A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Közszolgálati Kar Egészségügyi Menedzserképző Központjának (EKK-EMK) egészségügyi menedzser mesterképzésén, az egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági mesterképzésen és szakirányú továbbképzésen, valamint a szociális szolgáltatás-menedzsment szakirányú továbbképzésen összesen mintegy száz végzős hallgató vehette át a diplomáját. A Nagyvárad téri Elméleti Tömb dísztermében tartott eseményen elhangzott, a jövő évben jelentős infrastrukturális beruházásokra kerülhet sor az egyetemen, amelyek az intézmény vállalt feladatainak korszerű ellátását és az egyetemi polgárok jóllétét szolgálják majd.

„A most diplomájukat átvevők között felső- és középvezetők, feltörekvő szakemberek és egyetemünk több munkatársa is megtalálható, mindannyiukban közös, hogy azért vannak itt, mert a tudás és a tenni vágyás a legbensőbb igényük. Szeretnének még több ismeretre szert tenni, még hatékonyabb munkát végezni, még jobb vezetőkké válni. Ezért a plusz tudásért, tapasztalatért a legmegfelelőbb helyre érkeztek a Semmelweis Egyetemre” – köszöntötte a végzősöket dr. Merkely Béla.

A rektor hangsúlyozta, az egyetem valóban a legjobbak közé tartozik, a nagy elődök olyan tradíciókat alapoztak meg itt, amely folyamatos fejlődésre és előrehaladásra ösztönöz. Kiemelte, a következő évben minden eddiginél nagyobb összeget, több mint 50 milliárd forintot fordít az egyetem építkezésre és a struktúrafejlesztésre, amiből az EKK is profitál majd. A kar több, eddig széttagolt képzése új helyre költözik, a kibővített és felújított Ferenc téri kampuszban találnak majd otthonra. De jövőre elkészül a Nemzeti Orvosi Innovációs Képző Központ, a Városmajor 70 beruházás is, folyamatban van az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet felújítása. Kezdődhet a Hőgyes-Schöpf-Mérei Gyógyszerkutatási Centrum első szakasza, kivitelezési fázisba kerül az Elméleti Orvostudományi Központ II. és a Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet (FSZOI) fejlesztése is, valamint készülnek a kiviteli tervek a bőrgyógyászati klinika megújítására – mutatott rá. Ezek által is erősödhet tudáscentrumként az egyetem, amely a nemzetközi rangsorokban előkelő helyet foglal el már ma is.

Az Egészségügyi Közszolgálati Kart 2010-ben alapították, és a fejlődését jól mutatja, hogy míg tizennégy éve hat képzés volt itt elérhető, mára ez megtriplázódott. Az Egészségügyi Menedzserképző Központ az induló két képzés után ma már hat képzést kínál – emelte ki a rektor.

Legújabb mesterképzéseik, a hazánkban egyedülálló Egészségügyi adattudomány, az Egészségügyi, minőségügyi, betegbiztonsági menedzsment és az Integrált szociális szolgáltatás menedzsment. Az EKK mára az egyik legdinamikusabb fejlődő kar, a hallgatói létszáma öt év alatt 531-ről 703-ra emelkedett, élen járnak a kurrikulumreform megvalósításában, és elismerésre méltó tudományos eredményekkel büszkélkedhetnek. Olyan kiváló szakembereket képezhetünk itt, akik vezetőként képesek irányítani és formálni az egészségügy és a szociális szféra jövőjét – emelte ki a rektor.

Dr. Szócska Miklós dékán megköszönte a most diplomázott hallgatóknak és hozzátartozóiknak is a képzés folyamán tanúsított elkötelezettségüket. Kiemelte, a legújabb kurrikulumreform a tantervek és a követelmények újragondolását jelenti a kar számára. Ennek keretében a szakdolgozatot mesterprojektté alakítják, amely gyakorlatorientáltan készíti fel a hallgatókat a hivatásuk gyakorlására. A továbbiakban a szakok jelentőségét említette, mint mondta, jelenleg ezer körüli az egészségügyi vezetők körében az egészségügyi menedzser mesterképzéssel rendelkezők száma, és további 3-5-szörös igény lehet erre korábbi felmérések szerint. Az eredmények közt említette, hogy növekedett a kar publikációs aktivitása, és nemzetközi színtéren is jelen lehetnek, például a szlovákiai, pozsonyi kihelyezett képzésükkel. Fontosnak nevezte a nemsokára átadandó új kampusz épület-beruházást, amely lehetővé teszi, hogy az eddig széttagolt képzési helyszínek egy helyre kerülhetnek. A végzősökhöz szólva a dékán hangsúlyozta: a szakmai munkájuk során szükség lesz arra az elkötelezettségre, amivel újra beültek a padsorokba, és oktatóikkal együtt dolgoztak azon, hogy a tudásuk, a készségeik fejlődjenek.

Legyenek azon, hogy megteremtsék azt a közös cselekvést, ami a betegeink érdekében, illetve az intézményrendszer hatékony működtetéséhez, a megtartó szervezeti környezet fenntartásához szükséges

– emelte ki.

Az egészségügyi és szociális ellátó rendszer most diplomázó vezetőihez szólva kiemelte: társadalmi igény, hogy az egészségügyi, szociális gondoknak a kezelése egy egységes, integrált rendszerben történjen. „Ezeknek a kérdéseknek a megoldása Önökre vár, erre a vezetői generációra” – húzta alá.

Ezután az egészségügyi menedzser mesterképzés, az egészségügyi-minőségügyi és betegbiztonsági menedzsment mesterképzés és minőségügyi és betegbiztonsági menedzser szakirányú továbbképzés végzős hallgatóinak eskütétele következett. Az eskü szövegét dr. Lám Judit dékánhelyettes olvasta fel.

Dr. Juhász Péter, az EKK-EMK mesteroktatója beszédében kiemelte, a most végzett hallgatók olyan intézményben vehetik át diplomájukat, ahol azonos helyen képzik az egészségügyi és szociális szakembereket. 2018-ban a Semmelweis Egyetem az országban elsőként indította el a szociális vezetőképzést. Két évvel később, 2020-ban az országban elsőként ezen az egyetemen indult el a szociális szolgáltatás-menedzsment szakirányú továbbképzés, amely a továbbiakban szintet lép.

2025 februárjában a Semmelweis lesz az első az országban, amelyik integrált szociális szolgáltatás-menedzsment mesterképzést indít, és ezzel új minőséget hoz létre a szociális ágazathoz fűződő szervezési és vezetési ismeretek képzésében, amelyre korábban nem volt példa Magyarországon – mutatott rá.

Ezt követően a szociális szolgáltatás-menedzsment szakirányú továbbképzés végzős hallgatói tettek esküt. Az egyetem és a kar vezetése nevében dr. Merkely Béla rektor és dr. Szócska Miklós dékán adták át az okleveleket a hallgatóknak és kézfogással avatták őket az adott szakterület diplomásaivá.

Tasnádi Róbert
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem