A rendezvény házigazdája ezúttal a helyi EUniWell partner, a Santiago de Compostela-i Egyetem volt. Idén először a Rektori Közgyűlés programjában kiemelt szerepet kaptak az ún. Associated Partnerek, azaz a szövetséghez társult, nem egyetemi szervezetek képviselői is.
A Semmelweis Egyetemet dr. Hegedüs Tamás, az Alumni Igazgatóság igazgatója; dr. Kellermayer Miklós, a EUniWell szakmai vezetője, a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet igazgatója; dr. Pop Marcel, a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatóságának (NKI) igazgatója; Turopoli Eszter, az NKI igazgatóhelyettese; dr. Orosz Ádám, a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet egyetemi adjunktusa; dr. Végh Dániel, a Fogpótlástani Klinika egyetemi adjunktusa; dr. Eőry Ajándék, a Családorvosi Tanszék egyetemi docense; Vágó Levente, az Alumni Igazgatóság igazgatóhelyettese; Matyasovszki Fanni, az NKI nemzetközi szakértője; Pana Djamtorki, a EUniWell hallgatói képviselője és Havasi Márk, a Hallgatói Önkormányzat Külügyi Bizottságának vezetője képviselték. A háromnapos rendezvény során a delegáció tagjai több testületben is aktívan közreműködtek: jelen voltak a Rektori Közgyűlésen, az EUniWell Board ülésén, az Intézményi Koordinátorok csoportjában, a Kutatásért, Innovációért és Vállalkozásért felelős munkacsoportban (WP8), a Student Board ülésén, valamint az Associated Partnerek megbeszélésén is. Hozzászólásaik és szakmai meglátásaik fontos szerepet játszottak az eszmecserék alakításában és az együttműködések továbbvitelében. A közgyűlés nemcsak új nemzetközi kapcsolatok kiépítésére adott lehetőséget, hanem a már meglévő projektek továbbgondolására és új kezdeményezések megalapozására is.
A program május 5-én, hétfőn kezdődött a EUniWell szövetség irányító és operatív testületeinek belső üléseivel, majd egy esti fogadással folytatódott a galíciai parlamentben, a Parlamento de Galicia-ban. Az eseményt Miguel Ángel Santalices Vieira, a Galíciai Parlament elnöke nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta az európai együttműködések jelentőségét:
Meggyőződésem, hogy az ilyen szövetségek teszik lehetővé, hogy átlépjünk a határainkon és az egyetemeinken keresztül mélyítsük el a kapcsolatot az egyes európai országok között.
A fogadás szimbolikus gesztusként is szolgált, kiemelve a regionális kormányzat, a felsőoktatás és az európai együttműködések szoros kapcsolatát.
A közgyűlés egyik központi témája az európai egyetemi szövetségek szerepe volt a globális bizonytalanságok idején. A nyílt üléseken a EUniWell rektorai és intézményi vezetői olyan kérdéseket tárgyaltak, mint az akadémiai szabadság védelme, a kutatásbiztonság növekvő jelentősége a mesterséges intelligencia korában, valamint a konzorciumi együttműködés teljes körű kihasználása a szövetségen belül és azon túl. A megbeszélések során az a konszenzus alakult ki, miszerint a mai, egyre megosztottabb világban a EUniWellhez hasonló szövetségek stabil platformként szolgálhatnak az akadémiai ellenállóképesség és társadalmi hatás erősítésére.
A második napon tartották meg a Szövetség Társult Partnereinek első hivatalos találkozóját is. Ez az új formátum lehetőséget teremt a civil és gazdasági partnerek számára, hogy szorosabban bekapcsolódjanak a EUniWell célkitűzéseibe és tevékenységeibe. A délelőtt során a partnerek és a EUniWell szövetség tagjai megosztották egymással a jógyakorlataikat és párbeszédet kezdeményeztek az együttműködési lehetőségekről. A „Market of Possibilities” nevű interaktív szekcióban a résztvevők nem csak közös érdeklődési pontokat azonosítottak be, de hosszú távú ötleteket is felvetettek. Délután tematikus kapcsolatépítő találkozók zajlottak a város különböző pontjain, ahol a résztvevők egészségügyi és kutatási ipari partnerekkel találkozhattak. Többek között betekintést nyertek egy molekuláris medicina laboratóriumba, ahol új, krónikus betegségek kezelésére szánt gyógyszereket tesztelhettek, valamint újraélesztést is gyakorolhattak egy kórházi szimulációs szobában. Az esemény fontos mérföldkő volt az EUniWell társadalmi szerepvállalása és tudástranszfer célkitűzései szempontjából.
A délután folyamán sor került a Rektori Közgyűlés zárt ülésére is, ahol több kiemelkedően fontos téma is napirendre került: ilyen volt többek között a EUniWell 2030 stratégia, a EUniWell WeFF projekt végrehajtása és a következő COFUND pályázat előkészítése is.
A zárónapon, május 7-én a fókusz a hallgatókra és a partnerszervezetekre helyeződött. Két kerekasztal-beszélgetés vizsgálta, hogyan lehet fejleszteni a hallgatói élményt, illetve hogyan lehet szélesebb társadalmi támogatottságot építeni a közös jólléti törekvések mentén. Az esemény az Európa-nap közös ünneplésével zárult, majd a résztvevők egy szimbolikus sétát tettek a Santiago de Compostela-i zarándokút utolsó szakaszán – egy olyan útvonalon, amely évszázadok óta az európai egység és közös értékek jelképe.
A rendezvény során a Semmelweis Egyetem delegációja nemcsak szakmai felkészültségével, hanem elkötelezettségével és aktív jelenlétével is hozzájárult az esemény sikeréhez. Az egyetem szerepének további erősítése a EUniWell nemzetközi közösségében a jövőben is kiemelt fontosságú marad.
A Semmelweis Egyetem EUniWell WeFF programban való közreműködése és a EUniWell Rektori Közgyűlésen való részvétele a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap (NKFI Alap) támogatásával jött létre.
Matyasovszki Fanni, Nemzetköi Kapcsolatok Igazgatósága
Fotó: EUniWell
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.