Az internet világában a webes keresők (pl. Google, Yahoo, Bing, stb.) segítségével a világhálón elérhető hatalmas információtartalom (adatok, szövegek, képek, videók, stb.) böngészhetővé válik és keresőszavakra, kifejezésekre rendezett és releváns találati lista szerezhető.
Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy beírunk egy szót vagy egy kifejezést a kereső megfelelő mezőjébe, és pár másodperc alatt a világhálón megtalálható (nyilvános) tartalmak közül, elsődlegesen relevancia szerint, sorba rendezve (kilistázva) láthatjuk azokat a találatokat, amelyekben szerepel a megadott szó. A találatok között nem csak különböző honlapokra, hanem képekre, videókra, különböző fájlokra (pl. pdf, doc, xls, ppt) is rálelhetünk.
A találati oldalon a sorrendet a kereső egy bonyolult algoritmus alapján állítja fel, amelyet befolyásol a használt kereső nyelvi beállítása, a találati felületek (az érintett honlapok, blogok, stb.) alapértelmezett nyelve, valamint számos egyéb tényező.
Mivel az olvasók általában csak a keresési találatok első egy-két oldalát nézik meg, így nagy a jelentősége annak, hogy a keresők hová sorolják a honlapunkat. Emiatt persze, minden weboldal az első oldalon és minél előrébb szeretne kerülni és mindenféle trükköt igyekszik bevetni a keresők befolyásolására (ezt hívják keresőoptimalizásnak, SEO-nak).
A befolyásolás önmagában nem baj, de van olyan formája is, ami a keresők működését hátrányosan érinti, megtéveszti a felhasználókat, ezért a keresőprogramok fejlesztői küzdenek ellene és igyekeznek az algoritmusok működésének egy részét titokban tartani, illetve folyamatosan változtatják, tökéletesítik azt, a feltárt trükközést pedig büntetik. (A kilencvenes években majdnem minden keresőszóra valamilyen szerencsejátékot kínáló honlap jelent meg a találati oldal elején, mert ezek a honlapok különböző kulcsszavakkal tévesztették meg a keresőket; de befolyásolásra készültek a különböző linkgyűjtő weboldalak is.)
A keresők működése
Röviden a keresők működéséről és a részletes keresésről
Hogyan érik el a keresők, hogy a világhálón megtalálható több billiónyi adatot feltérképezzék és folyamatosan naprakész adatot adjanak vissza? Ún. keresőrobotok segítségével, indexálással és persze bonyolult számítási műveletekkel, eljárásokkal (algoritmussal).
Az automatizált keresőrobotok, vagy más néven web crawlerek folyamatosan pásztázzák az internetet új weboldalak, új tartalmak után és letöltik azokat. Így biztosak lehetünk, hogy a honlapunknak legalább egy olyan olvasója lesz, „aki” (keresőrobot) annak minden egyes szavát és képét elolvassa, még azt is, ami az egyszerű látogatónak nem látszik pl. metadatok. Ugyanakkor a keresőrobotok változó rendszerességgel visszatérnek a korábban már meglátogatott oldalakra is, hogy a változásokat is feltérképezzék.
A keresőprogram a begyűjtött tartalmakon, adatokon különböző osztályozási műveleteket végez és tárgymutatókat készít belőle, azaz indexeli. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a feltérképezett tartalmakat metaadatokkal látja el (kulcsszavak, szóláncok, szókombinációk hozzárendelésével; külön választva a különböző média- és tartalomtípusokat pl. hírek), majd így építi fel az indexet (hasonlóan a könyvtárak katalógusaihoz). Ettől a tartalmak sokkal könnyebben és nagyon gyorsan válnak elérhetővé egy-egy keresésre adott válasz során.
A találati oldal összeállításakor ezt az indexet használja a keresőprogram és a fent már említett bonyolult művelet (algoritmus) segítségével kialakítja a sorrendet. Alapértelmezetten a keresők relevancia alapon állítják fel a sorrendet, de pl. lehetőségünk van a hír típusú tartalmak esetén frissesség alapján (mikor jelent meg az interneten) rendezni a találatokat.
A keresők alapszolgáltatásai ingyenesek*, de bárkinek lehetősége van kisebb-nagyobb ráfordítással extra szolgáltatásokat is igénybe venni. Így fizetett hirdetéseket lehet elhelyezni a keresőkben, folyamatosan lehet figyelni a látogatói statisztikát illetve a keresőkhöz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokban, extra tárhelyet lehet előfizetni az ingyenes felett, de akár keresni is lehet bizonyos szolgáltatásokon keresztül. (Pl. a Google a keresője mellett magán és üzleti levelezést, felhő alapú tárhelyet, kép és videómegosztó szolgáltatást, térképet, naptárt, fordító programot, látogatói statisztikát és még számos egyéb szolgáltatást kínál a felhasználóinak.)
