Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/2. szám | Előző cikk | Következő cikk
Semmelweis Egyetem · VII. évfolyam 2. szám · 2006. március 6.

Múltunk üvegcserepei

Honvédkórház az Orvoskaron

blank
blank
20060203.jpg
Balassa János

Ez a levéltári dokumentumunk az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idejéből származik. 1848. október 2-án Stáhly Ignác, a Honvédelmi Minisztérium egészségügyi osztályának főnöke, országos tábori főorvos (korábban a sebészet tanára a pesti egyetemen) levélben fordult Balassa Jánoshoz, az Orvoskar igazgatójához azért, hogy a kar vállaljon részt a sebesültellátásban. Ebben az időben a Délvidéken már június óta tartott a véres szerb felkelés, a magyar kormányhoz hű csapatok pedig alig négy napja tartóztatták fel a horvát bán Pest felé nyomuló csapatait Pákozd és Sukoró térségében.

„Tisztelt Balassa János Ministeri Tanátsos, és Orvos Sebészi Tanulmányok Igazgatójának

Hivatalosan Sietős Pesten

Igen Tisztelt Ministeri Tanátsos és Igazgató Ur!

A’ fen álló és előre is sejdíthető körülményeknél fogva haladék nélkül, több helybéliségre van szükség - melyekbe hazánk sebesült védői kitelhető legnagyobb szorgalommal ápoltassanak. E tekintetben történtek már néhány intézkedések, és ezen minden erönket és feláldozásunkat igénylő czélnak még biztosabb elérésére az vagyon még hátra: hogy t. i. a’ velem müködö választmánynak egyhangú kivánata szerént tisztelettellyesen és sürgetöleg kérjem meg Tanátsos és Igazgató Urat: miszerént legrövidebb uton magának engedelmet szerezni sziveskedjék arra: hogy a’ be álló szükség esetében a’ Magyar Egyetemi Korodák is a’ fentebb érintett czél elérésére használtathassanak.

Feleslegesnek tartom indoklásúl elöhozni: hogy az Igazgatósága alá helyezendö és tsak a’ szün napok alat illy minémüségben megtartando kórház bölts vezérlete alat egyszersmind a’ gyakorlati sebészeti oktatásra is alkalmat nyujtana – valamint magátol értetödik: hogy a’ szün napok alat az ápolandó betegekre forditandó költség az egyetemi pénztárt nem illetendné; és hogy minden véletlenül okozando kár vagy elsikasztás szinte az országos pénztár által potoltatandnék.

Lehetöleg legrövidebb idö alat betses válaszát kikérvén, tellyes tisztelettel magamat, de fökép az ügyet ajánlván vagyok Pesten 1848ik évi October 2dik napján

alázatos szolgája

Stáhly”

(SOTE-levéltár: 1/b Orvostudományi Kar Dékáni Hivatalának iratai, 1. doboz Orvoskari igazgató iktatott iratai 1784/85-1864/65, 1848. okt. 2.)

Balassa még aznap levélben fordult a felettes hatósághoz, a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztériumhoz, ahonnan október 13-án kapta meg a jóváhagyást az egyetemi honvédkórház létesítéséhez. E jóváhagyás már csak formalitás volt, mivel a kar a sebesültek fogadására időközben minden előkészületet megtett.

Molnár László

 
Semmelweis Egyetem honlap | Semmelweis Egyetem újság | 2006/2. szám | Előző cikk | Következő cikk