OFTEX-akkreditált Fogpótlástan Haladóknak kurzusok 2025-ben is!

Kedves Kollégák!

Szeretettel várjuk Önöket 2025-ben is 11 alkalmas Fogpótlástan Haladóknak képzés sorozatunkra, melynek során a fogpótlástan egy-egy kihívást jelentő területét tekinthetik át, a témában járatos egyetemi oktatók vezetésével.
A kurzusokra egyesével is lehet jelentkezni, minden alkalom akkreditált!
Jelentkezni az OFTEX rendszerén keresztül lehetséges, a kurzusok a lenti táblázatban megadott kódokkal találhatók meg.

A képzésekre péntek délutánonként és/vagy szombaton kerül sor, és minden esetben egy elméleti és egy gyakorlati részből állnak.

Kinek szólnak kurzusaink?

A kurzusokat minden olyan fogorvos kollégánknak ajánljuk, akik szeretnének megismerkedni a protetikában alkalmazott legújabb módszerekkel, anyagokkal és technológiákkal. Mivel manapság a fogorvoslás egyes területei szorosan kapcsolódnak egymáshoz, ezért a kurzus ideális más szakterületeken dolgozóknak is, hogy betekintést nyerhessenek a fogpótlástan legmodernebb eszköztárába.
A képzés ezen kívül hasznos tudást és támpontot nyújt azoknak is, akik fogpótlástan szakvizsga megszerzésén gondolkodnak.

Helyszín
Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinika
1088 Budapest, Szentkirályi utca 47.

Jelentkezés
Jelentkezni az OFTEX rendszerén keresztül lehet.
Az egyes kurzusalkalmak a táblázatban feltüntetett kódokkal találhatók meg a rendszerben.

A kurzus részletes tematikája

1. Dr. König János – Fogpótlástan I. – Teljes fogsor készítése a XXI. században 
2025. január 24.

A „Fogpótlástan Haladóknak“ program ablakot nyit a fogpótlástan olyan területeire, amelyre a graduális képzés során nem kerülhetett a fókusz. Jelen kurzus mindazoknak szól, akik azonnal hasznosítható segítséget szeretnének kapni teljes lemezes fogpótlások készítése terén.


2.
Dr. Jász Máté – Mitől lesz JÓ az előadásom?
2025. január 31.

Fogászati munkánkat, klinikánkat és az általunk létrehozott értékeket a leghitelesebben személyesen tudjuk bemutatni. Legyen szó tudományos előadásról, továbbképzésről vagy marketingről, semmi sem pótolja azt a hitelességet, amit a személyes jelenlét biztosít. De mitől lesz igazán magával ragadó, hiteles és meggyőző az előadásunk? Keressük meg együtt a választ!

CÉLJAINK:

Az alapvető prezentációs készségek elsajátítása, a prezentáció megtervezésétől a használandó segédeszközök kiválasztásáig és a pódiumon való viselkedésig. Aktív részvételt várok a közönségtől.

Magabiztosabb előadás, célzottabb prezentáció tervezés és előadásmód kialakítása.

FŐ TÉMÁK:

  • Mitől lesz egy jó prezentáció?
  • A prezentáció előkészítése és megtervezése
  • A részletek kidolgozása – mitől lesz emlékezetes a prezentációm?
  • Prezentáció: az előadó személyisége, megjelenése, mozdulatai, gesztusai, öltözködése
  • A prezentáció illusztrálása, vizualizálása
  • Előadás a Powerpoint, a Prezi és más eszközök használatával
  • Mindenki bemutatja a saját maga által hozott és elkészített prezentációt.

3. Dr. Borbély Judit – Digitális fogászat I. – Digitálisan megerősített esztétikai fogászat
2025. február 27-28.

További előadók: Dr. Ábrám Emese, Dr. Fehér Dóra, Dr. Saláta József

A kurzus során a résztvevők arról tanulhatnak, hogy a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket kihasználva, hogyan tehetjük kiszámíthatóvá fogpótlástani tervünk esztétikai eredményét. A siker kulcsa, legyen szó hagyományos vagy digitális munkafolyamatokról, a gondos tervezés. Az esztétikai tervezés fontos alappillére a mosolytervezés, a 2D tervet a digitális wax-upon, mock-upon át 3D-ben megvalósítva a páciens már a kezelés elején képet kaphat a tervezett eredményről. A résztvevők gyakorolják a smile design-hoz szükséges fotó és videó dokumentáció lépéseit, az arcesztétikai analízist és bemutatjuk a mosolytervező szoftverek használatát. A kurzus során célunk a korszerű digitális és vizuális fogszín-meghatározási eljárások ismertetése, hiszen a páciens elégedettségének a digitális világban is a fogszín az egyik fő meghatározója. A kurzus harmadik fő témaköre az injection flow technique, a direkt eljárással a szék mellett megvalósítható hosszútávú ideiglenes fogpótlások kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy pácienseink az esztétikai tervet tesztelhessék. A CAD/CAM technológia egyik fontos ismérve, hogy a protetikai munkafolyamatok során korszerű, jobb minőségű anyagokkal dolgozhatunk, ezen anyagok preparációs kívánalmai, optikai tulajdonságaik is tárgyalásra kerülnek.

