A szerkesztői jogosultság aktiválása:

A honlapszerkesztési jogosultságról egy e-mail üzenetben értesít minket a honlaprendszer. Az üzenetben egy aktiválási link található. Erre rá kell kattintani ahhoz, hogy a jogosultság valóban létrejöjjön. A  kezelt alhonlapunkra a kapott felhasználónévvel és jelszóval lehet belépni.

Belépés a szerkesztőfelületre:

Belépni úgy tudunk a honlapunkra, ha annak nyitólapján állva a webcím végére ezt írjuk: /wp-admin majd nyomunk egy entert. 

A Vezérlőpult:

Belépés után a honlapon az ún. Vezérlőpult felületre érkezünk. A bal felső „Honlapjaim” menüpontban léphetünk be a saját honlapunk szerkesztő felületére illetve több honlap esetén itt válthatunk a  honlapok között.

A bal oldali menüoszlopban található meg az összes, a honlap kialakításához szükséges eszköz. A legfelső fekete sorban egy gyorsszerkesztő sávot láthatunk, amely belépett állapotban mindig megjelenik, így akkor is amikor a honlapot megtekintjük. Ennek segítségével juthatunk vissza a Vezérlőpultra is. A sávban szereplő  feliratokra állítva az egeret többnyire  lenyíló menüt kapunk további opciókkal.

Kilépés és saját adatlap módosítása, jelszócsere:

A gyorsszerkesztősáv jobb oldali sarkában “Üdvözlet felhasználónév!” feliratra kattintva van lehetőség a saját adatok szerkesztésére, illetve a szerkesztőfelületről való kilépésre is. Az “Adatlapom szerkesztése”  opcióra kattintva tudjuk megadni a nevünket, az e-mail címünket módosíthatjuk vagy új jelszót állíthatunk be. Ehhez az „Új jelszó” sorban kattintsunk a „Jelszó létrehozása” opcióra, és írjuk felül a rendszer által generált karaktersort. Érdemes olyan erős jelszót választani, amire emlékszünk majd, de elég hosszú (min. 8 karakter), kis- és nagybetűt valamint ékezetet is tartalmaz (lehet pl. vers vagy dalszöveg részlet). A változtatásokat az „Adatlap módosítása” gombbal el kell menteni

A szerkesztőfelület személyre szabása:

A jobb felső sarokban található lenyíló „Képernyő opciók” lenyíló szakasz a Vezérlőpult bármely menüpontjában látható és mindig az aktuális menüpontunkra vonatkozó azon beállítási lehetőségeket mutatja, ami a szerkesztőfelületünk megjelenítését befolyásolja. Érdemes minden menüpontban megnézni a beállítási lehetőségeinket! Így mást fogunk itt találni, ha kilistázzuk az oldalainkat vagy bejegyzéseinket vagy ha épp egy új oldal vagy bejegyzés szerkesztésében, készítésében vagyunk benne.

A Vezérlőpulton elérhető legfontosabb funkciók:

Honlap címe, alcíme, saját logó:

A honlap címe, a másodlagos leírás (pl. Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar) és egyéb általános beállítások, mint a dátum és idő formátuma, a honlap alapvető nyelve a Vezérlőpult >  Beállítások menüpont legelső, Általános pontjában szerkeszthető. A honlap elsődleges címében sortörés a | jellel beillesztésével tehető.

A fejlécbe saját logót lehet elhelyezni, ehhez a Vezérlőpult > Megjelenés > Testreszabás opcióra kell kattintanunk, azon belül pedig a Honlap azonosítást válasszuk ki, itt tölthetünk fel logót 110×110 px méretben.

