A menopauza időszaka nemcsak testi, hanem lelki kihívásokat is tartogat, ezért különösen fontos, hogy a nők ebben az életszakaszban megfelelő támogatást kapjanak. 

Nemzetközi kutatások szerint kb. minden ötödik menopauzában lévő nőnél jelentkezik szorongás vagy depresszió.

A változókort a szakemberek a depresszió „sebezhetőségi ablakaként” is említik, hiszen ilyenkor négyszer nagyobb a depresszió kialakulásának valószínűsége, mint más életszakaszokban. A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia hatékonyan segít a panaszok mérséklésében: jótékony hatással van a pszichés állapotra, enyhíti a feszültséget, a szorongást, csökkenti a stresszt, pozitívan hat a hangulatra.

A tudatos jelenlét meditáció egyfajta mentális tréning, mely rendkívül gyakorlatorientált. Nagyon népszerű napjainkban, számos kutatás támasztja alá eredményességét. A Semmelweis Egyetem Családbarát Központja is két alkalommal szervezett eddig nyolchetes csoportterápiát menopauzában érintett nőknek, a csoporttagok hétről hétre személyesen vettek részt az alkalmakon, illetve az ülések között otthon is gyakoroltak.

A mindfulness meditáció segítségével megtanulhatunk tudatosan jelen lenni az adott pillanatban, a valóságot elfogadva, nyitottan, elengedve az elvárásokat, kikapcsolva az automatikus, robotpilóta üzemmódból. Megtanulunk távolságot tartani a gondolatainktól, megfigyeljük azokat, és felismerjük, hogy gondolataink nem feltétlenül kontrollálhatók, és nem biztos, hogy a valóságot tükrözik.

Nemzetközi kutatások is alátámasztják, hogy a gyakorlás nyomán jelentősen csökken a szorongás, és javul a hangulat, emellett pedig bizonyos testi panaszok (pl. hőhullám) is mérséklődnek.

Részvételi érdeklődését az ősszel induló nyolchetes mindfulness menopauza csoportterápiára már most jelezheti!

érdeklődöm