Tokiótól Los Angelesig, Berlintől Canberráig immár 25 nagyvárosban, legutóbb Thaiföldön állított emléket Semmelweis Ignác szellemi örökségének az 1982-ben alapított Semmelweis Emlékbizottság, amelynek célja a 19. századi magyar orvos munkásságának méltó megőrzése és az általa képviseltek megismertetése és népszerűsítése. A mostani műalkotás szimbolikus helyszínen, a 15. században alapított Istituto degli Innocenti, magyarul Ártatlanok Ispotálya egykori árvaház és gyermekkórház épületegyüttesében kapott helyet. Az avatására dr. Rosivall László, a bizottság elnökének kezdeményezésére került sor, ezzel Perugia után már két olaszországi városban áll szobra az „anyák megmentőjének”.
Az ünnepségen jelen volt dr. Merkely Béla rektor, Feketéné dr. Szabó Éva stratégiai és fejlesztési rektorhelyettes, dr. Rosivall László, a Semmelweis Emlékbizottság elnöke; Kovács Ádám Zoltán, Magyarország Rómába akkreditált nagykövete; dr. Ungár Ferenc, firenzei tiszteletbeli főkonzul; Fodré Erika Emma, az Olasz–Magyar Egyesület alelnöke; Maria Grazia Giuffrida, az Istituto degli Innocenti elnöke; dr. Lantos Krisztina, a Collegium Hungaricum Róma igazgatója és Madarassy István szobrászművész.
„Egy olyan orvosra emlékezünk ebben a különleges, gazdag történelmi és kulturális hagyományaira büszke városban, aki a szakmai elhivatottság és a kitartás szimbólumává vált nemcsak Magyarországon, de az egész világon” – hívta fel a figyelmet ünnepi beszédében dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Mint felidézte, Semmelweis Ignác felfedezése – amely szerint klórmeszes kézmosással megelőzhető a gyermekágyi láz – saját korában radikálisnak számított, és sokáig ellenállásba ütközött. „Lelkiismerete, tudomány iránti elkötelezettsége azonban kitartásra ösztökélte, és a jövő őt igazolta! Élete nem volt könnyű, de példája azt tanítja nekünk: ne elégedjünk meg a kötelesség teljesítésével – mindig keressük a jobbat, a többet, és ha akadályokkal szembesülünk, ne hátráljunk meg, hanem oldjuk meg őket” – fejtette ki dr. Merkely Béla.
Kovács Ádám Zoltán római nagykövet köszöntőjében a modern orvoslás úttörőjeként jellemezte Semmelweis Ignácot:
Semmelweisnek köszönhető, hogy az anyák karjukba zárhatták gyermekeiket, a családok pedig együtt örülhettek a legnagyobb ajándéknak: az életnek
– fogalmazott az olaszországi külképviselet misszióvezetője. A helyszínt ismertetve elmondta, hogy az intézmény 1445-ben kezdte meg működését és eredeti küldetését a mai napig megőrizve ma már többek között a bajba jutott édesanyák és gyermekeik felkarolásával, támogatásával és fejlesztésével foglalkozik. Kovács Ádám Zoltán hangsúlyozta, hogy az elmúlt években élénkültek az Olaszország és Magyarország közötti kétoldalú kapcsolatok, amelyet „a magyar tudomány nagykövete” előtt tisztelgő mellszobor csak tovább erősít. E kapcsán köszönetét fejezte ki Fodré Erika Emmának, aki anyagi támogatásával és a kulturális diplomácia terén végzett közreműködésével járult hozzá a szoborállításhoz.
Fodré Erika Emma, az Olasz–Magyar Egyesület alelnöke rámutatott: a kézmosás látszólag egyszerű gesztusa valójában a felelősségvállalás szimbóluma. „Ez a mozdulat ma is életeket ment, és ma is emlékeztet minket arra, hogy az egyszerűség gyakran rendkívüli erőt hordoz.” Hozzátette: „Ma nem csupán egy szobrot avatunk. Ma két nemzet közötti barátságot, a tudomány iránti tiszteletet, a művészet szeretetét és azt az akaratot ünnepeljük, hogy új generációink számára is átadjuk a gyökereink ismeretét és megbecsülését.”
Maria Grazia Giuffrida, az Istituto degli Innocenti elnöke kiemelte, hogy az intézmény az ENSZ Gyermekjogi Egyezményét szem előtt tartva a gyermekek egészséghez való jogának szenteli működését, ezért a Semmelweis-szobor méltó helyszínéül az intézmény nagy kertjét választották, ahol az ide látogató gyermekek nap mint nap láthatják.
Szabados-Dőtsch Judit
Fotó: Juri Pozzi
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.