VII. évfolyam 6. szám · 2006. május 29.

blank
blank
blank
20060600.jpg

A lapszám letölthető itt PDF-formátumban
blank

A címlapot Romvári János készítette.

Hírek, események – röviden
Elsők
PhD Tudományos Napok 2006
Ebben az évben április 13-14-én, nyolcadik alkalommal rendeztük meg a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolája tudományos seregszemléjét. A konferenciát dr. Tulassay Tivadar rektor nyitotta meg. A kétnapos rendezvényen mintegy száz doktorandusz és doktorjelölt mutatta be tudományos munkáját részben előadások formájában, részben posztereken. A már megszokott forgatókönyv szerint társegyetemeinkről is érkeztek vendégelőadók.
FOK oktatási épület
A Szentkirályi utcában teljes gőzzel folyik az építkezés. Ugyan még nem nőtt ki a földből az új oktatási épület, de kis fantáziával már látható, főleg, ha segítségül hívjuk a látványterveket. Szeptemberről januárra csúszott az átadás tervezett határideje, aminek két okát mondja Kalach Krisztián építésvezető.
Lapis Károly nyolcvanéves
Majdnem 200-an gyűltek össze április 21-én az I. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet tantermében, hogy egy szabálytalan „referáló-ülés” keretében kívánjanak boldog születésnapot dr. Lapis Károly professzor úrnak.
Egyetemünk az Orvosképzés otthona
A megújult Orvosképzés című folyóirat második száma a Semmelweis Egyetem PhD Tudományos Napok idei rendezvényére, április 13-ára jelent meg. Ez alkalomból tekintjük át röviden a folyóiratfolyam történetét.
Gazdag és aktív életpálya – Kiváló PhD oktató
„Engem szeret a Teremtő, mert olyan helyre kerültem, ahol nagyszerű lehetőségek nyíltak számomra.” Dr. Monos Emil professor emeritus ma is hálás a sorsnak, hogy egyetemünkön tanulhatott, s bár a világot járva gyakorta lett volna lehetősége nemzetközi karrier építésére, mégis mindig visszatért az Alma Materbe. Nem csak kutatóorvosként és oktatóként, de más módokon is, például intézetigazgatóként vagy rektorhelyettesként, manapság pedig a Baráti Kör elnökeként tesz sokat. Az egyetemi doktori képzés egyik megszervezője, az Elméleti Orvostudományok Doktori Iskola elindítója tavaly „Kiváló PhD-oktató” díjban részesült. Sokoldalú életpályájából ezúttal kutatómunkáját emeltük ki.
Helytállni igaz szívvel
Nézem a frissen kifőtt kávén tornyosuló tejhabot. Beszélgetőpartnerem rászórja a gőzölgő habhegyre a lényeget, az illatos fahéjat. Kéken fénylő szeméből azt olvasom: jólesik ez a délutáni lazítás. Dr. Horváth Attilával, a Parodontológiai Klinika PhD hallgatójával munkáról, életről, hivatásról beszélgetünk.
A hálapénz mítosza
Mi a paraszolvencia? Hála, kényszer, kulturális tradíció, remény, erőszak az orvoson, vagy a bizalmi tőke eróziója? Többek között ezt boncolgatja PhD-dolgozatában és az ebből készült tanulmányában dr. Gaál Péter, az Egészségügyi Menedzserképző Központ egyik létrehozója, programvezetője, az egészségpolitikai tantárgy oktatója. Figyelemfelkeltő eszmefuttatásából adunk most némi ízelítőt.
„A Szemklinika az életem volt!”
A Mária utcai Szemklinikán köszöntötték dr. Sármány Judit egyetemi docenst, aki 50 éve végzi itt gyógyító, kutató és oktató munkáját. Immár nyugállományban, tudományos szaktanácsadóként vesz részt az intézet életében. Ahogyan Németh János professzor fogalmazta: „előtte mindig nyitva áll a Szemklinika kapuja!”
Betegekből erőt merítve
Csonka Beáta a III. számú Belgyógyászati Klinikán dolgozik ápolóként, 2003 szeptemberétől főnővér-helyettes. Amikor délelőttös, reggel hétkor kezdődik a munkanapja és délután háromkor végez. 1997 óta dolgozik a szakmában. A március 15-i ünnep alkalmából Rektori Dicséretet kapott.
Nyáron megújuló SZMSZ
Kibővült hatáskörrel, s módosult néven működik – az Egyetemi Tanács február 23-i döntése óta – a Stratégiai, Működésfejlesztési és Igazgatásszervezési Főigazgatóság. Elsőként ennek okairól és az új feladatokról kérdeztük dr. Stubnya Gusztáv főigazgatót.
Rekord összegű megtakarítás
A 2006. évi gyógyszertender eredményeként mintegy 640 millió Ft marad az egyetem kasszájában. A Semmelweis Egyetem Stratégiai, Működésfejlesztési és Igazgatásszervezési Főigazgatósága karöltve az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézetével (EGYGYSZI), valamint a Gyógyszerterápiás Bizottsággal (GYTB) közbeszerzési eljárást írt ki az idei gyógyszerbeszerzésre vonatkozóan.
Emléktábla-avatás – Thinagl Szerafin 1880–1956
Május 4-én ismét jelentős esemény színtere volt egyetemünk Üllői úti főépülete, ahol a 2. emeletre vezető lépcsőházi fordulóban, a már az előző évben elhelyezett Hugonnay Vilma, az első magyar orvosnő emléktáblája mellett ünnepélyes keretek között felavatást nyert az első magyar okleveles gyógyszerésznő, Thinagl Szerafin emléktáblája. Mindkét alkotás a kiváló Kubaszova Tamara szobrászművész munkája.
Reflexió egy rektori közleményre
„A Semmelweis Egyetem legutóbbi számában megjelent egy elmarasztaló rektori közlemény az általam szerkesztett »Endokrin segédlet« című oktatási célú könyvben forrásmegjelölés nélkül közölt összefoglaló ábrával kapcsolatban, amelyet a II. Belgyógyászati Klinika munkatársai korábban már publikáltak. Ezzel kapcsolatban kiegészítendő a következőket szeretném nyilvánosságra hozni” – mondja dr. Lakatos Péter, akinek reflexiójára reagál dr. Tulassay Tivadar rektor és dr. Sótonyi Péter, a TUKEB elnöke.
Húszéves a Korányi Frigyes Szakkollégium
Emléktábla avatással és tudományos fórummal ünnepelte két évtizedes fennállását a szakkollégium. A többnapos rendezvényről olvashatnak ismertetőt.
Versjáték fesztivál a költészet napján
A SOTESZ és az Iránytű Információs és Tanácsadó Iroda Vízöntő Pinceklubja idén először rendezett Versjáték Fesztivált remélve, hogy ezzel éppúgy hagyományt teremthet, mint a már negyedik éve közösen szervezett Művészeti Táborral.
EFK kari nap
Huszonegyedik alkalommal, rendezték meg az Egészségügyi Főiskolai Kar napját. A rendezvénynek a Római parti kollégium adott helyet. A nap első felében a sportversenyek kerültek előtérbe, délután viszont már a szabadidős programoké és a bulié volt a főszerep.

Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | Első cikk |