Egyes tartalmaink hangsúlyozására, nyomatékosítására többféle kiemelési lehetőséget is használhatunk. Segítségükkel vezethetjük a szemet, tagolhatjuk a szöveget, megkönnyítjük az információk befogadását. Hosszabb cikkek, bemutatkozó szövegek, leírások esetén erősen ajánlott a használatuk.

Érdemes ezeket a formázási opciókat akár a címsorokkal és egyéb tartalomstruktúrálásra szolgáló funkciókkal együtt átgondoltan és egy egységes koncepció mentén, következetesen használni. Pl. lehetséges, hogy egy klinika esetén minden ambulancia esetén a rendelési időket, vagy a bejelentkezési információkat minden menüpontban egységesen keretes és 100% széles formátumban teszünk közzé (lásd lejjebb). 

Címsorok (alcímek) használata 

A szövegtagolásához érdemes az egyszerű szövegformázási lehetőségek mellett (félkövér, dőlt betű) a címsorok adta kiemelések használata is.

Grafikus nézetben a szerkesztőlécünk bal alsó sarkában a Bekezdés szót láthatjuk. A mezőben található kis, lefelé mutató háromszögre kattintva választhatjuk a kiemelések különböző szintjét, lásd alábbi kép.

Figyeljünk arra, hogy az előképen láthatóan már vastagított címsorokon ne használjuk a félkövérítést, mert csúnyán  „dagadt” betűket kapunk. Pl.:
Erre Word-ből átemeléskor különösen figyelni kell!

Ez egy címsor 2, és ilyen, ha még félkövérré tesszük


Sortörés – térköz nélkül

Két bekezdés között (azaz ha entert nyomunk) egy előre beállított térközt tesz a rendszer (mint most a következő bekezdés előtt van).

Ha szeretnénk elkerülni ezt a térközt a bekezdésen
vagy egy felsoroláson belül:
azaz új sorba szeretnénk törni a tartalmat (lásd itt),
úgy, hogy a következő sor közel legyen az előző sorhoz,  akkor az
Enter gomb lenyomása előtt nyomjuk le a Shift (nagy betűvé alakító) gombot és tartsuk lenyomva, amikor megnyomjuk az Entert.


Vízszintes vonal

Ahogyan ebben a leírásban is látjuk, vízszintes elválasztó vonalakkal is tagolhatjuk a szövegünket. A vonal mindig az adott tartalom (oldal/bejegyzés) teljes vízszintes szélességén keresztül húzódik. Ennek beszúrásához a grafikus szerkesztősávban a jelre (Vízszintes sor) kell kattintanunk, vagy a HTML nézetben az alábbi egyszerű kódot beszúrnunk:

<hr />

Idézet

Hosszabb cikkekben, egybefüggő szövegekben egy-egy kiemelendő idézett mondat, vagy mottó az ún. „idézet” formázást megkaphatja: 

Az idézet formázáshoz a kiemelendő szövegrészt önálló bekezdésbe rendezzük, majd kijelölés után a szerkesztősávban az idézőjel gombra kattintunk. 

A megszüntetése esetén, belekattintva a kiemelt bekezdésbe és csak újból rá kell kattintani az idézőjel gombra.

Formázás gomb

A kész szöveges bekezdéseink kijelölése után új kiemeléseket használhatunk a szerkesztősávból elérhető „Formázás” segítségével (lásd kép). Az egyes opciók bemutatása lejjebb görgetve olvasható.


Lead

A „Lead” a cikkek, bejegyzések elején található összefoglaló bekezdés. Formázás szintjén ez a szöveg kicsit nagyobb és félkövér betűvel fog megjelenni. Ennek az oldalnak a tetején található első bekezdés („Egyes tartalmaink hangsúlyozására…” kezdettel) ezt az ún. Lead formátumot kapta meg.

Használatához kijelöljük az adott bekezdést és rákattintunk a Formázás > Lead opcióra. Ha mégsem szeretnénk ezt használni, akkor a kurzorral a bekezdésünkbe kattintva ismét válasszuk ki a Formázás > Lead opciót, és megszűnik a formázás.


Keretes kiemelés

Példa a keretes formázásra:
A keretes formázás a kijelölt szöveget jobb oldalra egy halványszürke hátterű dobozba helyezi, melynek egyedül bal oldalon van egy vastagabb, a honlap alapszínéhez igazodó színű szegélye.

A keretes formázás megjelenítési módját a jobb oldalon található dobozban látjuk. A doboz baloldali, vastagabb keretének a színe igazodik a honlap menüjének a színéhez (lásd kari színek) Lehetséges felhasználása kiegészítő információk, akár rendelési idők, helyszínek, elérhetőségek kiemelése, hangsúlyozása. A kijelölt bekezdés mindig az utána következő bekezdés jobb oldalára fog lecsúszni, és az adott oldal, vagy bejegyzés felét (50%) fogja elfoglalni szélességben.  

Használatához kijelöljük az adott bekezdést (vagy bekezdéseket) és rákattintunk a Formázás > Keretes opcióra. Ha mégsem szeretnénk ezt használni, akkor a kurzorral a bekezdésünkbe kattintva (illetve azt kijelölve) ismét válasszuk ki a Formázás > Keretes szót, és így megszűnik a formázás.


Keretes 100% szélesben

Lehetőségünk van a keretes szövegünket az oldalunk vagy bejegyzésünk teljes szélességére széthúzni. 

Hogyan használjuk?

Ebben az esetben is kijelöljük az adott bekezdést és rákattintunk a Formázás > Keretes opcióra, majd ugyanezt megismételve a Formázás > 100% széles opciót is be kell kattintani. Ilyenkor a kijelölt bekezdésünk visszacsúszik a szövegben az eredeti helyére (tehát a jobb oldalra csúszó 50%-os kereteshez képest visszakerül a szövegben korábban elfoglalt helyére). 

Ha mégsem szeretnénk ezt használni, akkor a kurzorral a bekezdésünkbe kattintva ismét válasszuk ki a Formázás > Keretes és a Formázás > 100% széles lehetőségeket és így megszűnik a formázás. Fontos, hogy ha egyben több bekezdést alakítottunk „keretessé”, akkor a formázás levételét bekezdésenként kell végig kattintani.


Fontos kiemelés

A fontos kiemelés közel 100% szélesen körbeveszi a szöveget, a kiemelésben szereplő szöveg betűmérete nagyobb lesz az egyébként használt betűméretnél, megváltozik a betűtípusa és a kiemelés bal oldalán pedig egy kék szegély hívja fel a figyelmet a kiemelt szövegre:

Példa a fontos kiemelésre, ami a szöveg egy-egy kulcselemére tudja vizuálisan felhívni a figyelmet.

Ha mégsem szeretnénk ezt használni, akkor a kurzorral a bekezdésünkbe kattintva ismét válasszuk ki a Formázás > Fontos szót, és így megszűnik a formázás.