VII. évfolyam 10. szám · 2006. október 19.

blank
blank
blank
200610001.jpg
blank
200610002.jpg
blank

A lapszám letölthető itt PDF-formátumban
blank

E lapszámunk borítóját Romvári János készítette.

Forradalom 1956-ban
Publicisztika
Forradalmi Orvosegyetem
Ezzel a címmel jelent meg 1956. november 3-án „a Budapesti Orvostudományi Egyetem hallgatóinak és olvasóinak lapja.” A benne található írások alatt nincs név, vagy szignó, annyi derül ki csupán az impresszumból, hogy szerkeszti: Zárday Zoltán. Az Egyesült Államokból hazalátogató dr. Zárday Zoltán 1996-ban emlékezett a lap egyetlen számának keletkezésére
Budapesti Orvostudományi Egyetem a XX. századi magyar történelem viharában
A Semmelweis Egyetem napjainkban díszes formájában megújult belső udvara egészen más képet és légkört mutatott 1956. október 23-án. Ezen a helyen gyülekeztek egyetemünk lángoló tekintetű diákjai néhány oktatóval, hogy az előző napokban megszerkesztett beadványuknak érvényt szerezzenek, és egyben kifejezzék együttérzésüket a lengyelországi események iránt.
Egyetemünk az 1956-os forradalomban
Közismert tény, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharcban, melynek most ünnepeljük 50 éves évfordulóját, az egyetemi ifjúság kezdeményező szerepet vállalt. A kommunista rezsimet két kínos meglepetés is érte a forradalom kitörésével. Az egyik az a hihetetlen gyorsaság, amivel az egész hatalmi rendszer összeomlott, a másik pedig, hogy a lojális értelmiségi elitnek szánt, a hatalom számára többnyire „megbízható” társadalmi rétegekből származó egyetemi ifjúság is szembefordult a diktatúrával.
1956: Kórházak, klinikák a tűzvonalban
Adatok a magyar ’56-os forradalom egészségügyi tevékenységéről és veszteségeiről
Adatok az ’56-os forradalom fővárosi sebesültjeinek ellátásáról
Orvosként a forradalomban – Beszélgetés Popik Ervin sebészorvossal
Dr. Popik Ervin sebészorvos 1954-ben végezte el az egyetemet. ’56-ban az I. sz. Sebészeti Klinikán dolgozott, itt érte a forradalom is. A harcok során végig részt vett a klinika munkájában. Az ötvenéves évforduló kapcsán beszélgettünk vele az akkori eseményekről.
Az én 56-om
Szabóné Balogh Clarissa visszaemlékezése
Emberek fehérben
A személyes élményeken alapuló visszaemlékezést az I. sz. Sebészeti Klinika egykori önkéntes mentő-gépkocsivezetője, lapunk munkatársa írta
Pillanatkép a klinikáról 1956-ban
Nemcsak az ország, hanem a klinika életében is különleges időszak volt az 1956-os forradalom ideje. A harcok megindulását követő reggel be kellett volna mennem a klinikára, ahol a Kórbonctani Intézetet elhagyva, 1954 óta dolgoztam. A Margit körúton, ahol laktam – akkor Mártírok útjának hívták – csak kevés ember volt, s a hídon orosz tank állt, így átmenő forgalom nem lehetett. Természetesen a villamosok sem jártak. Aggasztott: hogyan láthatják el a gyermekeket a klinikán, ha az orvosok nem tudnak bejutni. A nővérek vonatkozásában nem volt olyan problémás a helyzet, mert a klinika IV. emeleti nővérszállóján minden szobában laktak nővérek.
Dr. Palatkás Béla: Az 1956-os forradalommal kapcsolatos emléktöredékeim
Meghívó a Semmelweis Egyetem Baráti Köre októberi rendezvényére

Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | Első cikk |