Rosszindulatú daganatos betegségek gyógyításakor alkalmazott kemoterápia vagy sugárkezelés, vagy bizonyos nőgyógyászati betegségek során végzett műtétek a petefészek működésének átmeneti vagy végleges károsodását eredményezhetik. Ez mind a hormontermelés, mind pedig a petesejt érés teljes leállását, korai petefészek elégtelenséget eredményezhet. Azoknak a betegeknek, akik még gyermekvállalást terveznek és szeretnék megelőzni ezt az állapotot, többféle lehetőségük is van termékenységük megőrzésére. Sor kerülhet embrió, petesejt vagy petefészekszövet mélyfagyasztásra és tárolásra. Valamennyi módszernél fontos, hogy a beavatkozásra még a petefészek működését károsító beavatkozás előtt sor kerüljön.

Az IVF kezelés során létrehozott embriók fagyasztása évtizedek óta rutinszerűen alkalmazott, hatékony megoldás. A termékenység megőrzésében azonban csak korlátozottan alkalmazható. A rosszindulatú daganatos betegségek esetében ugyanis sokszor csak nagyon rövid idő áll rendelkezésre a kezelések megkezdése előtt. Az IVF kezelés folyamata viszont több hetet is igénybe vehet. Csak azoknál a betegeknél jön szóba, akiknek van férfi partnerük (férj, élettárs). Az IVF kezelés során csak korlátozott számban tudunk létrehozni embriókat. Ha azok későbbi beültetése nem vezet eredményre, akkor további lehetőség nincs a gyermekvállalás biztosítására.

A másik lehetőség a petesejtek fagyasztása. Ma már ez a módszer az embriófagyasztáshoz hasonló hatékonysággal működik. Hátránya, hogy az embrió fagyasztáshoz hasonlóan itt is több hetet vehet igénybe a kezelés előkészítése és a petesejtnyerés elvégzése, amire nem biztos, hogy van idő egy onkológia betegség kezelése előtt. Előnye az embrió fagyasztással szemben az, hogy olyan nőknél is alkalmazható, akik még nem rendelkeznek férfi partnerrel.

A harmadik lehetőség a petefészekszövet fagyasztás és transzplantáció. A módszer lényege, hogy az ivarsejteket károsító beavatkozás előtt laparaszkópos műtét során kivesszük a petefészek egy részét. A szövetmintát az Embriológiai Laboratóriumban feldolgozzuk és az éretlen tüszőket tartalmazó részét kisebb részekre osztva lefagyasztjuk. A fagyasztott szövetminták éveken keresztül megőrzik életképességüket. Egy későbbi időpontban a fagyasztott-felolvasztott szövetmintákat visszaültetjük, és visszaállhat a petefészek normális hormontermelése és petesejt termelése is, így lehetőség nyílik a gyermekvállalásra.

Az eljárást osztályunkon egy kutatási program keretében, a megfelelő szakhatósági engedélyek birtokában végezzük. A kutatási programban történő részvétel nem jelent költséget a betegek számára. A beavatkozás iránt érdeklődők a 06 20 825 4278-as telefonszámon tudnak időpontot kérni.