VII. évfolyam 4. szám · 2006. április 11.
E lapszámunk címlapját
Romvári János
készítette.
Hírek, események – röviden
Tulipánfa
Közös használatú genomikai laboratóriumok
Kétszáz millió forint összértékű berendezéseket adtak át március 22-én a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetben. A Genomikai (Microarray és SNP) Core Facility az egyetem kutatócsoportjainak, valamint külső nonprofit és profitorientált kutatóhelyeknek nyújt majd mérési szolgáltatásokat. A csúcstechnológiát képviselő laboratórium kialakítása saját erőforrásból, a Richter Gedeon Rt. és a Kromat Kft. támogatásával, továbbá a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának keretében nyert EU-s forrásból valósulhatott meg. Az intézet új berendezéseit dr.
Falus András
igazgató professzor mutatta be.
Egyetemi-ipari kutató-fejlesztő centrum
Nagyszabású vállalkozásba kezdett az Asbóth NKTH pályázat keretében egyetemünk. Az Orvostudományi Alkalmazott Kutatási és Fejlesztési Központ néven alakult klaszter új diagnosztikai és terápiás módszerek K+F feladatait célozta meg. Információadónk dr.
Szabó Csaba
igazgató, valamint a másik két projektvezető: dr.
Hermann Róbert
és dr.
Takáts Zoltán
.
Uniós pályázatok bírálója
A sikeres EU-s pályázatokhoz elengedhetetlen, hogy nagy kutatási erőt képviselő nemzetközi konzorciumok pályázzanak. A különböző nemzetiségű kutatók országhatárokat átlépő munkacsoportokba tömörülve „ostromolják” Brüsszelt bizakodva, hogy éppen ők nyernek majd jelentős pályázati pénzt elképzeléseik megvalósításához. Arról azonban keveset tudnak az érintettek, hogy miképpen történik a támogatások odaítélése. Dr.
Falus András
, a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet igazgató professzora mindként oldalt megtapasztalhatta: több konzorcium tagjaként maga is pályázó, ugyanakkor bíráló bizottsági tagként betekinthetett a kulisszák mögé. Tapasztalatairól kérdeztük.
Gyógytornász hallgatók találkozója
Régi hagyományt elevenített fel az Egészségügyi Főiskolai Kar, amikor hosszú idő után újra megrendezte az Országos Gyógytornász Hallgatói Napot. A főiskola vezetői, a szakma első és leendő képviselői, idősek és fiatalok együtt beszélgettek a gyógytornászképzés múltjáról, jelenéről és a lehetséges fejlődési utakról.
Élvonalbeli Központi Laboratórium
Rövidesen bővül a tavaly októberben létrehozott pesti Központi Laboratórium feladatköre. Júniustól már nem csak a külső tömbben, hanem a belső telephelyeken lévő klinikáknak is végeznek vizsgálatokat. Az eddigi fejlesztésekről és a várható változásokról beszélt az I. sz. Belgyógyászati Klinika földszintjén található Központi Labor igazgatója, dr.
Bekő Gabriella
, nem hallgatva el a gondokat sem.
Gyorsabb, megbízhatóbb informatika
Újabb lendületet vett az informatikai hálózat fejlesztése egyetemünkön. Az eredmény röviden: több mint 10 km optikai gerinckábel lefektetése, 52 klinika, intézet helyi hálózatának rekonstrukciója, bővítése és 550 új számítógép üzembe helyezése. A részletekben kalauzaink a Stratégiai, Működésfejlesztési és Igazgatásszervezési Főigazgatóságon belül működő Informatikai Központ igazgatója, dr.
Tóth Barnabás
, valamint a Hálózatfelügyeleti és Szerviz Osztály vezetője,
Holdonner Antal
és a Távközlési Osztály vezetője,
Kunszabó Gergely
.
Bővülő (tele)kommunikációs lehetőségek
Egyetemek együttműködése HEFOP-pályázattal
A hazai orvosképző egyetemek általános orvostudományi karai összefogtak, s konzorciumot alkotva négy alprojektből álló pályázatot nyújtottak be a Humán Erőforrás Operatív Program Bizottságához. A pályázat elsősorban a bolognai folyamattal, a kreditrendszer bevezetésével, illetve az Európai Felsőoktatási Térség kialakításával kapcsolatos feladatokra koncentrál. A 3. sz. alprojekt irányításáért egyetemünk felelős. Nyilatkozónk
Karlinger Kinga
és
Szél Ágoston.
Torzó vagy teremtett világ
A Kulturális marketing és kreatológia című könyv bemutatójáról
Könyvajánló
Rectores Medici Nagyszombat – Budapest, dr. Józsa László: Paleopathologia Elődeink betegségei
Pályázati hírlevélből
Helyesen kimondott varázsige
„Egyszerűen nem tudjuk, mit várhatunk a Másiktól. Következésképp nehezebb feltárulkozni, túl sok körülöttünk a veszélyes ismeretlen. Holott e nélkül nincs orvoslás. Mi sem természetesebb, mint hogy bizonyos alapfeltételekhez ragaszkodnunk kell: az orvos nem lehet a beteg bírája, nem ítélheti el a beteget, hanem igyekeznie kell, hogy megértse őt, segítsen neki. Nyitottnak kell lennie arra, akit keményen szorongat a magány. Nehéz helyzetekben az orvos a művészetének legtitkosabb eszközeit veszi elő, hogy azokkal fonja meg a bizalom szálait, hogy rátaláljon a két embert összekapcsoló kötelékre. Az orvostudomány és a művészet egy tőről fakad. Mindkettő a mágiából – a szó mindenhatóságán alapuló rendszerből született meg.”
Bácsalmási Atlétikai Csarnok
Európa köldöke
Magyarország blues-ban és versben
Semmelweis Egyetem
|
Semmelweis Egyetem újság
|
Első cikk
|