Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/2. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 2. szám · 2006. március 6.

Hetvenéves Gyógyszerészeti Intézet

blank
blank
200602083.jpg
Dr. Klebovich Imre
blank
200602085.jpg
blank
200602084.jpg

Különleges volt a tavalyi év a Gyógyszerésztudományi Kar életében. Októberben a kar önállóvá válásának ötvenéves évfordulóját, míg december 16-án a Gyógyszerészeti Intézet megalakulásának hetvenéves jubileumát köszönthettük. 1935-ben dr. Mozsonyi Sándor professzor kezdeményezésére az Egyetemi Gyógyszertárból alakult meg az intézet, ezáltal az akkori külhoni példák alapján, a gyógyszerészképzés szakmai igényeinek megfelelő önálló tudományos és oktatóműhely jött létre. Így kezdődhetett el a tanszék története.

A jubileumi ünnepségen a kar és a szakma képviselői nagy számban jelentek meg, a közös ünneplés jó íze családiassá varázsolta ezt a reprezentatív eseményt. Ehhez nagyban hozzájárult, hogy megtisztelte jelenlétével az évfordulót dr. Horváth Dénes rubindiplomás gyógyszerész is, aki az intézetben elsőként szerzett doktori fokozatot Mozsonyi professzor irányításával 1937-ben. Dini bácsi mind a mai napig nagy szakmai tapasztalata révén tanácsaival segíti a gyógyszerészképzést.
blank
200602081.jpg
1969
200602086.jpg
A Gyógyszerészeti Intézet munkatársai 2005-ben.
Az ülő sorban balról dr. Hajdú Mária, dr. Dredán Judit, Prof. Marton Sylvia, Vajda Pálné dr. Benedek Veronika, Prof. dr. Klebovich Imre, dr. Antal István, dr. Stampf György, dr. Plachy János. Az első álló sorban balról Horváthné Gyenge Ildikó, dr. Odri Sándor, Kovács Illésné, Ábrám Zsuzsanna, Tapody Jánosné, Pápai Katalin, Lengyel Miléna, Fenyvesi Zsófia, Jankó-Szabó Ágota, Deák Marianna. A második álló sorban balról Ludmann Sándorné, dr. Csóka Gabriella, Hetényi Enikő, Molnár Edina, Nádiné Miskolczi Szilvia, Bánki-Horváthné Jakab Katalin, Biczók Gabriella, Kállay Nikoletta, Perness Jánosné, dr. Budai Marianna, Reimann Pálné, dr. Ludányi Krisztina, Nádori Beáta, Laki Mónika, Soros Ilona, Bártfai Józsefné. A harmadik álló sorban balról Vizsy Balázs, Kovács Kristóf, Gelencsér András, Dávid Ádám Zoltán, Khaled Omaru A. Ashour, Almási György, Bódis Csilla, Dinya Marianna
blank
200602082.jpg
blank
200602088.jpg
A korszerű műszerekkel felszerelt és felújított farmakokinetikai-bioanalitikai laboratórium
blank
200602087.jpg
blank
200602089.jpg
A megújult dr. Mozsonyi Sándor Tangyógyszertár

Mérlegelő méltatások

Dr. Tulassay Tivadar rektor köszöntőjében méltatta a hetvenéves intézet innovációs és tudományos teljesítményét, amellyel az élmezőnybe tartozik az egyetemen. Dr. Noszál Béla kari dékán felszólalásában emlékeztetett az intézet felújítására, amelynek legnagyobb üteme nemrég zárult le a tanszéki munkatársak már-már emberfeletti erőfeszítésével. Dr. Gegesy Ferenc polgármester hangsúlyozta, hogy a kerület számára kiemelkedően fontosak az itteni oktatási intézmények, számukat növelni szeretnék a jövőben.

Dr. Magyar Kálmán akadémikus a gyógyszer-technológia és a farmakokinetika jelentőségére hívta fel a figyelmet. Dr. Görög Sándor akadémikus kiemelte, hogy az intézet munkatársai nagy szerepet vállaltak az MTA Gyógyszertudományi Komplex Bizottságának megalakításában. Dr. Gyéresi Árpád, a Marosvásárhelyi Egyetem gyógyszerészi fakultásának tanszékvezetője rámutatott, hogy a két kar közötti jó szakmai kapcsolatok intézeti szinten is eredményesen működnek. A vidéki egyetemeket képviselő dr. Falkay György, a Szegedi Gyógyszerésztudományi Kar dékánja gratulált a korszerű rekonstrukcióhoz, mint mondta: a jelenlegi állami alulfinanszírozás mellett ez a teljesítmény igazi bravúrnak számít.