Az Olvasási beállításoknál a kezdőlapot állíthatjuk át az alapértelmezettről pl. egy statikus oldalra, illetve a teljes honlapunkat intranetre tarthatjuk vissza, vagy épp az újonnan feltöltött honlapot állíthatjuk nyilvánosra. Bővebben lásd a nyitólapról írt útmutatót →

Oldalak, menük:

A Vezérlőpult > Oldalak opcióra kattintva a rendszer kilistázza a honlap állandó tartalmait. Innen indulva szerkeszthetjük azokat, illetve készíthetünk újakat is. Itt megtalálhatóak a közzétett oldalak mellett a vázlatba elmentett illetve a lomtárba helyezett oldalak is. Fontos, alapvetően oldalakból épülnek fel a honlapok, ezeket lehet menüpontokká alakítani. Az oldalak egymáshoz képest hierarchiába rendezhetők (főmenüpont, több szintű almenüpontok) illetve ezek egymáshoz viszonyított sorrendje is meghatározható. Fontos sorszámot adni a főmenüpontoknak és ha egy főmenüpontnak almenüpontokat állítunk be, akkor az ún. szülőbeállítást is szükséges megtenni. Egy új oldal létrehozásának és szerkesztésének a módjáról bővebb és részletes leírást erre a linkre kattintva találhat. 

Az összes oldal listájánál lehetőségünk van jobb oldalon az oldalak listája feletti keresőmező felhasználásával kulcsszóval keresni, illetve a bal oldali lenyíló menü segítségével a közzététel dátumára szűrni. Itt van lehetőség csoportosan szerkeszteni, vagy törölni oldalakat. Ehhez az oldalak listájában a címek előtt található jelölőnégyzetre kell kattintani, majd a “Csoportműveletek” menüpont lenyíló menüjéből a szükségeset kiválasztani és az „alkalmaz” gombra kattintani. 

Hírek (folyamatosan frissülő tartalmak), rovatok:

Hírek, események, cikkek, illetve időben elavuló tartalmak közzétételére a Bejegyzés típusú tartalom szolgál. A bejegyzések szerkesztése nagyon hasonló az oldaléhoz.  A bejegyzés a közzététel dátumával együtt jelenik meg. A bejegyzések tartalom alapján  kategóriákba csoportosíthatók („rovat”).  A kategóriákból készíthetünk menüpontot is pl. Hírek, Pályázatok, stb.. Az ilyen menüpontokban a cikkek a címükkel és rövid ízelítő szöveggel jelennek meg és egymást dátum alapján követik (legfrissebb legelöl). Ha van kiemelt kép beállítva és kártya formátumú a kategória, akkor így jelenik meg: https://semmelweis.hu/hirek/category/egeszseg/, ha lista nézetet választottunk kép nélkül, akkor pedig így: https://semmelweis.hu/human/category/karrier/egeszsegugyi-munkakorok/

A Bejegyzések menüpontban találhatók a kategóriák (itt lehet újat is készíteni), amelyekkel minden egyes cikk csoportosítható (pl. tudományos hírek, oktatási hírek, stb.). A kategóriák egymáshoz képest szintén hierarchizálhatók. Új bejegyzések készítése, illetve régiek szerkesztése esetén a  felület jobb oldali menüoszlopában pipálható be, hogy mely kategórába soroljuk a cikket, amely enélkül nem jelenik meg a honlapunkon (illetve akár ott is készíthetünk új kategóriát). Egy bejegyzésnek egyszerre több kategória is adható. A bejegyzések címkézhetőek (tag) amelyek később a keresést megkönnyítik (ahol fontos a keresőoptimalizálás, ott mindenképp érdemes használni).

Képek, fájlok feltöltése – Médiatár:

A Médiatárban tárolódnak az oldalakhoz és bejegyzésekhez feltöltött képek és egyéb fájlok. Az oldalakhoz hasonlóan a Médiatárban is lehetőség van keresőmező felhasználásával kulcsszóval keresni, illetve a bal oldali lenyíló menü segítségével a közzététel dátumára keresni.

Menük

A Megjelenés menüpontban állíthatóak be a Menük is, amelyről bővebben a linkre kattintva olvashatnak.

Nyitólap szerkesztése 

A nyitólap szerkesztéséről bővebben olvashatunk a vonatkozó leírásban →

 Bővítmények, eszközök:

A Bővítmények és Eszközök beállítását kizárólag gyakorlott felhasználók számára javasoljuk (illetve az ezen a honlapon található leírásokban jelzett esetekben és módokon).