VII. évfolyam 2. szám · 2006. március 6.
E lapszámunk címlapját
Romvári János
készítette.
Hírek, események – röviden
Ethosz és hevület
Honvédkórház az Orvoskaron
Ez a levéltári dokumentumunk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idejéből származik. 1848. október 2-án Stáhly Ignác, a Honvédelmi Minisztérium egészségügyi osztályának főnöke, országos tábori főorvos (korábban a sebészet tanára a pesti egyetemen) levélben fordult Balassa Jánoshoz, az Orvoskar igazgatójához azért, hogy a kar vállaljon részt a sebesültellátásban. Ebben az időben a Délvidéken már június óta tartott a véres szerb felkelés, a magyar kormányhoz hű csapatok pedig alig négy napja tartóztatták fel a horvát bán Pest felé nyomuló csapatait Pákozd és Sukoró térségében.
Nagyjaink bronzban
A Semmelweis Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem által közösen – a Semmelweis Egyetem kiemelkedő professzorainak megörökítésére – kiírt dombormű-pályázatra 17 pályamunka érkezett, melyet a Magyar Képzőművészeti Egyetem IV. és V. éves hallgatói és doktoranduszai készítettek. A beérkezett munkák elbírálására február 13-án este ült össze a zsűri a Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékén.
Gondolkodó publicisztikák
Ez alkalommal a márciusi ünnepről
Tanárként az Alma Materben
A lázadó jó tanuló, aki jókor fejezi be tanulmányait ahhoz, hogy kicsit körülnézhessen a világban. Oktat egy amerikai egyetemen és tanul idősebb kollégáitól, és a diákoktól. Az USA-ban töltött hat év ellenére ma is inkább a germán típusú módszerek híve.
Mikala Gábor
visszatért egykori szere-tett intézményébe: tanárnak az Egészségügyi Főiskolai Karra.
Úszóversenyzőből kiváló oktató
Hetvenéves Gyógyszerészeti Intézet
Különleges volt a tavalyi év a Gyógyszerésztudományi Kar életében. Októberben a kar önállóvá válásá-nak ötvenéves évfordulóját, míg december 16-án a Gyógyszerészeti Intézet megalakulásának hetvenéves jubileumát köszönthettük. 1935-ben dr.
Mozsonyi Sándor
professzor kezdeményezésére az Egyetemi Gyógyszertárból alakult meg az intézet, ezáltal az akkori külhoni példák alapján, a gyógyszerészképzés szakmai igényeinek megfelelő önálló tudományos és oktatóműhely jött létre. Így kezdődhetett el a tanszék története.
Levél Tulassay Tivadarnak
Tisztelt Rektor Úr!
Az Urológiai Klinika volt pácienseként szeretném kifejezni elismerésemet az ottani munkáról, valamint köszönetet mondani mindazoknak, akikről közelebbi személyes benyomást sze-rezhettem. Az elmúlt két hónapban ugyanis két műtéten estem át a klinikán.
Tisztelt Szerkesztőség!
Fölfelé a tudományos ranglétrán
„Gyönyörű hivatás a miénk, mert viszonylag kevés a tragikus kimenetelű megbetegedés és sok a sikerélmény. Ez az orvoslásnak egy kis szelete csupán, de mindenkinek a maga területén kell helytállnia.” – ezt vallja
Tóth Zsuzsanna
fogszakorvos, a Konzerváló Fogászati Klinika osztályvezetője, akit a közelmúltban egyetemi docensnek neveztek ki.
Pályázati hírlevélből
Állatkísérletek európai normák szerint
Bár állatvédelmi törvényünk teljesen megfelel az EU-normáknak, a médiában időről időre előkerül az állatkísérletek témája, olykor hevesen bírálva az érintett kutatókat. A kísérletek létjogosultságának alátámasztására az MTA tavaly ajánlást bocsátott ki a közvélemény számára. A tudományos intézetekben folyó munkáról és ennek jogszabályi hátteréről
Anderlik Piroskát
, az MTA osztályközi Állatkísérleti Tudományos Bizottság (AKTB) tagját kérdeztük.
Dr. Mózes Géza
1968. november 17. – 2005. december 15.
Kenyeres András
(1955–2005)
Búcsú Makó Ernő professzortól
Dr. Büky Béla
(1928–2005)
Semmelweis Egyetem
|
Semmelweis Egyetem újság
|
Első cikk
|