdarabjának tömege is.
- Modell szkennelés: A modell szkennelés kettős céllal történik: a modellek beszekenneléséhez szükséges időigényt rögzítjük és átlagoljuk, valamint az így létrehozott STL fájlokat exportáljuk és Geomagic Control X programcsomagban pontosság mérést is végzünk. A pontosság mérés során a vizsgált intraorális szkennerrel létrehozott STL fájlokat a referenciához hasonlítjuk, amely az eredeti resin anyagból nyomtatott modell nagy pontosságú laborszkennerrel digitalizált verziója. Fontos, hogy minden vizsgálat előtt újradigitalizáljuk a mintát a referencia szkennerrel (3Shape E3 laboratóriumi szkenner), hiszen tudományos vizsgálatok igazolták, hogy a resin anyagok már relatív rövid idő alatt alakváltozást tudnak szenvedni. A lenyomatvételek során a tiszta szsennelési időt rögzítjük, tehát az adatfelvételt és a posztprocesszálási időket nem tartalmazza. Vizsgálatunkban összesen 7 modellt szkennelünk, amelyek pontossága a vizsgált intraorális szkennerek indikációs körét fogja megadni. Ez alapján digitalizálunk: tanulmányi mintát, torlódott fogas mintát, preparált fogas mintát, kvadráns mintát, illetve 3 db mintát, amelyekben Straumann implantátum analógok vannak elhelyezve. A tanulmányi mintáról minden esetben digitális lenyomatvételben tapasztalatlan fogorvostan-hallgatók vesznek lenyomatokat, ezzel modellezve azt a szituációt, amikor egy fogorvos egy új intraorális szkenner használatába kezd rendelőjében. Minden vizsgált szkennerrel 3 hallgató szkennel, akik fejenként 10 digitális lenyomatot készítenek. A többi említett mintát olyan fogorvosok szkennelik, akiknek több, mint 3 éves tapasztalatuk van a digitális lenyomatvétel területén. A mintákat 1 orvos szkenneli, mintánként 10 alkalommal.
- Klinikai szkennelés: A klinikai szkennelés során a 3 fogorvostan-hallgató zárt, megtartott fogazatú pácienseket szkennel, egyenként 3 alkalommal (összesen 9 lenyomatvétel). A lenyomatvételek során a teljes felső és alsó fogív lenyomatozásra kerül, valamint harapásrögzítés is történik interkuszpidációs pozícióban. Ebben az esetben is a lenyomatvétel tiszta időigényét rögzítjük és átlagoljuk, tehát az adatfelvételt és a posztprocesszálási időket nem tartalmazza. Fontos kiemelni, hogy a hallgatók által végzett lenyomatvételek során mindig biztosítunk fogorvosi felügyeletet (mind a modell, mind a klinikai szkennelések esetében).