Idén az Általános Orvostudomány Kar felterjesztésére hét, a Fogorvostudományi Kar javaslatára két, az Egészségügyi Közszolgálati Kar indítványára pedig egy főt avattak díszdoktorrá. Bár a Semmelweis Egyetem első díszdoktoravatásáról szóló írásos emlékek még a 19. század végére nyúlnak vissza, az intézmény 1967-re datálja a jelenkori Doctor Honoris Causa kitüntetést, ekkortól ugyanis kizárólag az egyetemmel szoros munkakapcsolatban álló bel- és külföldi egyetemi tanárok, kutatók részesülhetnek az intézmény legmagasabb elismerésében.
Az ünnepség kezdetén dr. Merkely Béla rektor hangsúlyozta, hogy a kutatókat hivatásuk gyakorlásában nemcsak az intézmény nagyjai, de az olyan kiemelkedő személyek is inspirálják, mint a most kitüntetett díszdoktorok. Leszögezte, hogy a hozzájuk fűződő tudományos kapcsolatok és a velük folytatott, határokon átívelő együttműködések kulcsszerepet játszanak abban, hogy a Semmelweis Egyetem egyre előkelőbb helyezést ér el a nemzetközi rangsorokban, legutóbb például a ShanghaiRanking szakterületi listáin. „Ezekben az eredményekben, dinamikus fejlődésünkben rendkívül nagy szerepe van azoknak az előremutató nemzetközi kapcsolatainknak, amilyeneket az itt ülő professzorokkal kialakítottunk. Ezek nélkül a kapcsolatok nélkül, az Önökkel való együttműködés nélkül a Semmelweis Egyetem nem lehetne ilyen sikeres” – jelentette ki a rektor, hozzátéve:
A kutatás, a fejlesztés, a tudományos munka célja végső soron soha nem lehet más, mint az, hogy a betegeink, a ránk bízott emberek számára hatékonyabb terápiákat, jobb gyógyulási esélyeket, több egészségben eltöltött életévet adhassunk.
A megnyitót követően elsőként dr. Nyirády Péter dékán méltatta az Általános Orvostudományi Kar javaslatára kitüntetett professzorokat:
Nemzetközileg elismert tüdőpatológus, kutatási területe a tüdőtumorok molekuláris biológiája és klinikopatológiája. 1981-ben szerzett orvosi diplomát a Semmelweis Egyetemen. 1984-1988 között az egyetem I. Sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének adjunktusa, majd ezt követően a Mayo Klinika munkatársa volt. 2006-2018 között a Mayo Klinika Jacksonville-i Patológiai Intézetét vezette. Közel száz közleménye jelent meg, 23 könyvfejezet szerzője, számos intézmény vendégprofesszora, külföldi egyetemek gyakran felkért előadója. Több nemzetközi folyóirat, köztük a Human Pathology, az Archives of Pathology and Laboratori Medcine és a POR szerkesztőségi tagja. A Mayo Klinika különböző oktatási, klinikai és kutatási bizottságainak tagja, rezidensképzésének aktív oktatója, eddig 24 hallgatót mentorált. Dr. Khoor András szoros szakmai kapcsolatot ápol a magyar orvos- és patológus társadalommal. 2016-2020 között az Amerikai Magyar Orvosszövetség elnöke volt. 2016-tól a Semmelweis Egyetem vendégprofesszora. A Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet állandó szakmai konzulense, oktatója. Ez idáig négy alkalommal szervezte meg a Semmelweis Egyetemen a Mayo Klinika tüdőpatológia workshopját, valamint biztosított tanulmányutat fiatal patológusoknak a neves amerikai klinikára.
Fő szakterülete a diabéteszes retinopátia. 1990-ben szerzett orvosi diplomát a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen, 1998-ban doktorált szemészetből a Newcastle-i Egyetemen Ausztráliában, 2001-ben a Szegedi Tudományegyetemen sikeres szakvizsgát tett. 2016-ban az észak-írországi Queens Egyetem Szemészeti Klinikájának vezetőjévé nevezték ki; a Belfast Trust vezetője, az észak-írországi diabéteszes szemészeti szűrővizsgálati program klinikai irányításáért felel. Több mint 400 lektorált szemészeti publikációt jegyez. Úttörő szerepet vállalt a cukorbetegek szemészeti szűrőprogramjának kidolgozása, az ún. olvasóközpontok létrehozása terén az Egyesült Királyságban, tapasztalatait számos hazai és európai konferencián megosztva. A Queens Egyetem és a Semmelweis Egyetem szoros együttműködése nyomán a Semmelweis Egyetemen is meghonosította az olvasóközpontot, amelyet a Magyar Diabetes Társasággal közösen országos szűrőprogrammá terveznek bővíteni.
