Az asszisztált reprodukciós eljárások során (mint pl.: terminált együttlét, intrauterin inszemináció, in vitro fertilizáció és embrió transzfer /IVF-ET/) a petefészkek bizonyos fokú, szabályozott túlstimulációja történik. A petefészek stimulálás lehetséges szövődményei közül jelen esetben külön kiemelendő a túlstimulálási szindróma, mely a petefészkek túlzott válaszreakciójának következményeként alakulhat ki. A tünetek és a klinikai jelek az enyhe hasfeszüléstől, a megnövekedett petefészkeken és a szabad hasiűri folyadék megjelenésén keresztül a vénás vagy artériás thromboemboliás szövődmények kialakulásáig mutatkozhatnak. A betegség súlyos formájában életveszélyes állapotot is okozhat, ha ischaemiás stroke vagy végtagkeringési elégtelenség alakul ki.

A petefészkek stimulációra adott válasza szoros ellenőrzésnek köszönhetően enyhe- vagy középsúlyos túlstimulásási szindróma az esetek mindössze 3-4%-ában alakulhat ki, súlyos-, intenzív osztályos kórházi ellátást igénylő formájának gyakorisága pedig kevesebb, mint 1%.

A túlstimulálási szindróma és az esetlegesen ezzel egyidőben kialakult COVID-19 fertőzés együttes fennállása a tünetek súlyosságát, a betegség lefolyását jelentősen súlyosbíthatja.