A Semmelweis HELP egy ingyenes tünetellenőrző, döntéstámogató eszköz, amelyet a Semmelweis Egyetem orvosai és kommunikációs szakemberei készítettek a magyar lakosságnak. A hazai viszonylatban teljesen egyedi alkalmazás a magyarországi ellátórendszer sajátosságaira figyelemmel lett kialakítva, és az egész családnak segítséget jelenthet, hiszen 0-99 éves kor között használható.
A Semmelweis HELP heveny tünetek ellenőrzésére használható. Fontos, hogy az applikáció az egyes betegségekkel való tünetegyezés mértékét mutatja meg, nem ad diagnózist, azonban mégis pontosabb és megbízhatóbb, mint egy random internetes keresés.
Az alkalmazás ingyenesen letölthető az AppStore-ból és a Play Áruházból, vagy elérhető a https://help.semmelweis.hu/ címen.

 

A működésről

Hogyan működik?

Az applikáció a 740 betegséget tartalmazó tudásbázisából egy algoritmus segítségével javaslatot ad arra, hogy az észlelt tünetek alapján mennyire súlyos egészségügyi problémával küzdünk és milyen gyorsan kell igénybe vennünk az orvosi ellátást. Tünetellenőrzéskor a Semmelweis HELP kérdéseket tesz fel. A folyamat kiindulópontjául a kezdőképernyőn megadott vezető tünetek szolgálnak, ezekhez kapcsolódnak az algoritmus további kérdései, amelyek vonatkozhatnak további tünetek meglétére, a megadottak pontosítására, vagy a súlyosságot befolyásoló egyéb tényezőkre.

Előfordulhat, hogy egy képernyőn csak egy tünetre kérdez rá a rendszer, de az is, hogy több közül kell választani. Az algoritmus reagál a válaszokra, és a további kérdéseket már az adott helyzetre vonatkozóan állítja össze. A válaszokat bármikor meg lehet változtatni és vissza lehet térni az előző képernyőre, ebben az esetben azonban a Semmelweis HELP új kérdéseket tehet fel. A még pontosabb tünetellenőrzést 16 db fix kérdésekből álló panel (pl.: testhőmérséklet megadására szolgáló, szemészeti, vérnyomás vagy éppen terhességi idő kiszámítása panel) segíti.

A tünetellenőrzés indításakor az alkalmazás bekéri a születési időt és a biológiai nemet, ugyanis a betegségek, azok jellege, megjelenése függhet ezen paraméterektől. Ezek hiányában nem is indítható tünetellenőrzés. Fontos, hogy az alkalmazás nem tárol a felhasználók azonosítására alkalmas adatot.

A Semmelweis HELP az akut helyzetekben nyújt döntéstámogatást, a krónikus betegséggel érintettek minden esetben kezelőorvosukkal konzultáljanak az alapbetegségüket érintő kérdésekben!

Cukorbetegek és immungyengített betegek heveny problémáival kapcsolatban azonban használhatják az alkalmazást. Az adatbázis ugyanis tartalmaz 30 betegséget cukorbetegeknek, 15 betegséget pedig immungyengítetteknek.

A tünetellenőrzés végén, az eredmény oldalon nemcsak arra kapunk javaslatot, hogy melyik ellátási szint kapcsolódik az adott egészségügyi problémához, hanem közérthető leírásokból, videókból (pl.: animációs kisfilmek, oktatóvideók), segédletekből tájékozódhatunk a tünetenyhítés helyes lépéseiről. Ha a megadott tünetek alapján sürgősségi ellátást javasol a rendszer, a hozzánk legközelebb eső sürgősségi ellátóhelyet is egy gombnyomással megtalálhatjuk. Abban az esetben, ha a felhasználó által adott válaszok alapján életet veszélyeztető helyzet állt elő, akkor az alkalmazásból közvetlenül hívhatjuk a mentőket.

A mobil- és webalkalmazásból elérhető az úgynevezett Tudástár, amely a Semmelweis HELP rendszerében szereplő összes betegség, illetve teendő leírását tartalmazza közérthetően, kereshető formában. A leírások hiteles forrásból származnak, amelyet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ is validált.

A Semmelweis HELP használható regisztrációval és regisztráció nélkül is. Fontos, hogy az alkalmazás egyik esetben sem tárol a felhasználók azonosítására alkalmas adatot.

Regisztráció esetén lehetőség nyílik saját profilunk mellett a 18 éven alatti gyermekeink részére is profilt létrehozni. Ebben az esetben a születési időt és a biológiai nemet elegendő egyszer megadni, ugyanis a rendszer elmenti, ennek köszönhetően pedig a tünetellenőrzés gyorsabb, gördülékenyebb. Emellett a korábbi tünetellenőrzések visszakereshetők, áttekinthetők, rendezhetők, így könnyedén nyomon követhetjük saját és gyermekünk egészségi állapotának változását. Regisztráció nélküli használat esetén a születési időt és a biológiai nemet minden tünetellenőrzésnél meg kell adni, illetve nem látjuk a korábbi tünetellenőrzéseinket sem.