A Düsseldorfi Egyetemen szerzett orvosi diplomát 2001-ben. 2010-ben elnyerte az egyik legmagasabb német tudományos elismerést, a Német Kutatási Alapítvány Heisenberg-professzori címét a szívinfarktus elleni kardioprotekció terén végzett munkásságáért. 2015 óta az Esseni Egyetem Szív- és Érgyógyászati Klinikájának igazgatója, 2016-tól az esseni Nyugat-német Szív- és Érgyógyászati Központ elnöke. 2024-től az Esseni Egyetem Orvostudományi Karának technológiatranszferért felelős dékánhelyettese. Dr. Tienush Rassaf a Basic Research in Cardiology szerkesztője; számos folyóirat, köztük a Clinical Research Cardiology és a British Journal of Pharmacology szerkesztőbizottsági tagja. Számos szabadalmat és 506 publikációt jegyez, H-indexe 70 (Google Scholar). A Semmelweis Egyetemmel is több közös publikációt közölt, szoros együttműködést folytat az egyetem Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézetével.
A gyermeknefrológia, hepatológia és reumatológia professzora, valamint a Heidelbergi Egyetem Gyermek- és Ifjúsággyógyászati Központjának vezető tanácsadója. A Német Kutatási Alapítvány kétéves posztdoktori ösztöndíját és hatéves gyermekgyógyászati rezidensképzést követően 2004-ben a gyermekgyógyászat adjunktusává, 2009-ben pedig a gyermekgyógyászat professzorává nevezték ki. Claus Schmitt számos kísérleti tanulmányt és klinikai vizsgálatot végzett a dialízissel, a krónikus vesebetegség okozta metabolikus csontbetegséggel (CKD-MBD) és más metabolikus vesebetegségekkel kapcsolatban. Tagja tíz nemzeti és nemzetközi orvosi társaságnak, a heidelbergi orvosi kar intézményi felülvizsgálati bizottságának, az Európai Gyermeknefrológiai Társaság (ESPN) gyermekdialízis és CKD MBD munkacsoportjainak, a reaktív metabolitokkal foglalkozó német kollaboratív kutatócsoportnak, valamint az Európai Peritoneális Dialízis kutatási konzorcium munkacsomag-vezetője. A Nemzetközi Gyermekdialízis Hálózat társelnöke, a Nemzetközi Gyermek Peritoneális Biobank vezetője. Régóta szorosan együttműködik a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájával, mind a kutatás és közös publikációk, mind a fiatal kutatók fogadása és mentorálása terén.
A Harvard Medical School (HMS) posztgraduális oktatásért felelős dékánhelyettese, a Master in Medical Sciences in Clinical Investigation Program igazgatója. 2019 óta fűzi szakmai kapcsolat a Semmelweis Egyetemhez, kulcsszerepet játszott az egyetemi oktatást strukturálisan megújító kurrikulumreform kezdeményezésében. 2022-ben közreműködésével a Harvard Medical School megállapodást kötött a Semmelweis Egyetemmel, elindítva a Clinical Scholars Research Training Program at Semmelweis University nevű posztgraduális képzési programot. Dr. Ajay Singh szakterülete a krónikus vesebetegség okozta vérszegénység, ezen belül az eritropoiesis-stimuláló ágensek. 160 publikáció és áttekintő cikk szerzője, rendszeresen publikál a New England Journal of Medicine hasábjain. 11 belgyógyászati és nefrológiai könyv szerzője vagy szerkesztője. 1998 óta a HMS vezető oktatókórháza, a Brigham and Women’s Hospitalban tölt be vezető pozíciókat, a posztgraduális oktatás vezetője, a veseosztály klinikai igazgatója és a dialízis szolgáltatások igazgatója, a HMS docense. 2008 óta a Dubai Harvard Foundation of Medicial Research ügyvezető igazgatója.
Az Európai Neurológiai Akadémia főtitkára, a Messinai Egyetem professzora. 1981-ben végzett a Messinai Egyetemen, szakterülete a neuromuszkuláris kutatás és betegellátás. 2011 óta a Ritka Neuromuszkuláris Betegségek Regionális Központjának igazgatója, a Messinai Egyetem transzlációs medicina és sebészeti doktori programjának koordinátora. Számos hazai és nemzetközi szakmai szervezet tagja, tanácsadója, az Olasz Miológiai Társaság elnöke. 330 publikáció szerzője, több rangos folyóirat, köztük a Neuromuscular Disorders, a Journal of Neuromuscular Diseases és a Journal of Neurological Sciences szerkesztőbizottsági tagja. Az olyan komplex rendellenességek, mint a Pompe-kór, a végtag-öv szindrómák, a mitokondriális betegségek, a myasthenia gravis és a perifériás neuropathiák terén végzett munkájával jelentős eredményeket ért el a diagnosztika és terápia terén. 1988 óta fűzi szakmai együttműködés a Semmelweis Egyetemhez.