4. Dr. Schmidt Péter – Gnatológia I. – Arcív, egyéni értékű artikulátor, támasztócsapos regisztráció elméletben és gyakorlatban
2025. március 7.

Az egy délutánt felölelő kurzuson a résztvevők elméleti felkészítés után a gyakorlatban is megismerkedhetnek a fogpótlástan szakvizsga követelményrendszerébe tartozó arcív és az egyéni értékű artikulátorok használatával. Áttekintjük a centrális relációs helyzet meghatározásának lehetséges módjait, majd a gyakorlatban is bemutatjuk a támasztócsapos regisztráció menetét. A képzés zárásaként a TMD határterületeiről hallhatnak előadást a résztvevők.

5. Dr. Schmidt Péter – Gnatológia II. – Direkt sínkészítés hands-on kurzus
2025. március 21.

A hands-on kurzuson elméleti felkészítés után a résztvevők egymásnak készítenek direkt módszerrel Michigan síneket. A képzés rendkívüli népszerűségét a maximálisan gyakorlatias szemlélet és megvalósítás adja, melynek során nagy tapasztalatú kollégáink végig a résztvevőket instruálva, a buktatókat kiemelve készítik fel a kollégákat a későbbi önálló munkára.

6. Dr. Berze Ildikó – Fogpótlástan II. – Abszolút izolálás a fogpótlástani gyakorlatban, csonkkiegészítés üvegszálas csappal
2025. március 28.

Az egynapos kurzus alatt sorra vesszük a kofferdam izolálás kihívásait, konkrét klinikai szituációkon keresztül beszéljük meg a megoldásokat. Külön szekcióban foglalkozunk az üvegszálas csappal történő csonkkiegészítéssel, elméleti és gyakorlati vonatkozásban egyaránt. Legyen szó preparált fogak, nyaki kavitások, vagy éppen torlódott fogazat abszolút izolálásáról, a nap végére a résztvevők számára egyik sem jelent majd akadályt.

7. Dr. Jász Máté – Fogpótlástan III. – Fogpótlások készítése lenyomatvételtől a cementezésig
2025. április 4.

Fogpótlások készítésekor az egyik legkritikusabb munkafolyamat a lenyomatvétel. A fogtechnikusnak átadott lenyomat nem csak egy nélkülözhetetlenül fontos információhalmaz, de egyben a fogorvos névjegye is.
Mit tegyünk, hogy ez a névjegy a lehető legjobb képet mutassa rólunk?
Ha pedig a lenyomatvételen sikeresen túljutottunk és a fogtechnikus is tökéletesen végezte a munkáját, még mindig mindent elronthatunk az utolsó lépés során, a cementezéssel.
Mit, mivel és hogyan érdemes becementezni, hogy a pótlások esztétikája és funkciója tíz év múlva is megfelelő legyen?
Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

8. Dr. Mikulás Krisztina – Modern szemlélet az implantációs protetikában: hagyományos vs digitális módszerek
2025. április 11-12.

További előadók: Dr. Kispélyi Barbara, Dr. Schmidt Péter, Dr. Jász Máté, Dr. Déri Tamás, Dr. Vecsei Bálint, Dr. Nagy Zsanett, Dr. Joós-Kovács Gellért, Dr. König János, Dr. Takács Emőke, Dr. Tajti Péter

A természethű, esztétikus és hosszú távon is sikeres implantációs fogpótlások készítése nagy kihívás napjainkban. Alapvető feltétele a periimplantáris kemény- és lágyszövetek épségének megőrzése, a protetikai szemléletű implantátum pozíció és restaurátum tervezése (implantátumfej 3D kialakítása, implantátum – implantátum fej illeszkedése), az anyagválasztás és a megfelelő munkafolyamat kiválasztása.
Továbbképző kurzusunk a digitális tervezést, a gnatológiai szempontokat, a CBCT alapismereteket, az implantációs lenyomatvételi eljárásokat, az individualizált implantátumfej-restaurátum komplex kialakítási szempontjait, a digitális workflow-t és az anyagtani szempontokat mutatja be, számos hands-on segítségével.

A kurzust eszközökkel a Straumann Group támogatja.

