A központi idegrendszer szabályozó rendszereinek neuroanatómiai és neurokémiai vizsgálata
1. A hypothalamus, limbikus kortikális area és az autonóm központok közötti pályák topográfiai vizsgálata
– Elsőként lokalizáltuk és írtuk le patkány modellben a hideg-, ill. melegstressz agypályát a nyúltvelő és a hypothalamus hőregulációs központ között. A hő- és hidegérzékeny neuronok tisztán elkülöníthetők mind a ventrolateralis medullában, mind a lateralis preopticus areában.
– Lokalizáltuk a parotist beidegző primer, secunder és tertier neuronokat a központi idegrendszerben. Pseudorabies virust használtunk retrográd, transzszinaptikus jelző anyagként.
2. Akut stressz hatások központi idegrendszeri pályáinak vizsgálata
– Igazoltuk az agyi hisztaminnak a stressz-válaszban való szerepét a vér-agy gát mentes agyterületek (eminentia mediana – nucleus arcuatus, organum vasculosum laminae terminalis, szubfornicalis szerv, area postrema) idegsejtjeinek aktiválása révén.
– Pseudorabies vírus segítségével kimutattuk a vestibularis stressz (akut és szubakut egyensúlyzavarok) pályáinak meghatározó láncszemét, az agytörzsi vestibularis idegsejtek projekcióját a hypothalamus paraventricularis magjához.
– Kimutattuk egyes neuropeptidek (corticotropin releasing hormon, galanin, enkephalin), agyi catecholaminok többszöri, különböző, egymást követő stresszorok által kiváltott plasztikus változásait a hypothalamus egyes sejtcsoportjaiban.
3. „Újonnan felfedezett”, különböző agyi szabályozó mechanizmusokban szerepet vivő, a központi idegrendszer neuronjai által termelt hatóanyagok feltérképezése az ember, patkány és egér központi idegrendszerében
– Elsőként sikerült feltérképezni emberi agyban a parathyroidea hormon-2 receptorát, mely ligandjával, a tuberoinfundibular 39 (TIP39) peptiddel auditoros, nociceptív, limbikus és endokrin regulációs mechanizmusokban vesz részt.
– Emberi agyban feltérképeztük az endokannabinoidok (anandamide, 2-arachidonoylglycerol, 2-AG) eloszlását, és meghatároztuk ezen anyagok halál utáni lebomlásának ütemét, mely alapvető ismeret és faktor az endokannabinoidokkal kapcsolatos vizsgálatok kiértékelésében, különös tekintettel az endokannabinoidok kvantitatív neurokémiai analízisében.
– Három különböző, külföldi kollaboráció keretében három, ezek közül egy újonnan felfedezett peptidase (aminopeptidase A, puromicin-szenzitív amino peptidase, neuron-specifikus amino peptidase) enzim jelenlétét igazoltuk és térképeztük fel az emberi agyban. A kvantitatív vizsgálatok a Humán Agyminta Bankban tárolt 50 különböző agyterületből vett mintákon történnek.
– Elsőként sikerült feltérképezni az alsó agytörzsben lévő neuropeptidnek, a TIP39-nek afferens pályáit.
– Bizonyítottuk, hogy az agyi neuropeptid urocortin-I termelése megváltozik depresszió következtében (neurokémiai vizsgálatok öngyilkos egyének különböző mikrodisszekcióval kivett agyi mintáin).
– Leírtunk és karakterizáltunk egy új sejtcsoportot (nucleus paralemniscalis medialis) patkány alsó agytörzsében és feltérképeztük kapcsolatrendszerét.
4. Az idegsejtek plaszticitásának immunhisztokémiai és molekuláris biológiai vizsgálata
– Elsőként mutattuk ki latens proteinek („latens transforming growth factor beta binding proteins”) patkány agyában. Sikerült befejeznünk diszkriminatív citológiai és topográfiai analízisüket.
5. A táplálékfelvétel központi idegrendszeri szabályozása
– Sikeresen lokalizáltuk az éhezésben és újraetetésben szerepet vivő neuropeptiderg idegsejteket a hypothalamusban és az alsó agytörzsben. Kimutattuk, hogy éheztetés, majd az azt követő újraetetés a nyúltvevő és a hypothalamus különböző idegsejtjeinek aktivitását változtatja meg.
– Pályajelölési módszerek és immunhisztokémiai festések kombinálásával igazoltuk a prolactin-releasing peptid (PrRP) szerepét a táplálékfelvétel központi szabályozásában.
6. Gerincvelő ependyma
– Immunhisztokémiai és elektronmikroszkópos vizsgálatok révén újabb adatokkal bővítettük a sacralis gerincvelő ependymájának finom szerkezetére vonatkozó ismereteinket.
A Kutatócsoport Neuromorfológiai Részlege 2007-ben sikeres nemzetközi konferenciát (International Conference dedicated to Mariann Fodor) és workshop-ot (Microdissection of the Human Brain) rendezett.