A legismertebb japán sebészként tartják számon, az American College of Surgeons tagja. Orvosi diplomáját 1988-ban szerezte a Kyorin Egyetemen, majd 2002-ben a Keio Egyetem Orvosi Karán doktorált. Több száz tudományos publikációt és szakmai előadást jegyez. Pályája során számos vezetői pozíciót töltött be, többek között a Japán Sebgyógyító Társaság igazgatójaként, a Nemzetközi Emésztőszervi Sebészeti Társaság tanácsosaként. A fluoreszcencia-vezérelt sebészet úttörője. Közreműködött a HyperEye Medical System kamera kifejlesztésében. Társalapítója a Japán Fluoreszcencia-vezérelt Sebészeti Társaságnak, amelynek egyik alelnöke is egyben. A Japán-Magyar-Lengyel Sebész Társaság 1996. évi megalakulása óta kétévente tudományos szimpóziumokat szervez ezen országokban, így segítve a sebészek és kutatók fiatal generációit az új sebészeti módszerek kifejlesztésében és a köztük lévő barátságok kialakításában. Masashi Yoshida professzor 2015 óta a Semmelweis Egyetem vendégprofesszora, a Kísérletes Kardiológiai és Sebészeti Műtéttani Tanszék és a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika visszatérő előadója.
Dr. Gerber Gábor dékán ismertette a Fogorvostudományi Kar által felterjesztett díjazottakat:
2003-ban szerzett diplomát a Milánói Egyetemen. Szakterülete az implantációs fogpótlás, illetve az esztétikai fogászat. Nevéhez fűződik a világon elsőként a Varesei Egyetemen elérhető kétéves digitális fogászati mesterképzés. 2016-ban a Varesei Egyetemen szerzett PhD-fokozatot biotechnológia, biotudományok és sebészeti technikák tárgykörben. Jelenleg a Szecsenov Orvostudományi Egyetemen, a Hong Kong-i Egyetemen és a Lyoni Egyetemen oktat. A Journal of Dentistry digitális fogászati szekciójának szerkesztője, valamint a Journal of Dental Research, Dental Clinics, Dental Prospects társszerkesztője, és az International Journal of Prosthodontics szerkesztőségi tagja; emellett a legfontosabb nemzetközi, magas impaktfaktorú szakfolyóiratok bírálójaként dolgozik, mint például a Journal of Prosthodontics, a The International Journal of Computerized Dentistry, és a The International Journal of Oral and Maxillofacial Implants. A nemzetközi Digitális Fogászati Társaság alapító tagja és elnöke. Számos implantációs fogászati könyv társszerzője, impaktfaktora 280, H-indexe 38 (Scopus) illetve 50 (Google Scholar).
A Charlestoni Egyetemen folytatott biológia tanulmányokat, majd a Dél-Karoliniai Orvostudományi Egyetemen szerzett fogorvosdoktori oklevelet, melynek több mint egy évtizede elhivatott oktatója. Szakterülete a restauratív technikák, a CAD/CAM fogászat és a digitális munkafolyamatok. Több mint 50 publikáció szerzője, az elmúlt öt évben tíz kéziratot jegyzett közösen a Semmelweis Egyetemmel. Számos szabadalom és oktatói kitüntetés fémjelzi pályáját. 2021-ben társalapítója volt a MOD Intézetnek, amely az optimalizált fogászatra specializálódik. Dr. Walter Renne szenvedélyesen rajong a 3D nyomtatásért, ez áll klinikai, oktatási és kutatói tevékenységének középpontjában.
Az Egészségügyi Közszolgálati Kar képviseletében dr. Pethesné Dávid Beáta oktatási és tudományos dékánhelyettes méltatta a kar kitüntetettjét:
Az Alliant International University Kaliforniai Szakmai Pszichológiai Iskolájának professzora. Pár- és családterapeuta, az Amerikai Házasság- és Családterápiás Szövetség elismert szupervizora, valamint érzelem fókuszú terapeuta, szupervizor és tréner. Közel 400 workshopot és tréninget tartott szerte a világon. Közel két évtizedig vezette az Alliant International University Pár- és Családterápiás Programját a pár- és családterápia mesterképzési és doktori programjainak felelőseként. Az Alliant Pár- és Családterápiás oktatóklinika ügyvezető igazgatója. Dr. Scott R. Woolley 2014-óta működik együtt a Semmelweis Egyetemmel, amely idő alatt oktatók és graduális hallgatók számára tartott képzéseket, számos doktorandusz hallgatónak volt konzulense, mobilitási programok keretében pedig egyetemi hallgatókat fogadott San Diegoban. Családterapeuták és mentálhigiénés szakemberek széles körének tartott képzést Budapesten; az érzelem fókuszú párterápia módszeréről tartott workshopjain közel 800 szakember vett részt Magyarországon.
A laudációkat követően dr. Merkely Béla rektor és a kitüntetést felterjesztő dékánok és dékánhelyettes díszdoktori címről szóló okleveleket és stólákat nyújtottak át a professzoroknak, amelyet a díjazottak személyes hangvételű köszönőbeszédei követtek.
Az ünnepséget Mozart A-dúr fuvolanégyese zárta Ákontz-Kiss Letícia, Börcsök Emese, Csuja Gellért és Inken Holm, a Medikus Zenekar művészeinek előadásában.
Szabados-Dőtsch Judit
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.