Beállítások a keresőkben:
Érdemes a keresőket finomhangolni illetve egyes beállításokat megtenni. A beállításoknál megadhatjuk az alapértelmezett nyelvet, egyes tartalomtípusokat korlátozhatunk (pl. 18+) és különböző biztonsági beállításokat is megtehetünk.
Általában lehetőségünk van részletes vagy más néven speciális keresést is indítani, az alábbi opciókkal (Google-ban itt…és a Yahoonál itt…) :
- kereshetünk pontos kifejezésre, ha idézőjelbe tesszük a keresésünk tárgyát pl. „Hársfa ágak csendes árnyán”;
- eldönthetjük, hogy a találatok között ne szerepeljen olyan oldal, amelyben benne van egy bizonyos szó (vagy kifejezés), ilyenkor a kereső szó mellé be kell írni mínusz jellel azt a szót is, amit kerülnék (pl. minden oldalt szeretnénk látni, ami tartalmazza a fehér szót de nincs rajta a fekete: fehér -fekete);
- megadhatunk nyelvet, régiót, frissítési időtávot, konkrét webhelyet (pl. a semmelweis.hu-n belül keresni úgy lehet, hogy a kereső szó után ezt írjuk site:semmelweis.hu) stb.;
- a képeknél megadhatunk méretet, színt, típust, közzétételi időt, sőt még a felhasználási jogok alapján is szűrhetünk;
- a videók esetében is lehetőségünk van további szűrőket felállítani pl. hosszúság, minőség, forrás alapján.
*Az interneten az „ingyenes” szolgáltatásoknak természetesen ára van. Az adatainkkal „fizetünk” pl. a keresőknek, a Facebooknak, LinkedInnek, stb. a különböző ingyenes szolgáltatásokért, amelyekért viszont különböző cégek már pénzt adnak. Nem kell megijedni, mert nem titkos manipulációról van szó, hanem egyszerűen arról, amit adunk önként is és a programok raktározzák: nemünk, korunk, hol vagyunk, milyen nyelven keresünk, ehhez képest milyen témákban keresünk az interneten (azaz milyen termékeknek leszünk jó reklámalanyai), milyen rendezvények iránt érdeklődünk, stb. Amikor pedig mi akarunk majd reklámozni (pl. AdWords) és beállítjuk a célcsoport paramétereit (nem, kor, érdeklődés), akkor a keresők a mások által ugyancsak megadott hasonló információkat használják fel a célzott, személyre szabott hirdetések elhelyezésére.
A keresőoptimalizálásról
A keresőoptimalizálásról, azaz a SEO-ról tömören
A keresőoptimalizálás szót a honlapok népszerűsítésében szinte „varázsigeként” szokták használni. A keresőoptimalizálás angolul Search Engine Optimization, azaz SEO.
A SEO nem varázslat, hanem a weboldalak organikus (nem fizetett hirdetéssel elért) megjelenésének javítása a keresőkben. Ez annyit tesz, hogy igyekszünk különböző eszközökkel elérni, hogy egy (vagy több) bizonyos kifejezésre minél előrébb jelenjünk meg a keresőkben a normál találatok között, hiszen mint láttuk (de gondoljunk a saját gyakorlatunkra is) csak az első egy, maximum két oldalt nézik át általában a felhasználók. Ezt egy kis odafigyeléssel nem is olyan nehéz megvalósítani és nem kell hozzá extra technikai ismeret (és varázspor se)…
Persze emellett a weboldalaknak lehetőségük van fizetett hirdetéseket is elhelyezni, ezzel is gyakran találkozhatunk a kereséseink során. Erre szolgál pl. a Google PPC (Pay-Per-Click) szolgáltatása (Ad-Words). Ebben az esetben azért fizetünk, hogy meghatározott kifejezésekre a mi tartalmunk (honlapunk) jelenjen meg minél előrébb a hirdetések között. Ezt gyakran szokták Search Engine Advertisingnak (SEA) hívni.
