A koronavírus elterjedése hatalmas lehetőséget ad a hackereknek arra, hogy rosszindulatú mellékleteket tartalmazó leveleket, vagy csaló weboldalakra mutató e-maileket küldjenek, ezért legyünk fokozottan óvatosak ezek megnyitásakor – hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Közszolgálati Kar Egészségügyi Menedzserképző Központja (EMK). Mivel az otthontartózkodás és a másokkal való távolságtartás a vírus elleni leghatékonyabb „fegyver”, a munkahelyek többségénél otthoni munkavégzést rendeltek el az alkalmazottaknak, az oktatási intézmények pedig távoktatást biztosítanak a diákok és a hallgatók számára. Az információbiztonsági szempontból egyébként is veszélyeztetett oktatás és egészségügy még nagyobb veszélynek van kitéve. Az EMK éppen ezért összeállította az otthoni munkavégzésre és tanulásra vonatkozó javaslatait.
… Tekintettel a személyes adatok biztonságának védelmére, az egyetemi, az ipari és a katonai szereplők közös munkájának köszönhetően összeállította az otthoni munkavégzésre és tanulásra vonatkozó javaslatait:
- Ne kattintson az ismeretlen feladótól érkező e-mailekben található linkekre, valamint mellékletekre!
- Kizárólag megbízható forrásokból tájékozódjon – például legitim kormányzati webhelyek –, melyek a COVID-19-ről szóló aktuális, tényeken alapuló információkat tartalmazzák! Legyen óvatos a kissé módosított domain nevű webhelyekkel (pl.: korona-konona)!
- Semmiképpen ne adjon meg személyes vagy pénzügyi információkat és jelszavakat e-mailben vagy csevegőprogramokban!
- Adományozás előtt ellenőrizze a jótékonysági szervezet hitelességét, forduljon közvetlenül a szervezetekhez vagy a kórházakhoz!
- Ne ossza meg a munkához használt számítógépét gyermekével e-tanulás céljából!
- Vegye figyelembe, hogy otthoni, nem biztonságos infrastruktúrát használ!
- A vállalati VPN használatával – otthoni számítógépről – kockázatnak teszi ki az egész vállalat informatikai rendszerét, amennyiben nem tartja be a megadott szabályokat.
- Ne dőljön be a manipulációnak – ne kattintson a koronavírussal kapcsolatos kattintásvadász linkekre!
- Kizárólag megbízható titkosított (HTTPS) forrásokat használjon!
- Lehetőség szerint a csevegőprogramok alkalmazása helyett maradjon a cég által biztosított kommunikációs csatornák használatánál! (illetve a ZOOM.com használatánál!)
- Legyen különösen óvatos a nyilvános Wi-Fi használatakor!
- A kamera és az audio-rendszer használata fokozza a sérülékenységet; a kémprogramok könnyen csatlakozhatnak magán- vagy vállalati beszélgetésekhez
Forrás: Egészségügyi Közszolgálati Kar Egészségügyi Menedzserképző Központja (EMK)