A Magyar Sportorvos Társaság 2012. május 31 – június 2. között tartotta kongresszusát London 2012 címen a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi karának aulájában.

A sportorvoslás, sportegészségügy iránt mutatkozó egyre növekvő érdeklődést mutatja, hogy a kongresszusok történetében most volt a legnagyobb részvétel. Összesen 96 prezentációt jelentettek be, ebből 93 volt előadás, 3 poszter. A témakörök érintették az élsport, a versenysport kérdéseit, de a rendszeres edzés egészségvédő, betegségmegelőző hatásait is.

A legtöbb előadás a sportsebészet témaköréből hangzott el, a legmodernebb műtéti eljárások mellett sok újdonságot hallhattak az érdeklődők a különböző sérülések, ártalmak nem sebészi kezeléséről is, mint fizioterápiás eljárások, gyógytorna, stb. Aktualitásának megfelelően nagy hangsúlyt kapott a sport és szív kérdése: a szív hatékony edzése mellett  a sportolók hirtelen szívhalála és ezzel kapcsolatban az ellenőrzés fontossága, a különböző korszerű diagnosztikai eljárások is szóba kerültek. Volt táplálkozási, biomechanika, pszichológiai szekció, szó volt etikai történelmi, szervezeti kérdésekről, idősek és gyermekek sportjáról.

A legtöbb előadó az Országos Sportegészségügyi Intézetből került ki, sok előadás hangzott el Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi karának, valamint Kardiológiai Központjának munkatársaitól. Örvendetes, hogy számos vidéki és budapesti sportegészségügyi és nem sportegészségügyi intézményből hangzott el előadás.

A kiemelt témákról professzorok, igazgatók, főorvosok adtak hosszabb összefoglalást: Jákó Péter, Koller Ákos, Martos Éva, Merkely Béla, Pavlik Gábor, Szabó István, és – vendégelőadóként a pozsonyi Dusan Hamar.

Dr. Pavlik Gábor, a SE-TSK Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék egyetemi tanára, a kongresszus elnöke kiemelte: „A nagy érdeklődést mutatja, hogy az előadások zsúfolt nézőtér előtt zajlottak, és a vitákra sokszor kevésnek bizonyult a rendelkezésre álló idő. A sikeres kongresszus biztosan hozzájárult a sportorvoslás, sportegészségügy további fejlődéséhez.”

Forrás: dr. Pavlik Gábor

SzZs