A szülővé válás az élet egyik legmeghatározóbb élménye, tele örömmel, kihívással és számtalan érzelemmel. Normális, ha a gyermek érkezését követő időszak nem teljesen zökkenőmentes. Ebben az időszakban az anyák gyakran tapasztalnak szomorúságot, lehangoltságot, ingerültséget, amit a közbeszédben „baby bluesnak” nevezünk. Ez az állapot bizonyos esetekben állandósulhat vagy fokozódhat és akár szülés utáni depresszióvá is átalakulhat.
Örömmel értesítjük munkatársainkat, hogy a várandósgondozás és a baba-mama csomag mellett ezentúl baby blues tanácsadást is biztosítunk számukra.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika szakemberével, Illés Szilvia klinikai szakpszichológussal beszélgettünk, akit a baby blues-zal és a szülés utáni hangulatzavarokkal kapcsolatban kérdeztünk.
Családbarát Egyetem Központ (CSEK): Nagyon örülünk, hogy február 1-től elindul a Baby Blues Tanácsadó! Úgy gondolom, hogy ez egy hiánypótló kezdeményezés, ami óriási segítséget jelenthet a munkatársainknak, hiszen a nők akár 80 százaléka is érzékel szorongást, szomorúságot vagy ingerültséget a szülést követően. De pontosan mit is értünk baby blues alatt?
Illés Szilvia: Igen, abszolút egyetértek, nagyon hasznos ez a kezdeményezés. A szülés utáni szomorúság, más néven baby blues, teljesen természetes jelenség, ami valóban az újdonsült édesanyák akár 80 százalékát is érintheti. Ennek kialakulása sok tényezőtől függ. Első sorban a szülés utáni hormonszintváltozás befolyásolja az érzelmi állapot alakulását, de számít a családi hajlam is. Ha a női felmenőknél előfordult a baby blues, nagyobb eséllyel alakul ki az újdonsült édesanyánál is.
Közrejátszanak más pszichésen megterhelő események is. Ilyen lehet akár egy komplikált terhesség, a babánál fennálló valamilyen egészségügyi probléma, szülési komplikáció, párkapcsolati problémák vagy traumatikus szülésélmény.
CSEK: Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Illés Szilvia: A baby blues általában pár hét alatt magától elmúlik. Az, hogy kell-e szakemberhez fordulni, a probléma súlyosságától függ. Teljesen normális, ha nyomott, szomorkás az anya hangulata az első pár hétben, de amennyiben romlik vagy stagnál a helyzet, akkor érdemes segítséget kérni.
Ha az édesanya hangulata rosszabb egy egyszerű melankóliánál, szomorúságnál, és már kihatással van az étvágyára, alvására, ha már az is nehezésre esik, hogy ellássa gyermekét vagy önmagát, akkor komolyabb hangulatzavarról beszélünk, ami akár szülés utáni depresszió vagy szülés utáni szorongás is lehet, ilyen esetben minél előbb érdemes szakemberhez fordulni.
CSEK: Meg lehet előzni a szülés utáni depressziót, ha már a baby blues tüneteivel szakemberhez fordulunk?
Illés Szilvia: Abszolút. A szakemberrel való időben elkezdett konzultáció csökkenti a tünetek fokozódásának valószínűségét.
CSEK: Hogyan lehet csökkenteni a baby blues tüneteit?
Illés Szilvia: A hormonszint változására nincs ráhatásunk, de a körülményeinkre igen. A szülést követő gyermekágyas időszakra nagyon fontos készülni. Érdemes időben kitalálni, hogy ki milyen feladatot fog ellátni a családban. A gyermekgondozásba már a kezdetektől javasolt bevonni a partnert, családtagokat, akár barátokat is, és még a terhesség alatt egyeztetni kell velük, hogy kire miben számíthat a kismama.
Fontos az is, hogy az édesanya őrizze meg a felnőtt identitását. Érdemes a barátokkal, támogató családtagokkal az új tennivalók ellenére fenntartani a rendszeres kommunikációt, és a „sorstársakkal”, más kismamákkal való kapcsolódás is hasznos lehet, ugyanis az izoláció természetellenes és rendkívül negatív hatással van a mentális állapotra. Arra is fel kell készülni, hogy a gyermek megszületése utáni időszak nem olyan felhőtlen és rózsaszín, mint a filmekben. Ha az anyasághoz túl sok illúzió és elvárás kapcsolódik és ezek nem tudnak teljesülni, az hatalmas csalódottságot eredményez, és ez szintén közrejátszik a depresszió kialakulásában.
De van jó hírem is! Ez a nehéz időszak csak átmeneti, általában az első hat hét a legmegterhelőbb. Ne féljünk segítséget kérni az átvészeléséhez.
CSEK: Köszönjük a beszélgetést!
Fontos információk:
- 2025. február 1-jén indul a tanácsadó.
- A gyermek születését követően munkatársaink és partnereik vehetik igénybe a szolgáltatást.
- Amennyiben segítségre van szüksége, e-mailben tud bejelentkezni a tanácsadóba:
csaladbarat@semmelweis.hu
- A bejelentkezést követően a szakemberek kérdőívek segítségével felmérik a probléma súlyosságát.
- A baby blues tanácsadóban 3-5 alkalom online vagy személyes konzultáció vehető igénybe.