A kurzus programja:
● Protetikai szemléletű implantátum pozíció tervezés – Dr. Kispélyi Barbara
● Arcív és egyéni értékű artikulátor használata az implantációs protetikában. Digitális mozgáselemzés. – Dr. Schmidt Péter
● Állkapocsízületi helyzetek, CR meghatározás módszerei – Dr. Jász Máté
● Analóg vs digitális workflow az implantációs protetikában- Dr. Mikulás Krisztina
● CBCT alapismeretek – Dr. Vecsei Bálint
● Backward planning – Dr. Mikulás Krisztina
● Navigációs sablon tervezése – Dr. Tajti Péter
● Implantprotetikai lenyomatvételi eljárások nagy kiterjedésű implantációs fogpótlásoknál – Dr. Déri Tamás, Dr. König János
● Protetikai lágyrész-menedzsment és az individualizált restaurátum – Dr. Mikulás Krisztina
● Egyedi vs gyári fejek? Csavarozott vs cementezett? – Dr. Mikulás Krisztina
● Anyagtani szempontok – Dr. Tajti Péter
● Szupportív terápia – Dr. Mikulás Krisztina
● Terhelési lehetőségek, Ideiglenes implantátum elhorgonyzású restaurátumok tervezésének aspektusai – Dr. Mikulás Krisztina
● Radiológiai kiértékelés és a tervezés szempontjai az implantációs protetikában, parodontálisan károsodott fogak esetén – Dr. Mikulás Krisztina
● Emergencia profil formálás lehetőségei – Dr. Mikulás Krisztina, Dr. Takács Emőke
● Az emergencia profil átmásolásának lehetőségei (individualizált hagyományos módszer) – Dr. Nagy Zsanett, Dr. Déri Tamás, Dr. Mikulás Krisztina
● Az intraorális szkennelés gyakorlata az implantációs protetikában – Dr. Joós-Kovács Gellért
● Implantátum szintű restaurátum digitális tervezése – szóló monolitikus restaurátum esetében – Dr. Joós-Kovács Gellért, Dr. Mikulás Krisztina

9. Dr. Körmendi Szandra – Fogpótlástan IV. – Részleges lemezes fogpótlások, elhorgonyzási eszközök, anyagok
2025. április 25.

Kurzusunkon a részleges lemezes fogpótlások témakörével foglalkozunk, annak ritkán tárgyalt részleteit is elemezve, valamint az implantációs protetika és epitézisek témakörét is körbejárjuk a téma szempontjából.

10. Dr. Joós-Kovács Gellért – Digitális fogászat II. – CEREC chairside rendszer (szkennelés, tervezés, marás, egyediesítés)
2025. május 9.

További előadók: Dr. Vitai Viktória

Esztétikusat, azonnal, lehetőleg ingyen. A páciensek egy jelentős része ezen kívánságok mentén szokta megfogalmazni a kéréseit. A kurzuson lehetőség nyílik megismerni egy olyan módszer elemeit, amellyel a páciens-orvos találkozások számát egyre lehet csökkenteni (angolul same-day dentistry, egynapos fogászat) úgy, hogy közben magas minőségű fogpótlást tudunk készíteni.

A kurzus programja:
● Chairside CAD/CAM koncepció – Dr. Vitai Viktória
● Szkennerek, szék melletti CAD/CAM rendszerek – Dr. Vitai Viktória
● Felhasználható anyagok – Dr. Joós-Kovács Gellért Levente
● Primescan szkenner használata – Dr. Joós-Kovács Gellért Levente
● Tervezés CEREC-kel – Dr. Joós-Kovács Gellért Levente
● Fogpótlás gyártása, véglegesítése, egyediesítése – Dr. Joós-Kovács Gellért Levente

11. Dr. Borbély Judit – Digitális fogászat III. – Intraoralis szkennelés elmélete és gyakorlata
2025. június 5.

További előadók: Dr. Róth Yvett, Dr. Vitai Viktória, Dr. Schmalzl Judit, Dr. Pál Adrienn

A kurzus célja az intraorális szkennerek klinikai és laboratóriumi digitális munkafolyamatokban betöltött szerepét ismertetni és bemutatni, hogy miben más a digitális útvonal, mint a hagyományos eljárások. Gyakorlatorientált kurzusunkon a résztvevőknek alkalma lesz különböző szkennereket kipróbálni, megtanulni a pontos digitális lenyomatvétel alapelveit, a hatékony szken-stratégiákat, kvadráns és teljes fogív szkenek készítésének lépéseit, valamint a lenyomatvétel mellett a szkennerek hasznos kiegészítő funkcióit. Bemutatjuk a Fogpótlástani Klinika hazai piacon elérhető intraorális szkennereket összehasonlító vizsgálatát, ezzel útmutatást nyújtunk a szkennerek közti eligazodáshoz. Az intraorális szkennerek pontosságának tudományos vizsgálatai során szerzett tapasztalatainkat a mindennapos gyakorlatban hasznos tanácsokként prezentáljuk.

A kurzust eszközökkel a Dental- Trade Kft és a Dental Plus Kft támogatja.

A kurzus programja során célunk a résztvevőkkel megismertetni:
● a szkennerek digitális munkafolyamatokban betöltött szerepét.
● a digitális lenyomatvétel előnyeit.
● a Fogpótlástani Klinika hazai piacon elérhető szkennereket összehasonlító weboldalának használatát a praxishoz legjobban illő szkenner kiválasztásához.
● az intraorális szkennerek pontosságát értékelő vizsgálataink eredményeinek klinikai gyakorlati hasznát.
● a szkennelés lépéseit Trios és Medit intraorális szkennerekkel.
● a pontos digitális lenyomatvételhez szükséges szken-stratégiákat és klinikai útmutatásokat.

 

További kérdéseikkel a brull.zsofia@semmelweispremium.hu email címen kereshetnek minket.

Üdvözlettel: a Fogpótlástani Klinika oktatói