Dendritikus sejtek karakterizálása és ontogenezise
A bursa Fabricii a madarak primer nyirokszerve, benne zajlik a B-limfociták differenciálódása és érése, itt tanulják meg a saját struktúrák felismerését. Bursaból az érett limfociták a szekunder nyirokszervekbe kerülnek, ahol képesek felismerni a szervezetbe kerülő idegen antigéneket. A bursa az immunológiai kutatások fontos részévé vált, hiszen a B-sejtekről alkotott mai képünk részben a madarak bursáján elvégzett kutatások nyomán alakult ki.
A bursa Fabricii limfoid follikulusaiban található dendritikus sejtek (BSDC), együtt a retikuláris hámsejtekkel, olyan mikrokörnyezetet hoznak létre, amely nélkülözhetetlen a B-sejtek fejlődéséhez, terminális differenciálódásához. A fertőző bursitis a fiatal csirkéket érintő súlyos immunszupresszív betegség, amelyet az IBD (infectious bursal disease) vírus okoz. A fertőzés célszerve a bursa Fabricii, ahol az IBDV fertőzés hatására a follikulusok velőállományának leépülése, a szöveti szerkezet megváltozása és a B-limfociták fokozott pusztulása figyelhető meg. Korábbi kísérleteink alapján feltételezzük, hogy a BSDC-k az elsődleges célpontjai a vírusnak, s ezért fontos szerepet játszanak az IBDV fertőzésben.
A bursai mikrokörnyezet kialakításáért felelős BSDC-k ontogenéziséről, differenciálódásáról és funkciójáról nagyon kevés információval rendelkezünk, holott szerepük a B-sejt érésében, és az antigének kezelésében megkerülhetetlen. Munkánk során a BSDC-k szerepét és változásait kívánjuk követni a bursa Fabricii normális és patológiás fejlődése során. Jelenleg három olyan, feltehetőleg membránantigént felismerő ellenanyagunk van, melyek a BSDC-t és más dendritikus sejteket jelölnek. Ezen antitestek által felismert fehérjék szöveti eloszlását, sejtbeli lokalizációját, molekulatömegének meghatározását, ontogenetikai megjelenését, vírusfertőzések során, illetve az akut involució utáni regenerációban való viselkedését kívánjuk megismerni
Célkitűzések:
- A bursa Fabricii szekréciós dendritikus sejtjeit (BSDC) felismerő, új specifikus markerek karakterizálás. Follikuláris dendritikus sejetek és Langerhans sejtek ontogenezisének tanulmányozása madár embryonális modellekben.
(Módszerek: immuncitokémia, immunelektronmikroszkópia, Western blot.) - A madár dendritikus sejtek izolálása és tenyésztése, fenotípusos és funkcionális vizsgálatok elvégzése.
(Módszerek: sejttenyésztés, immuncitokémia, áramlási citometria, in situ hibridizáció) - BSDC-k nyomon követése és szerepük tisztázása az immunszupresszív fertőzések során, víruspartikulumok dendritikus sejtekben történő internalizációjának jellemzése
(Módszerek: immuncitokémia, konfokális es elektronmikroszkópia)