A pszichológiai rugalmasság témájában adott elő Dr. Márky Ádám elismert szakember az Alumni Szalon előadássorozat legutóbbi alkalmán, amely során a résztvevők mélyebb betekintést nyerhettek a mentális ellenálló képesség fejlesztésébe és az alkalmazkodóképesség erősítésébe, a mindennapi kihívások kezelésébe. Az Alumni Igazgatóság szervezésében megvalósuló előadást kimagasló érdeklődés övezte: teltházzal zárult a rendezvénysorozat idei utolsó epizódja. Az Alumni Szalon 2025-ben folytatódik.

Az Alumni Szalon novemberi alkalmának előadója Dr. Márky Ádám elismert szakember volt, aki előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a pszichológiai rugalmasságot önmagunkban tudjuk fejleszteni. Tulajdonképpen arról szól, hogyan tudunk ügyesen reagálni a nehéz helyzetekre, gondolatokra, amelyek rajtunk kívül álló okokból eredeztethetőek és amelyeken nem tudunk változtatni. Mint mondta, a 21. század arról szól, hogy minden szerepben megpróbálunk megfelelni a külső elvárásoknak, amely azonban lehetetlen. „Nem lehet minden elvárásnak mindig megfelelni” – szögezte le. A megfelelési kényszer okát ősi tapasztalatra vezette vissza: a szülői megelégedés forrása éppen az ügyesség, a fejlődés volt. „A szüleink akkor örültek nekünk a legjobban, amikor ügyesebbek voltunk, mint korábban” – mondta, majd hozzátette: azt tapasztaltuk, hogy akkor vagyunk értékesek és szerethetőek, amikor jól teljesítettünk. Bár a fejlődés és a teljesítés is fontos, a gondot az okozza, hogy a mai világban sok esetben a teljesítést tartjuk értéknek. „Összekeverjük a normálist a természetessel: a normális, ami körbevesz minket, az a teljesítés, a természetes ugyanakkor az élet ritmusossága: a fent és lent” – fejtette ki utalva arra, hogy az életben nem minden tökéletes vagy hibátlan. Példának kiemelte a közösségi média torzító szerepét, ahol mindig csak a legjobb állapotot látjuk és a problémákról nem beszélnek az emberek, ezért azt is hihetnénk, hogy minden tökéletes.

A 21. században valami olyan lett normális, ami nem természetes” – jelentette ki Dr. Márky Ádám. Hogy mit tekintünk normálisnak, az nem állandó, mindig változik annak függvényében, hogy mi vesz minket körül. A társadalomban megtanuljuk, hogy a normával nem érdemes szembe mennünk, mert ha így teszünk, rossz érzések törnek ránk: szorongás, szégyen, bűntudat. Az elvárások hatására folyamatosan feszültek vagyunk, teljesíteni akarunk, mindent beleadni. A feszültség szorongássá válik, kihat az összes többi viszonyulásra és tárgyat keres magának.

Dr. Márky Ádám szerint éppen az a fontos kérdés, hogyan tudjuk megteremteni azt az állapotot, hogy bár érezzük a feszültséget, de nem az éppen aktuális gondolatunk és érzésünk határozza meg, mit csináljunk, hanem az, amit szeretnénk. Ebben segít a pszichológiai rugalmasság. A társadalomban és az életünkben is stresszforrást jelent az információhiány, a bizonytalanság és a kontrollvesztés. Stresszhelyzetben azt tesszük, ami automatikus, ami alapvetően csökkenti a nehéz érzéseinket – ahelyett, hogy azt tennénk, amit szeretnénk. „Ez az egész arról szól, hogyan tudjuk megcsinálni, hogy amikor bennünk van a szorongás, akkor arra fókuszáljunk, amit mi tudunk kontrollálni”- mutatott rá, majd hozzátette: általában nem azt próbáljuk meg kontrollálni, amit tudunk.

Nem alkalmazkodunk a környezethez, hanem elvárjuk, hogy a környezetünk alkalmazkodjon hozzánk és éppen ez okozhat problémát. Olyan belső normáink vannak, amelyek azt üzenik, hogy akaratból képesek vagyunk saját érzéseinket és döntéseinket kontrollálni, miközben olyan belső elvárásoknak akarunk megfelelni, amelyeket nem tudunk kontrollálni. A pszichológiai rugalmasság azt is jelenti, hogyan tudjuk befolyásolni a viszonyulásunkat mindehhez anélkül, hogy próbálnánk megváltoztatni a tartalmát. „Az a feladat és lehetőség, hogy saját személyes fejlődésünket, saját szabadságunkat hogyan tudjuk ebben megtalálni. Nem az a kérdés, hogy milyen gondolataink vannak, hanem az, hogyan tudunk hozzájuk viszonyulni. A cél, hogy megtanuljuk, hogy ugyanúgy bennünk vannak ezek a gondolatok, csak megtanulunk viszonyulni hozzájuk és tudatosítjuk, reagálunk rá, hogy azt tegyük, ami számunkra fontos és értékes” – zárta előadását.

Az előadást követően a résztvevő alumnusoknak lehetősége nyílt az előadó felé kérdéseik feltevésére is.

Galéria

6kép

Az Alumni Szalon jövőre folytatódik. Sok szeretettel várjuk az érdeklődőket az Alumni Igazgatóság szervezésében megvalósuló előadássorozatra 2025-ben is!

 

Szöveg: dr. Fecser Zsuzsanna, Semmelweis Egyetem Alumni Igazgatóság
Fotó: Zellei Boglárka, Semmelweis Egyetem