Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/12. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VI. évfolyam 12. szám · 2005. október 28.

Genomika – klinikai genetika

blank
blank
20051207.jpg
Az est főszereplői: dr. Kosztolányi György, dr. Raskó István, dr. Falus András és dr. Papp Zoltán professzorok

Az I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán éppen 15 éve folyó genetikai szolgáltatások kitűnő alkalmat adtak, hogy mind saját munkájukról, mind e hatalmas terület legújabb eredményeiről az 57. Baross utcai Szülészeti Esték keretében hazánk legkiválóbb genetikusai, valamint a klinika e témával foglalkozó munkatársai számot adjanak.

A genomika mára hatalmas holisztikus gondolattá vált, a konklúzió: egyedi genetikai profil, ugyanakkor az élő világ univerzális egysége – hangoztatta Kosztolányi György professzor, a Pécsi Genetikai és Gyermekfejlődési Intézet igazgatója Genetika és társadalom című előadásában. Komoly etikai elvárások vannak, elsősorban a személyiségjogokat, valamint a minták tulajdonjogát illetően. A kérdést csak egy genetikai törvény elfogadása rendezheti, mely már elkészült nálunk, de még nem került a parlament elé. Csehországban, Szlovákiában már elfogadott genetikai törvény van érvényben!

Falus András professzor, egyetemünk Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója a genomika káprázatos jelenéről és közeljövőjéről beszélt. Rendszerbiológiáról, a sejtekben lévő biológiai hálózatok jelentőségéről, a krónikus betegségek multigenikus szemléletéről és a genomikán túllépve már a proteonomikáról, a metabolomikáról beszélt, melyek hihetetlen lehetőségeket nyitnak meg a differenciál-diagnosztikában.

Raskó István professzor, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Genetikai Intézetének igazgatója hangsúlyozta a strukturális genomika, az erre épülő funkcionális genomika jelentőségét a molekuláris szintű diagnosztikában, sőt továbbmenően azt, hogy a farmakogenomika segítségével célzott gyógyszerek adása lesz lehetséges a beteg individuális igényének megfelelően.

Az elmúlt 15 év alatt a Baross utcai klinikán alkalmazott molekuláris biológiai módszerek fejlődéséről, a fluorescens polimeráz láncreakció módszeréről, a kvantitatív metodikai lehetőségekről Nagy Bálint tudományos főmunkatárs, a klinika Genetikai laboratóriumának vezetője adott áttekintést. A rendezvény második részében a klinikáról kilenc előadás hangzott el a klinikai genetika területéről és a másfél évtized alatt elért eredményekről.

A művészi élményt ez alkalommal Perlaki Orsolya operaénekes nyújtotta, aki kitűnő hanganyaggal, drámai ihletettséggel szólaltatott meg Gounod, Verdi, Puccini operaáriákat. A képzőművészeti élményt Koncz Eta festőművész kiállítása adta.

Dr. Donáth Tibor

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2005/12. szám | Előző cikk | Következő cikk