A Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kar (FOK) önálló karrá válásának hetvenedik évfordulója alkalmából két napos ünnepi rendezvénysorozattal készül a Fogorvostudományi Kar és az Alumni Igazgatóság 2025. szeptember 26-27. között a Nagyvárad téri Elméleti Tömb helyszínen, valamint a Kar által használt épületekben. A kétnapos rendezvény zárásául szolgáló gálavacsorának az impozáns Vigadó ad otthont.
Az ünnepi rendezvénysorozat részleteiről Dr. Gerber Gáborral, a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kar dékánjával beszélgettünk.
Miért különleges a 2025-ös év a Fogorvostudományi Kar számára?
„2025-ben ünnepli a Semmelweis Egyetem Fogorvostudományi Kar önálló karrá válásának hetvenedik évfordulóját. Az Általános Orvostudományi Karról 1953-ban átjelentkezett hallgatókból álló első évfolyam 1955-ben végzett, így az idei lesz az első olyan év a Kar történetében, amikor már rubindiplomát is át tudunk adni a 70 évvel ezelőtt végzett első fogorvos évfolyam tagjainak. A különleges évforduló alkalmából szeretnénk megünnepelni a Kar eddigi történetét és felvillantani néhány jövőbeli elképzelésünket is. Legyen ez az ünnepi év alkalom arra, hogy hidat építhessünk a múlt, a jelen és a jövő fogorvosképzése között.”
Mit érdemes tudni a FOK70 kétnapos ünnepi rendezvényről?
„A jubileumi ünnepség 2025. szeptember 26-27-én kerül megrendezésre. A központi programelemek helyszíne a Semmelweis Egyetem Nagyvárad Téri Elméleti Tömb lesz, mely épületre sok alumni emlékezhet egyetemi tanulmányai idejéből.
Rendezvényünk első napján a hazai és külföldi fogorvosi tudományos élet vezető előadói tartanak izgalmas, naprakész előadásokat. Az érdeklődők délután megtekinthetik a Fogorvostudományi Kar 2007-ben átadott Oktatási Centrum épületét, a 21. századi elvárásoknak megfelelően felújított és remélhetőleg a rendezvény időpontjáig átadásra kerülő Anatómiai Intézetet, illetve az Elméleti Orvostudományi Központot. Az elmúlt évtizedekben végzett hallgatóink, hazai és külföldi vendégeink számára szeretnénk kisebb csoportokban, körbevezetéssel bemutatni a Fogorvostudományi Kar legnagyobb és legmodernebb épületét az Oktatási Centrumot. Az Anatómiai Intézet sok volt hallgatónkban ébreszthet, remélhetőleg főként kellemes, nosztalgikus emlékeket. Az Intézet jelentős átalakításon és felújításon megy keresztül ezekben az években, az érdeklődők számára kiscsoportos körbevezetést tervezünk. Az Elméleti Orvostudományi Központot az Oktatási Centrummal közel egy időben adták át. Ebben az épületben is jelentős oktatási tevékenység folyik, a fogorvostanhallgatók itt is sok időt töltenek, az érdeklődők ezt az épületet is megtekinthetik.
A második napon kerül megrendezésre a FOK70 Jubileumi emlékülés, ahol a Kar életéhez szorosan kötődő személyek közreműködésével elevenítjük fel az elmúlt hét évtized eseményeit, eredményeit, fejlődését. Kora délután adjuk át az ötven (végzés éve: 1975.), hatvan (végzés éve: 1965.), hatvanöt (végzés éve: 1960.), hetven (végzés éve: 1955.) éve végzett hallgatóinknak az arany-, gyémánt-, vas-, rubinokleveleket ünnepi Kari Tanács ülésünkön. Szombat délután a FOK70 Jubileumi ünnepséget követően buszos városnézést szervezünk, mely során Budapest nevezetességeit tekinthetik meg idegenvezető segítségével az érdeklődők. Este az impozáns Pesti Vigadóban egy ünnepi gálavacsora keretében zárjuk rendezvényünket.”
Elsősorban kiknek szól az ünnepség, kiket várnak résztvevőként?
„Sok szeretettel várjuk jelenlegi és volt, hazai és külföldi hallgatóinkat, a Kar munkatársait, az Egyetem vezetőit, a fogorvos szakma hazai és külföldi oktatóit, kutatóit, művelőit és minden kedves érdeklődőt. A jubileumi díszoklevél átadásra nagy szeretettel várjuk 50-60-65-70 évvel ezelőtt végzett volt hallgatóinkat és családtagjaikat is.”
Véleménye szerint miben ragadható meg a 70. évforduló jelentősége?
„A kerek évfordulók egy egyetemi kar életében is jeles események, apropóként szolgálnak ahhoz, hogy egy pillanatra megálljunk, visszatekintsünk és tisztelegjünk az elődök emléke előtt. A hetven év már kellő távlatot ad ahhoz, hogy felmérjük a fogorvosképzés múltját, jelenlegi helyzetét és a Kart is pozícionálhassuk a hazai és a külföldi fogorvosképzés porondján. A 2024. évi Shanghai Ranking szerint a világ 300 legjobb egyeteme között van a Semmelweis Egyetem a fogorvostudomány szakterületen. Ezt a kiemelkedő pozíciót az elmúlt évek megfeszített tudományos és oktató munkájával tudtuk elérni, melyre az évforduló alkalmából is büszkén tekintünk vissza. Szintén meg kell emlékeznünk arról a több tízezer betegről, akik az elmúlt hetven év alatt megfordultak a Kar fogorvosi kezelőszékeiben és remélhetőleg boldogan, egészséges fogazattal és szájüregi állapottal távoztak kiváló szakembereink és hallgatóink kezelését követően. Összegezve elmondható, hogy van mire visszatekintenünk és van mire büszkének lennünk. Köszönöm elődeim és mostani munkatársaim munkáját is!”
Mit üzen a résztvevőknek, miért érdemes eljönniük a Fogorvostudományi Kar alapításának 70. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő ünnepi rendezvénysorozatra?
„Hatalmas szeretettel és lelkesedéssel várjuk a világ minden részén élő jelenlegi és volt fogorvostanhallgatóinkat, a Kar volt és jelenlegi munkatársait, a Karral oktatási és tudományos kapcsolatban álló hazai és külföldi szaktekintélyeket. Különös szeretettel várjuk a jubileumi díszoklevelet is átvehető 50-60-65-70 éve végzett alumnikat és családtagjaikat. És természetesen minden kedves érdeklődőt örömmel köszöntünk ezen a jeles eseményen! Jöjjenek el! Emlékezzünk, ünnepeljünk együtt!”
A FOK70 ünnepi rendezvényről bővebb tájékoztatás a Fogorvostudományi Kar honlapján érhető el.
A kétnapos ünnepségre regisztrálni ezen a linken keresztül lehetséges.
Szöveg: dr. Fecser Zsuzsanna – Alumni Igazgatóság
Fotó: Bartha Bálint – Semmelweis Egyetem