Semmelweis Egyetem honlap |
Semmelweis Egyetem újság |
2005/12. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 12. szám · 2005. október 28. |
|
![]() |
Fennállásának 120. évét ünnepelte a II. számú Gyermekgyógyászati Klinika október 14-én. A megemlékezésen zsúfolásig telt a tanterem, mindenki eljött, aki valamilyen módon kötődik a gyermekgyógyítás e patinás intézményéhez. A délelőtti ünnepségen megjelentek az egyetem vezetői – dr. Tulassay Tivadar rektor, dr. Szollár Lajos ÁOK dékán –, ott volt Mádl Dalma, az előző köztársasági elnök felesége, valamint a IX. kerületi önkormányzat képviseletében dr. Sersliné Kócsi Margit főépítész. Dr. Fekete György klinikaigazgató megnyitó szavai után rektor úr idézte fel emlékeit e klinikáról, hiszen itt kezdte gyermekgyógyász pályáját, s mint mondta, mentorai egy része is ide kötődik.
Tudomány zászlaja Az intézet jogelődje, a Fehér Kereszt Gyermekkórház, kezdettől fogva (1885) a szegény sorsú beteg gyermekek gyógyításának egyik magyarországi központja volt. A klinika alapítójának és későbbi igazgatóinak, valamint orvosainak kiemelkedő szaktudására alapozva itt kezdődött el a modern csecsemő- és gyermekgyógyászat több szakterületének művelése (gyermek szívgyógyászati- és szívsebészeti osztály, citogenetikai diagnosztika, gyermek onkológia és hematológia, egyes gyermekkori anyagcsere-betegségek molekuláris genetikai vizsgálata). Tulassay professzor beszédében kiemelte, hogy a klinika több évtizede jelentős hazai és nemzetközi elismerést vívott ki magának a gyermekgyógyászatban. A jövő orvos generációját pedig mással nem helyettesíthető módon formálja. Az egyetem legfontosabb feladata: oktatni és kutatni egyszerre, egyik nem létezhet a másik nélkül. Eötvös Loránd szavaival: „Csak az az igazi tudomány, amely világra szól. S ezért ha igazi tudósok és amint kell, jó magyarok akarunk lenni, úgy a tudomány zászlaját olyan magasra kell emelnünk, hogy azt határainkon túl is megláthassák és megadhassák neki az illő tiszteletet.” Minden egyetemnek, tanítási és kutatási céljain kívül, rendszerint nagyobb körzetre kiterjedő művelődési hatása, igen gyakran nemzetpolitikai missziója is van, ezen túlmenően nagyon jelentős szerepet játszik Európában a nemzetek felzárkóztatásában. Ezeknek az EU által is megfogalmazott gondolatoknak a szellemében halad tovább a Semmelweis Egyetem – hangsúlyozta a rektor.
Országos központként Ezután dr. Fekete György professzor a múlt és a jelen képeinek vetítésével egybekötött beszámolóban elevenítette fel a gyógyító intézmény történetét napjainkig. Kezdve Tisza Kálmán miniszterelnökkel, aki az 1886. október 12-i elnöki közrendelettel ajánlotta a törvényhatóságok figyelmébe a Fehér Kereszt Egyletet, mely „a szegény és beteg gyermekeket ingyenes orvoslással, orvossággal, táplálékkal, a szegény sorsú anyákat pedig szülés utáni ápolással és anyagi segélyezéssel” segítette. Dr. Szalárdy Mór, dr. Berend Miklós, dr. Petényi Géza, dr. Kerpel-Fronius Ödön igazgató professzorok kiemelkedő szerepet játszottak az intézmény szakmai fejlődésében. Dr. Schuler Dezső igazgató (1976-1994) jelentős eredményeket ért el a csecsemőhalálozás csökkentése terén, és meghonosította a gyermekkori leukémiák korszerű hazai gyógyítását. A jelenlegi intézményvezető pedig az elsők között hozott létre hazánkban molekuláris genetikai diagnosztikai központot. Az egybegyűltek megemlékeztek dr. Heim Pálról is, aki egy ideig szintén ezen a klinikán dolgozott.
Az ünnepi megemlékezést színesítő gyermekszavalatok (Hencz Ádám és Szirtes Adél), s St. Martin előadóművész produkciója után jubileumi érmeket adtak át, többek között az egyetem csúcsvezetőinek, a meghívott díszvendégeknek és az intézetnek nagyon sokat segítő Mádl Dalma asszonynak. A jubileumi emlékérmet és elismerő oklevelet 48-an kapták meg, azok a klinikai munkatársak, akik több mint 25 éve folyamatosan végzik itt áldozatos munkájukat. Az ünnepi alkalomra készült jubileumi évkönyvet (a klinika történetét tartalmazó CD melléklettel), valamint a II. Gyermekklinika jelképével ellátott kitűzőt minden dolgozó megkapta a szép nap emlékére. A Tumor-Leukémiás Gyermekekért Alapítvány nevében dr. Schuler Dezső és dr. Szende Béla professzor elismerések átadásával köszönte meg a jelentős adományozók áldozatkészségét. A klinika jelenleg 4 gyermekgyógyászati szakterületen országos központként is működik. Az ambulanciákkal együtt évente 85 ezer beteget lát el. Az ünnepi évfordulóra új épületrésszel bővült: a Tumor-Leukémiás Gyermekekért Alapítvány támogatásával hét baba-mama kórtermet, tornatermet és új liftet építettek. Egyetemi, önkormányzati és alapítványi közös anyagi segítséggel felújították az épületek homlokzatát és elkészült az ultrahang diagnosztikai laboratórium is. Ez utóbbi költségeit az Ablon Caritas Alapítvány fedezte. Ilonka Mária |
Semmelweis Egyetem honlap |
Semmelweis Egyetem újság |
2005/12. szám |
Előző cikk |
Következő cikk
|