A 2022/2023. tanévben immár hatodszor indult Intézményünk az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által meghirdetett programon. A Pető András Konduktív Gyakorló Általános Iskola, Szakiskola és Kollégium összes tanulója, pedagógusa, hallgatója, pedagógiai asszisztense, Szülői Közössége, és külső önkéntesek is részt vettek a HCSH akcióban az ökoiskolai munkaközösség szervezésében. Általános Iskolánk 8 csoportja,  a Szakiskola 6 csoportja és a Kollégium rengeteg színes tevékenységgel, ötlettel kapcsolódott a Re- textil témakörhöz, az idei akció fő témájához. A minden évben megrendezett Karácsonyi Műhely központi témája is a textil újrahasználata volt. Ökoiskolaként fontosnak tartjuk, hogy minden szemléletformáló lehetőségen aktívan részt vegyünk.

Az általános iskolás gyermekeink készítettek:

• textil nyakláncot
  • lábtörlőket szövőtáblán
  • a Hangyaközösség kutyusainak varrás-fonás technikával fekhelyeket és játékokat
  • tányéralátétet és szőnyeget farmer anyagból
  • lábas-és poháralátétet, kulcstartót, könyvjelzőt és tartós adventi naptárat
  • plakátot az ÖKO faliújságra
  • karácsonyfadíszeket agyagból, amelyekre lenyomatokat hagytak csipkék segítségével
  • könyvjelzőt és táskákat, amelyeket textilfilccel díszítettek karácsonyi mintákkal

Szakiskolás diákjaink készítettek:

• kutyajátékokat, kopogtatókat, karácsonyi díszeket
  • gyógynövényekkel megtöltött illatzsákokat
  • ceruzákra csomózó- technikával karácsonyfát
  • batikoltak, papírmasé tányérokat és sapkás manókat

A Kollégista diákjaink sem tétlenkedtek:

• fonott könyvjelzőket, póló-párnákat készítettek
  • a lányok Kolesz- Hádát szerveztek, egymás között csereberélve a ruhákat
  • egész évben gyűjtött kávékapszulákat szétszedve, kimosva az Adventi Esti műhelyben használják fel
  • elkezdték gyűjteni a felesleges zoknikat, és zoknizsák foteleket készítenek majd belőle

5kép

Tanórai keretek között és a mozgásprogramok alkalmával is megvalósultak HCSH témát feldolgozó foglalkozások. A társadalmi ismeretek és gyakorlati tanórák keretén belül megbeszélték, hogy miért jó az újrahasznosítás, miért érdemes odafigyelni környezetünkre, miért is vagyunk mi ÖKO-iskola.

A hallgatók remek egyéni foglalkozások, mozgásprogramok keretén belül ismertették a résztvevő szakiskolás diákokkal HCSH témahét aktualitását, fontosságát. Megismerkedtek a pécsi Retextil műhely működésével (megváltozott munkaképességűeket, fogyatékkal élő embereket is foglalkoztatnak), megnézték a termékeiket. Elolvasták néhány híres ember nyilatkozatát a fenntarthatósággal, újrahasználattal kapcsolatban. Fotókat nézegettek,  melyen olyan ruhát viseltek emberek, mely vagy turkálóból származik, vagy olyan  rendezvényen viselték, melyen az volt a „szabály”, hogy kötelező olyan ruhában érkezni, ami már volt rajtuk egyéb rendezvényen is. Ismerkedtek a környezetbarát vásárlással, a csomagolásmentes bolt fogalmával. Szóba került a second-hand; a fairtrade textilek; a mikroműanyagok; zöldrefestés fogalmak értelmezése is. A Szülői Közösség Pető-Hádát szervezett, a szokásos éves Karácsonyi Műhelyre, kézműves délutánra pedig szülők, gyermekek és segítők is érkeztek, hogy közösen készítsenek ajándéktárgyakat.

Nagyon színes, izgalmas és igen tanulságos hét volt mindenki számára! Várjuk a következő alkalmat!