Intézetformáló igazgatók

Dr. Klebovich Imre, a házigazda intézet igazgatója nagy gonddal összeállított, változatos előadásban mutatta be: milyen nagy változáson ment át az elmúlt 70 évben a gyógyszerészképzés és ezen belül a Gyógyszerészeti Intézet. Mozsonyi professzor érdemei közé tartozik az alapításon kívül, hogy 1935-től a kétéves képzést négyévesre bővítették, és közbenjárásával kapta meg az intézet 1940-ben a Hőgyes Endre utcai épületet. Ezek meghatározó lépések voltak az önálló gyógyszerészkar megalakítása felé. Mozsonyi professzor felszerelte az épületet európai mércével is a legkorszerűbbnek számító berendezésekkel. Akkoriban sem volt meg a kincstári fedezet az ilyen nagy volumenű beruházáshoz, ezért közadakozást hirdetett a gyógyszerészek között, akik rövid idő alatt elegendő pénzt, 80 ezer pengőt adtak össze. A professzor nevéhez fűződik egy szokatlan háborús történet is: a hadiállapot miatt sok gyógyszer beszerzése vagy elkészítése lehetetlenné vált, ezért az intézetben számos galenusi receptet dolgoztak ki, ezekkel helyettesítették a hiánycikkeket.

Mozsonyi professzor 1962-ig állt az intézet élén, őt követte dr. Pandula Egon, aki az ipari gyógyszer-technológia oktatását fejlesztette. Az 1971-től 1980-ig igazgató dr. Gyarmati László vezette be a biofarmácia-farmakokinetika tárgy oktatását, dr. Rácz István sok olyan innovatív technológiai eljárást fejlesztett ki, amelyek előnyeit ma is számos gyári készítmény előállításánál alkalmazzák. Dr. Marton Sylvia tanszékvezető (1998-2003) a szakgyógyszerész képzés rendszerének megreformálásával tűnt ki, dr. Antal István egyéves megbízott igazgatóként elindította az intézet megújulását. 2004 augusztusában, pályázat elnyerése után, vette át az igazgatói posztot Klebovich professzor, aki előadása végén a felújítás előtt és után készült képekkel mutatta be: mekkora infrastrukturális lemaradást kellett leküzdeniük ahhoz, hogy az intézet működőképes maradjon.

Meghatározó munkatársak

Az ünnepségen jubileumi díszoklevelet és emlékplakettet vehettek át azok a támogatók, egykori és jelenlegi kollégák, akik sokat tettek az intézet szellemiségének továbbviteléért, megőrzéséért. A kitüntetettek: dr. Horváth Dénes, Mozsonyi professzor doktorandusza, Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója és dr. Orbán István, az EGIS Rt. (azóta elhunyt) vezérigazgatója. Az intézet életében több évtizeden át meghatározó szerepet betöltő kollégák: Vajda Pálné dr. Benedek Veronika, aki 1952 óta adjunktusként oktat, dr. Rácz István Professor Emeritus, dr. Stampf György egyetemi docens, Pogácsás Istvánné laboráns, dr. Csontos András szaktanácsadó, Jelinekné dr. Nikolics Mária adjunktus, dr. Marton Sylvia professzor, Perness Jánosné asszisztens, dr. Plachy János docens, Poórné dr. Németh Magdolna tanársegéd, Reimann Pálné technikus, Gaiger Péterné asszisztens, dr. Hajdú Mária adjunktus, Kárpátfalvi Anikó asszisztens, dr. Kovács Béla docens, dr. Mezei Jánosné titkárnő, dr. Nagykáldi Attila tanársegéd, Párkányi József tanszéki munkaerő, dr. Sátory Éva professzor, Szelle Aladárné asszisztens és dr. Szentmiklósi Péter tudományos főmunkatárs.

A díjátadás után Klebovich professzor bemutatta az intézet 70 évéről kiadott, színvonalas kiállítású, gazdag képanyaggal illusztrált könyvet, amelyet minden meghívott megkapott. Az ünnepség zárásaként koszorút helyeztek el a tanszék lépcsőházában található két emléktáblánál, melyekről Hőgyes Endre és Mozsonyi Sándor professzorok csöndesen figyelik az intézet sorsának további alakulását.

BMD

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/2. szám | Előző cikk | Következő cikk