Arany János vetélkedő

Huzella Péter és Zalán Tibor előadása zárta az Arany-emlékévet

Huzella Péter

Zalán Tibor

Iskolánk, a SE PA EKPMI Konduktív Gyakorló Általános Iskolája és Kollégiuma május 10-én vetélkedővel zárta az Arany-emlékévet.

A 2017/18-as tanévben programsorozattal ünnepeltük Arany János születésének kétszázadik évfordulóját. A felső tagozat összes csoportja rész vett a felkészítő kirándulásokon. Ősszel a budapesti Arany-emlékhelyeket kerestük fel. A Margit-szigeten a költő szobrát látogattuk meg. Eljutottunk a Nemzeti Múzeum előtti Arany-szoborcsoporthoz is. A Fiumei úti sírkertben a költő és kortársai sírjánál mécseseket gyújtottunk. Októberben a Pesti Színházban néztük meg a Toldit, Csőre Gábor előadásában. Áprilisban az Országos Széchényi Könyvtárban sok érdekes dokumentumot láttunk, többek között egy kéziratot is. Egy levelet, melyet Arany írt Petőfinek 1847 augusztusában. A Határtalanul projekt keretében jutottunk el az OSZK-ba, majd május elején a költő szülővárosába, Nagyszalontára is.
A gyerekek részletesen foglalkoztak Arany és Petőfi kapcsolatával, és sok-sok verset olvastak tőlük. Olyanokat is, melyek eddig kevéssé voltak számukra ismertek. Alaposan felkészültünk, és nagyon vártuk május tizedikét, a vetélkedő napját.

Először meghallgattuk és megnéztük a csoportok őszi kirándulásiról készült beszámolókat,
majd a gyerekek négy különböző helyszínen elevenítették fel a megszerzett tudást. Szövegfelismerés, Arany életéhez kapcsolódó rajzok, festmények és fotók, épületek és szobrok felismerése. Az alapos felkészülés eredménye, hogy csak elhanyagolható eltérés volt az egyes csoportok ismeretiben. Talán a legnépszerűbb az az állomás volt, ahol a gyerekek a Toldihoz kapcsolódva páncélokat ölthettek fel, pajzsokat és fegyvereket foghattak kézbe.

A csapatok egy tesztsort is kitöltöttek, igazán jó eredménnyel. Mindenki felismerte a megzenésített Arany-verseket is. Versek és zene, ez állt a középpontban a folytatásban is, hiszen két vendégünk jól ismeri Arany Jánost. Nagy sikert aratott Huzella Péter dalszerző, énekes és Zalán Tibor költő, író fellépése. Mindkét művész számára fontos az Arany-életmű. Ez a velük való kötetlen beszélgetésből is kiderült. Huzella Péter eddigi pályája során több Arany-verset is megzenésített a Kaláka együttesben eltöltött két évtized alatt, majd önálló pályáján is. Zalán Tibor költészete is sok szállal kapcsolódik Arany Jánoséhoz. A Nagykőrösi Arany János Gimnáziumban írta első verseit. Színpadi műveiben és verseiben folyamatosan érzékelhető Arany János szellemisége. Példaként említsük meg itt A névtelen velszi bárd című híres Arany-parafrázisát! A közel egy órás verskoncerten Arany János költeményein kívül Petőfi Sándor, Kányádi Sándor és Zalán Tibor versei is megszólaltak. A beszélgetés és a dalok közelebb vittek Aranyhoz bennünket. Jó volt hallgatni Huzella Pétert és Zalán Tibort. A magyar költészet kincseivel érkeztek. Ígéretük szerint eljönnek hozzánk a következő tanévben is. Szeretettel várjuk őket!