Rövid Ismertető
Az osztály fő tevékenysége a gyermek és felnőtt betegek neuroradiológiai (koponya, gerinc) CT és MR vizsgálatok, valamint ezek kiegészítő röntgen vizsgálatai.
Feltételek:
Beutaló és előjegyzés szükséges
Előjegyzés:
+36/1/467-9314
Kérjük hozza magával:
- TAJ kártya,
- Személyi igazolvány
- Lakcímkártya
- Korábbi orvosi leletek, illetve zárójelentések
Egyéb információk, érdekességek
Az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet elődje, az 1954-ben alapított Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet Röntgen osztályának első főorvosa Dr. Gorácz István volt. Kezdetben a neurológiai célú kontrasztos röntgen vizsgálatokat – melyek akkoriban részben műtéti úton történtek – idegsebészek végezték és értékelték. 1958-tól Dr. Deák György, aki előzőleg sebészi és idegsebészeti gyakorlatot szerzett és radiológiai gyakorlati ismeretekkel is rendelkezett, mint idegsebész végezte az osztály munkájának jelentős részét.
Dr. Deák György külföldi tanulmányútja során megismerkedett a neuroradiológia legújabb lehetőségeivel és 1964-től kezdődően egyre aktívabban kapcsolódott bele a röntgenosztály ezirányú munkájába. A feladatok bővülése, az osztály speciális röntgenberendezésekkel való ellátása lehetővé tette az Intézetben önálló kontrasztlaboratórium kialakítását, melynek vezetője 1974-ben Dr. Deák György lett, aki az aktív idegsebészeti munkától visszavonult a jelentős feladatok miatt.
1978-ban megkezdte működését Intézetünkben Magyarország első CT berendezése, ami egy első generációs, CGR gyártmányú koponya CT készülék volt. Ezt 1979-ben egy Pfizer-Medicor gyártmányú első generációs egésztest készülék követte, ami ugyancsak első volt az országban.
Az 1970-es évek végén Dr. Pásztor Emil, Dr. Czirják Sándor, Dr. Lázár László. Dr. Deák György, és Dr. Lányi Ferenc részvételével elkezdődött az endovascularis,. interventios neuroradiológiai vizsgálatok és beavatkozások bevezetése, napi alkalmazása, mely akkor a kezdeti időszaknak megfelelően nemzetközileg is elfogadott volt.
1985-ben Dr. Gorácz István nyugdíjazását követően, az egész neuroradiológiai osztály vezetését Dr. Deák György vette át.
1986-ban az Intézet modern, harmadik generációs CT-t kapott, mely két műszakban, ügyeleti napokon 24 órában működött és új alapokra helyezte a neuroradiológiát.
1988-ban az első digitális szubtrakciós angiográfia (Siemens) beállításával és Dr. Szikora István hosszabb külföldi, ez irányú tapasztalatai nemzetközileg elismert színvonalra emelte az interventios neuroradiológiai tevékenységet osztályunkon. Az angiográfiás és a CT labor az ország legjelentősebb neuroradiológiai továbbképző központja lett.
1992-ben Dr. Deák György nyugdíjazása után átmenetileg Dr. Lányi Ferenc, majd 1994-ben, a külföldi tanulmányútról hazatérő Dr. Martos János vette át az osztály irányítását.
Nagy előrelépést jelentett 1996-ban egy 16 szeletes spirál CT (Siemens) üzembeállítása, de több éves szakmapolitikai harc után csak 2000 januárjában indulhatott az Intézet MR laborja, egy Siemens gyártmányú 1.5 Teslás berendezéssel. Több dolgozónk külföldi tapasztalatait felhasználva lehetővé vált a legmodernebb képalkotó vizsgálatok bevezetése, ami az idegsebészeti, később az ideggyógyászati munka színvonalát is jelentősen emelte.
2002-ben új, modern digitális röntgen berendezés (Siemens) segítségével sikerült teljesen elbúcsúznunk a röntgenfilmes technikától.
2003-2005-ben a röntgen osztály is az új épületekbe költözött. 2010-ben új 128 szeletes CT (Siemens) beállításával a kor követelményeinek megfelelő CT angiográfia, és a stroke diagnosztika vált lehetővé.
2008-ban az intervenciós labor levált a neuroradiológiai osztályról, külön osztályként folytatta működését.
2014-ben a 3 Teslás MR (Siemens) segítségével a legmodernebb neuroradiológiai vizsgálatokat is el tudtuk végezni. 2015-ben új kétmunkahelyes digitális röntgen labor (Siemens), majd 2022-ben új CT (Philips) beállításával tovább fejlődött a neuroradiológiai osztály képalkotó diagnosztikai tevékenysége.
A neuroradiológiai osztály, mint a Semmelweis Egyetem akkreditált szakorvosi képzőhelye folyamatosan részt vesz a szakorvosjelöltek gyakorlati oktatásában, de az osztály munkatársai rendszeresen részt vesznek a szakdolgozók oktatásában is. 1994-óta minden évben megrendezzük az egy hetes, átfogó neuroradiológia továbbképző tanfolyamot, melynek fő célkitűzése a teljesség, és a naprakész vizsgálati színvonal oktatása.
Az osztály tudományos tevékenységének eredményeképpen több száz közlemény jelent meg az osztály dolgozóinak tollából, melyek nagy részét nemzetközileg elismert szaklapok közölték. Előadásokkal rendszeresen részt veszünk a tudományos kongresszusokon és továbbképző tanfolyamokon.
Osztályvezető
- Dr. Várallyay Péter
Főorvos
Osztályvezető
Osztály orvosok
- Dr. Gáti Georgina
Szakorvos - Dr. Machovitsch Ágnes
Főorvos - Dr. Szalmás Orsolya
Szakorvos - Dr. Gerencsér Eszter
Szakorvos - Dr. Mangel Tünde
Szakorvos - Dr. Pozsár Kinga
Szakorvos - Dr. Solymosi Diána
Szakorvos - Dr. Szudi Gábor
Szakorvos - Dr. Vraukó Eszter Ilona
Osztály dolgozói
- Fehér Kinga