/A keresőmarketing (Search Engine Marketing, SEM) tehát nem más mint a SEO + a PPC./
A keresőoptimalizálás, vagyis a SEO alapjai:
Amint láthattuk, a találati listában lévő helyünket nagyon sok tényező befolyásolja. Fontos, hogy a kereső robotok jól bejárhassák az oldalainkat, jól értsék azt, és a nekünk megfelelő kulcsszavakat társítsák az indexekben a tartalmainkhoz. A SEO-t befolyásoló három legfontosabb tényező :
- Mennyire jól van felépítve a honlap struktúrája (oldalak hierarchiája)?
- Mennyire releváns tartalmak vannak az adott honlapon a kulcsszóra, kifejezésre, illetve témára nézve? (Itt magának a honlapnak a neve és a webcíme a legfontosabb, de mivel szigorúan szövegről beszélünk, annak is nagy jelentősége van, hogy a honlapunk tartalma ne szkennelt dokumentumokból álljon, mert az a böngészőnek csak egy kép és nem valódi szöveg!)
- Hány egyéb weboldal hivatkozik a honlapunkra illetve az érintett tartalomra, mint hiteles forrásra?
Ezeken kívül persze számos egyéb dolog is szerepet játszik vagy játszhat a pozíciónk kialakításában, de ez a 3 tényező határozza meg alapvetően egy weboldal helyét a találati listában.
Egy weboldal esetében ezeknek az elemeknek az átgondolt használatára, illetve optimalizálására kell törekedni:
- elsődleges kulcsszó – várhatóan mely keresőszó kapcsán szeretnénk előre hozni a honlapot, adott oldalt/cikket a keresők találati listájában (akkor azt használjuk a szövegünkben is)
- oldal címe (title) – legyen egyértelmű, beszédes és releváns a célzott keresőszóra
- weboldal URL-je – szintén legyen egyértelmű, beszédes a tevékenységre (ami egyben nyilván keresőszó is)
- címsorok (headingek: H1, H2) – a címsorok is legyenek relevánsak a kulcsszavakra, mert a keresőrobotok jegyzik azt – nem mellesleg az olvasó is átláthatóbb tartalmat kap…
- meta leírás (meta description) – a honlapnak, illetve minden egyes tartalmának adhatunk egy rövid leírást, ami a legjobban összefoglalja azt, ebben is használjuk a keresőszavainkat illetve legyen tömör és vonzó (a találati listában is megjelenik az eleje, mintegy ízelítőként)
- képek fájlneve, címe (image title, alt text)- a képek fájlneveit ha más nem, akkor a robot mindenképp olvassa és jegyzi. Az 1.jpg fájlnévnél jóval beszédesebb a gipsz_jakab_portre.jpg vagy a klinika_front_archiv.jpg fájlnév. A jó fájlnév szintén erősíti a relevancia szerinti keresést
- maga a tartalom (paragrafusok, bekezdések, szöveg) – a legfontosabb, hogy a honlap tartalma releváns legyen a kulcsszóra (kulcsszavakra) – ha érdekes és hasznos, akkor sok látogatót fog vonzani és még be is linkelik más honlapok a tartalmunkat, ezzel is erősítve a keresőben a pozíciónkat.
A magyar honlapok között sokszor már tartalmi keresőoptimalizálás és SEO elemzés segítségével a keresők első oldalára kerülhetünk.
Angolul bővebben olvashatunk még a témában erre ide kattintva…
SEO az SE alhonlapjain
SEO, azaz keresőoptimalizálás a Semmelweis Egyetem központi honlaprendszerében
Tartalom strukturálás, az oldalak hierarchiája, sitemap (honlaptérkép)
Először is nézzük meg a honlapunk oldaltérképét (sitemap)! Ez a weboldal láblécéből érhető el. Elvileg a navigációs menünket kellene tükröznie, mind a menüpontok sorrendjét, mind az alá-fölé rendeltséget illetően. Ez az amit minden keresőrobot először megvizsgál, illetve a vakok és gyengén látók által használt felolvasó programok is ezzel szokták kezdeni a honlap olvasását. Átlátható, érthető? Ha igen, akkor lépjünk tovább. Ha nem, akkor építsünk fel egy nagyon átlátható honlapstruktúrát (azaz készítsünk az olvasóink számára logikusan átlátható menüszerkezetet, legyenek érthetőek a fő- és almenü viszonyok. Legyen a honlap könnyen navigálható. Ehhez ne felejtsük el megadni az oldalaknál a szülő viszonyt és a sorrendet is minden oldalhoz (sőt még a főmenüpontok egymáshoz képesti sorrendjét is!) és ezek alapján alakítsuk ki a lenyíló menüt!
