A napégés elkerülése nemcsak a rövid távú kellemetlenségek, mint a fájdalom és a hólyagképződés miatt fontos, hanem a hosszú távú egészségügyi kockázatok, például a bőrrák  és a bőr korai öregedésének megelőzése miatt is. A nap elleni védekezés rendkívül fontos az egészséges bőr és az általános egészség megőrzése érdekében, de előfordulhat, hogy – minden óvintézkedésünk ellenére – leégünk a napon. Mit tegyünk, ha ez bekövetkezik?

A legjobb védekezés a megelőzés!

A napégés megelőzése érdekében fontos, hogy rendszeresen használjunk napvédő krémet, viseljünk megfelelő ruházatot, kerüljük a közvetlen napfényt főleg a legerősebb időszakokban (10 és 16 óra között). Ezekkel szinte biztosan megelőzhetjük a leégést. 

Napvédő krém:

Magas faktorszámú naptejet használjunk! Válasszunk legalább SPF 30 vagy annál magasabb faktorszámú naptejet, amely széles spektrumú védelmet nyújt az UVA és UVB sugarak ellen. A naptejet 20-30 perccel a napozás előtt kenjük fel, hagyjuk beszívódni, majd 2 óránként ismételjük meg.

Ruházat:

Viseljünk hosszú ujjú ingeket, hosszú nadrágokat és széles karimájú kalapokat, hogy minimalizáljuk a bőr napfénynek kitett felületét. Manapság már számos üzletben kapható UV-szűrő anyagokból készült ruházat, amelyek különleges védelmet nyújtanak a nap káros sugarai ellen. A strandon húzódjunk napernyők vagy hordozható sátrak védelmébe.  

Hordjunk megfelelő UV-védelmet biztosító napszemüveget!

Mit tegyünk, ha mégis leégtünk?

Hűsítés kívülről-belülről
  • Vegyen langyos fürdőt, zuhanyt vagy hideg borogatással hűsítse leégett bőrét.
  • Igyon sok vizet, hogy elkerülje a dehidratációt.
Bőrhidratálás
  • Használjon aloe vera gélt vagy krémet, amely nyugtatja és hidratálja a bőrt.
  • Más hidratáló krémet is használhat, különösen, ha az napégésre ajánlott.
Fájdalomcsillapítás
  • Csökkentse a bőr fájdalmát, pirosságát helyi érzéstelenítőt tartalmazó krémekkel. Ezek közül számos kapható patikákban, vény nélkül is. 

Végezetül javasoljuk, hogy a napégés után mindnképp kerülje a napsütést, amíg teljesen meg nem gyógyul! Ősszel vagy télen pedig érdemes részt venni az éves bőrgyógyászati szűrésen is!

FONTOS! Ha a napégés következtében magas lázat, hányingert, hidegrázást, erős fejfájást vagy szédülést tapasztal, forduljon orvoshoz!