A változókori mentális egészségre fókuszálva, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének szakemberei a második mindfulness alapú kognitív terápiás csoportot is elindítják januártól, melybe várjuk az érintett munkatársnőket.
Mi is az a mindfulness?
A mindfulness szót általában tudatos jelenlétként szoktuk fordítani, és azt jelenti, hogy a múlton való rágódás és a jövőn való aggodalmaskodás helyett tudatosan a jelenre irányítjuk a figyelmünket, azaz arra, ami a testünkben, a lelkünkben, a környezetünkben éppen történik. Az érzékletek tudatosítása tehát nagy hangsúlyt kap a folyamatban, melynek során létrejön egy speciális figyelmi állapot és tudati beállítódás. A rendszeres gyakorlás ítélkezésmentesen, elfogadóan, a jelen pillanatot fókuszba állítva megnöveli a mentális folyamatokkal összefüggő tudatosságot. Mindezek nyomán csökken a hangulati és szorongásos zavarok kialakulásának esélye, javul a figyelmi kapacitás, és a nehézségekkel is könnyebben meg tudunk küzdeni, emellett a gyakorlásnak jelentős egészségvédő hatása is van.
Ugyan a mindfulness a buddhizmusban gyökerezik, mégsem szükséges a gyakorláshoz semmiféle spirituális beállítódás vagy vallási elköteleződés. A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia nyolc hétig tart, ugyanakkor a résztvevők nemcsak az üléseken, hanem azok között, illetve a program lezárulta után is rendszeresen gyakorolnak azért, hogy az új készség kialakításával egyre inkább a jelenben tudjanak élni. A mindfulness gyakorlatok közé tartozik például a tudatos légzés, a testpásztázás vagy az együtt lenni a nehézségekkel meditáció, melyek segítenek a figyelem összpontosításában és a jelen tudatos megélésében.
Klinikai vizsgálatok támasztják alá a mindfulness alapú kognitív terápia hatékonyságát a többi között a hangulati és szorongásos zavarok kezelésében. A rendszeres gyakorlás hozzájárul az érzelmi egyensúlyhoz, a stressz csökkentéséhez, a jobb koncentrációhoz és a mentális jól-léthez”
– összegzi Kele Tímea klinikai szakpszichológus, a mindfulness alapú kognitív terápiás csoport vezetője.
A csoport 2025 január 9-én indul, legfeljebb 12 fővel. A résztvevők nyolc héten át, heti egy alkalommal, csütörtökönként 15 órától találkoznak személyesen. A részvételhez ugyan semmilyen előképzettség nem szükséges, de azt kérjük, hogy csak azok a kollégák jelentkezzenek, akik vállalni tudják, hogy legfeljebb egy hiányzás mellett részt tudnak venni az üléseken, illetve, hogy a csoportos alkalmak között rendszeresen gyakorolnak.