Használjunk olyan egyértelmű oldal (menüpont) címeket, amelyek egyediek, pontosan azt jelzik, amit az olvasó az oldalon találhat. (A honlap olvasóját a rá vonatkozó hasznos tartalom érdekli és nem feltétlen az, hogy az milyen egyetemi struktúrában valósul meg.)
Ügyeljünk az oldalaink webcímének struktúrájára (URL). Az oldalaink webcíme a honlap struktúrát és a címet képezi le így: fődomain/főmenüpont/almenüpont/oldal-címe, azaz https://semmelweis.hu/honlapcim/fomenu-cime/almenu-cime/az-oldal-cime/, míg a bejegyzéseink a közzététel dátumát és a cikk címét képezik le. Ha egy már korábban közzétett oldalt teljesen átnevezünk és a tartalmát és teljesen átalakítjuk, akkor ügyeljünk arra, hogy a webcímét is írjuk át – illetve ellenőrizzük le, hogy be van-e linkelve a honlapunkon valahová! Az oldal/bejegyzés webcíme közvetlenül a cím alatt szerkeszthető. Figyelem, ékezet, szóköz és írásjel itt nem használható! Ha két oldal azonos címet kapna, akkor a rendszer a webcímhez automatikusan egy számot fog rendelni. Érdemes ezt inkább átalakítani és legalább az URL-ben átfogalmazni azt.
Meta description: Adjunk meg a honlapnak egy rövid tömör bemutatást, ezt a kereső robotok jegyzik és a találati listán is megjelenítik (erről van szó)
Ez a honlap esetében a Vezérlőpult > Beállítások > Általánosnál adható meg, az oldal alján található a Hosszú leírást töltsük ki. Látható a fenti képen, hogy a Google csak az első kb. 100 karaktert jeleníti meg.
A menüpontjaink, cikkeink esetében az alábbiakban olvasható ún. kivonat kitöltésével adhatunk részletes leírást.
Szövegírás
A jó SEO alapja a hasznos, áttekinthető minőségi szöveg. Egyszerűen érdekes és hasznos szöveget kell kínálnunk az olvasóinknak, a célcsoportnak. Használjuk fel a szövegírásról eddig tanultakat.
A hivatkozásokat olyan szövegrészletekre kulcsoljuk rá, amelyek már iránymutatók mind az olvasók számára, mind pedig a keresőrobotok számára!
Kivonatok kitöltése: a kivonat egy ízelítő szöveg, ami röviden bemutatja az adott oldal/cikk tartalmát – a cím és ezen szöveg alapján dönt az olvasó, hogy rákattint-e az adott tartalomra. Ennek első szavai jelennek meg a keresők találataiban is. Az egyetemi honlaprendszerben automatikusan a szöveg első bekezdéséből veszi a kivonat szöveget a rendszer, de ezt felül tudjuk írni. A szerkesztő felületen a főszöveg szerkesztő doboz alatt található a „Kivonat” mező (Ctrl+F keresés is segíthet). A doboz a widgetekhez hasonlóan html kódokkal formázható. Ennek különösen nagy a szerepe, ha az oldal maga csak felsorolást, hivatkozást tartalmaz.
Fájlok
Szöveget lehetőség szerint soha ne tegyünk ki képként (szkennelt oldalak)!
A fájlnevek lehetőleg utaljanak a kép illetve egyéb fájlok tartalmára, mert a keresők robotjai vagy a vakok és gyengén látók felolvasó programjai ezt olvassák. Éppen ezért pl. minta_pal_professzor_portre.jpg vagy minta_klinika_homlokzat.png, típusú fájlnév sokkal informatívabb, mint pl. a kep_1.jpg elnevezés.
Mobilbarátság
Egyre jellemzőbb, hogy a weboldalunkat okostelefonról, tabletről keresik fel a látogatók (hallgatók, betegek), ezért nagyon fontos, hogy ellenőrizzük a közzétett tartalmat és honlapstruktúrát mobileszközről is. Lényeges tudnivaló, hogy ami a hagyományos, asztali nézetben a nyitólapon szerepel, az a mobilon kicsit módosítva lesz látható, illetve a widget sávok a mobilról egyáltalán nem érhetők el (így ide csak megerősítő, ismétlő tartalmakat tegyünk, olyasmit, ami máshol már szerepel pl. elérhetőség, legfrissebb cikkek listája, stb.). A menüszerkezet legyen minél egyszerűbb, kerüljük az almenük almenüit…