Alkotók

Az alkotók

Kovács Eszter

a Semmelweis HELP ötletgazdája, szakmai projektvezetője, egyik fejlesztője, az egyetem Kommunikációs Igazgatóságának igazgatóhelyettese


Dr. Krivácsy Péter

a Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegellátó osztályának vezetője, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, a Semmelweis HELP orvosszakmai vezetője


Dr. Merkely Béla

a Semmelweis egyetem rektora, a Semmelweis HELP patrónusa

 


Dr. Agócs Róbert

a Semmelweis HELP orvosszakmai kollégája, a Gyermekgyógyászati Klinika csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa

 


Dr. Berta László

a Semmelweis HELP orvosszakmai kollégája, a Gyermekgyógyászati Klinika csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa

 


Horváth Dóra

a Semmelweis HELP kommunikációs munkatársa, az egyetem Marketing és Kommunikációs Főigazgatóságának kommunikációs szakértője

 


További orvoscsoportok

 

Dr. Perjés Ábel, a Családorvosi Tanszék egyetemi tanársegédje, háziorvos szakorvos
Dr. Katonai Gellért, a Családorvosi Tanszék rezidense
Dr. Torzsa Péter, a Családorvosi Tanszék vezetője, a Semmelweis HELP háziorvosi csapatának vezetője
Dr. Becze Ádám, a Családorvosi Tanszék oktatási szakértője, háziorvos szakorvos


Dr. Szalai Irén, a Szemészeti Klinika egyetemi tanársegédje, szemész szakorvos
Dr. Füst Ágnes, a Szemészeti Klinika egyetemi adjunktusa, szemész szakorvos, a Semmelweis HELP szemész csapatának vezetője
Dr. Fodor Eszter, a Szemészeti Klinika egyetemi adjunktusa, szemész szakorvos


Dr. Demendi Csaba, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa, szülész-nőgyógyász szakorvos, a Semmelweis HELP szülész-nőgyógyász csapatának vezetője
Dr. Merkely Petra, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa, szülész-nőgyógyász szakorvos
Dr. Greff Dorina, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szülész-nőgyógyász szakorvosjelöltje
Dr. Hermányi-Csiki Vanda, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szülész-nőgyógyász szakorvosa

A Semmelweis HELP alkotói

Elismerések

Szakmai elismerések

2023-ban az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) szakmai szempontból validálta a Semmelweis HELP applikációban megjelenő gyermekgyógyászati szöveges tartalmakat. 

2024-ben az alkalmazás három felnőtt (háziorvosi, szemészeti és szülészet-nőgyógyászati) szakterülettel  bővült. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) az OGYÉI jogutódjaként eljárva a Semmelweis HELP – mobil- és webalkalmazás felnőttek számára készített moduljait betegedukációs tartalom, ismertetésfelügyeleti szempontok, valamint gyógyszerész-szakmai megfelelőség tekintetében megvizsgálta és megfelelőnek minősítette.

2023-ban a Semmelweis HELP publikálását követően a Házi Gyermekorvosok Országos Érdekképviseleti és Szakmai Egyesülete (HGYE) a weboldalán, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közösségi oldalán, aMagyar Orvosi Kamara (MOK) pedig weboldalán és közösségi oldalán is ajánlotta az alkalmazást.

Pályázatok

Nyertes pályázatok

2023 novemberében a Semmelweis HELP elnyerte „Az év legjobb eHealth fejlesztése” díjat a leginnovatívabb digitális megoldásokat elismerő Digital Health Summit szakmai konferencián. A szakmai grémium a pályázatok innovatív szemlélete mellett azok társadalmi hasznosságát és az elvárható egészségnyereséget, valamint a projektek mérhető eredményeit és adaptálhatóságát is pontozta.

2023 végén az Egészségértés Díj egészségügyi intézmény kategóriájának fődíját is átvehette a Semmelweis HELP csapata. Az AIPM-Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete immáron nyolcadik alkalommal ismerte el és díjazta az ország legkiemelkedőbb egészségértést fejlesztő programjait.

A 22. alkalommal megrendezett „Az Év Honlapja” pályázaton a Semmelweis HELP Az Év Applikációja kategória Minőségi díját nyerte el a 2024. február 7-i díjátadón nyilvánosságra hozott eredmények alapján.

2024-ben is sikeresen szerepelt a Semmelweis HELP „Az Év Honlapja” pályázaton, a felnőtt betegségekkel kibővített alkalmazás elnyerte Az Év Applikációja Különdíját.

 

Impresszum

Impresszum

Semmelweis HELP
Felelős kiadó: Semmelweis Egyetem
Székhely: 1085 Budapest, Üllői út 26.
Postacím: 1428 Budapest, Pf. 2.
Adószám: 19308674-2-44

© Orvosszakmai vezető: dr. Krivácsy Péter
© Egészségkommunikációs vezető: Kovács Eszter
Szerkesztő: Horváth Dóra
Lektor: Neizer Anita, Keresztes Eszter, Kovács Eszter, Horváth Dóra

Észrevételek, javaslatok, általános kérdések:
help@semmelweis.hu

Fejlesztés, design és üzemeltetés:
Mondriaan DC Korlátolt Felelősségű Társaság
Székhely: 1023 Budapest, Ürömi utca 43.
Adószám: 24810913241
Cégjegyzékszám: 01 09 183576

Adatvédelmi kérdések, panaszok:
Dr. Trócsányi Sára
Levelezési cím: 1085 Budapest, Üllői út 26.
Telephely: 1085 Budapest, Baross utca 52.
Tel.: 06-1/459-1500, mellék: 62710
E-mail: adatvedelem@semmelweis.hu