VI. évfolyam 12. szám · 2005. október 28.

blank
blank
blank
20051200.jpg

E lapszámunk címlapját Romvári János készítette.

Hírek, események – röviden
Jelenben élő múlt és jövő
Publicisztika
Százhúsz éves a Tűzoltó utcai Gyermekklinika
Fennállásának 120. évét ünnepelte a II. számú Gyermekgyógyászati Klinika október 14-én. A megemlékezésen zsúfolásig telt a tanterem, mindenki eljött, aki valamilyen módon kötődik a gyermekgyógyítás e patinás intézményéhez.
Ötven éve önálló Gyógyszerésztudományi Kar
Önállóvá válásának fél évszázados évfordulóját ünnepelte a Gyógyszerésztudományi Kar október 12. és 15. között.
II. PhD Joint Meeting on Biomedical Sciences
Semmelweis University – University Milan
Merre tart a genomika oktatása?
Négy évvel ezelőtt, 2001. november 22-én hangzott el a Semmelweis Genomikai Hálózat keretében tartott első előadás. Bár az évforduló nem kerek, mégis, alkalmat ad arra, hogy áttekintsük e számítógépen száguldó tudomány fejlődését és egyetemünkön való térnyerését. Segítőtársunk ebben a genomika egyik hazai szakértője, terjesztője: prof. dr. Falus András, a Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet igazgatója. Intézete nemrég egy európai műszerpályázaton nagy áteresztőképességű chip (génlapka) leolvasó és értékelő rendszert nyert el.
Genomika – klinikai genetika
Az I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán éppen 15 éve folyó genetikai szolgáltatások kitűnő alkalmat adtak, hogy mind saját munkájukról, mind e hatalmas terület legújabb eredményeiről az 57. Baross utcai Szülészeti Esték keretében hazánk legkiválóbb genetikusai, valamint a klinika e témával foglalkozó munkatársai számot adjanak.
Társadalmunk biológiai modelljei
A Richter Tudós Klub áprilisi rendezvényén Freund Tamás akadémikus „Az önzés és az elmagányosodott ember” címmel tartott előadást, melyben a biológiából vett analógiákkal hívta fel a figyelmet egyes társadalmi folyamatok csapdáira, a globalizáció várható (és már beteljesült) következményeire, veszélyeire. Az evolúciót és az egyes társadalmakat alkotó fajok viselkedését tanulmányozva ugyanis évmilliók tapasztalatait örökölhetjük, és a történelemismerethez hasonlóan használhatjuk fel azokat a jövő kihívásainak megjóslásakor, illetve a rájuk való felkészüléskor.
A Technológia Transzfer Iroda előadássorozata
Bevezetés a kutatás-hasznosításba
Pályázati hírlevélből
Küzdelem a vakság ellen
Döbbenetes a tény: nem tudjuk, Magyarországon hány látássérült ember él! Csak az biztos: a nemrég összegzett felmérés szerint évente 6040-nel nő a vakok száma. Pedig a vakság kialakulása sok esetben elkerülhető lenne. Ez világviszonylatban is óriási társadalmi probléma. A megdöbbentő adatok hatására indult 2000-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egész Földre kiterjedő programja, a Vision 2020. Célja a prevenció, a megelőzhető vaksági okok felszámolása és a vakok számának lényeges csökkentése 2020-ra.
NET felújítás EU-támogatással
A tervek szerint jövőre részlegesen, a toronyépület véghomlokzatának kivételével, felújítják, bővítik a Nagyvárad téri Elméleti Tömböt. Ilyen jelentős korszerűsítés a hetvenes évek óta nem történt. A várhatóan 900 millió forintba kerülő beruházáshoz az Európai Unió 702 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt.
Régi Könyvek Tára nyílt a Központi Könyvtárban
A törvényszéki orvostan írott történelme
Minden tudósban él a vágy, hogy elméleteit, felfedezéseit a világ elé tárja. Akár kőtömbökön, égetett agyagtáblákon, papirusztekercseken vagy papíron; a tudás továbbadásának, az új ismeretek elterjesztésének igénye minden korban fellelhető. Ezzel a törekvéssel találkozunk az igazságügyi orvostan, korábbi nevén törvényszéki orvostan területén dolgozó orvosok-tudósok körében is.
Mint a Hold
Felolvasóest
Római-parti Duna Party
Józsefvárosi Egészségnap az Orczy kertben
Immár huszadik alkalommal rendezték meg az Egészségügyi Főiskolai Kar Sport- és Kari Napját. A szeptember 28-án tartott eseménynek a Római-parti kollégium adott otthont.

 
Semmelweis Egyetem | Semmelweis Egyetem újság | Első cikk |