A Semmelweis Ignác Szakkollégium működésének gerincét partnerintézményével, a Selye János Doktorandusz Szakkollégiummal való tudományos együttműködése adja, melyre alapelveink is épülnek.

Ezen alapelvek két fő cél elérését szolgálják; melyek az oktatás-tehetséggondozás, valamint az effektív és hosszútávon önálló kutatómunka végzése. Tekintettel arra, hogy a Semmelweis Egyetem működése – a betegellátáson túlmenően – maga is ezen a két eszmén nyugszik, szemléletünk illeszkedik az anyaintézmény profiljába.

Szakmai programunkban kiemelt szereppel bír a hatékony és közeli együttműködési viszonyon alapuló tudományos mentorprogram, melynek keretein belül szoros kollaborációt alakítunk ki a Selye János Doktorandusz Szakkollégium PhD képzésben résztvevő hallgatóival, illetve a Doktori Iskolával. Ezen partneri viszonyok által kutatói életpályamodellt kínálunk fel a szakkollégiumba felvételt nyert hallgatók számára, mely során Intézményünk tagjai a Selye János Doktorandusz Szakkollégium PhD hallgatóinak személyében egy-egy dedikált, a kutatásban jártas mentorra tesznek szert, a mentor-mentorált páros közös tudományos érdeklődési területét alapul véve.

A személyre szabott egyéni mentoráción túlmenően, az adott diszciplínában érdekelt tagjainkat tudományági kutatócsoportjainkba delegáljuk, melyek kollektív tudományos pártfogást biztosítanak. Aktuálisan négy tudományterületen tevékenykedik kutatócsoportunk, melyek nevezetesen: a Farmakológiai Kutatócsoport, a Neurobiológiai és Mentális Egészségtudományi Kutatócsoport, a Molekuláris Medicina Kutatócsoport, valamint a Klinikai Orvostudományok Kutatócsoport. Mindegyik kutatócsoport egyenként 10-14 fő, a kutatás irányában elkötelezett graduális és PhD hallgatót foglalkoztat, melyek mellé a Semmelweis Egyetem intézeteinek egyikéből egy-egy az adott tudományterületen már nagy tapasztalattal rendelkező „patronáló háttérintézet” került kijelölésre. A kutatócsoportok tagjai a háttérintézet munkatársainak minőségbiztosítása, eszközparkja és szakmai felügyelete mellett közösen végeznek kutatást és közösen publikálnak.

Célunk, hogy szakkollégistáink, megkezdett kutatásaikkal és elért eredményeikkel TDK és egyéb hazai, illetve nemzetközi konferenciákon adjanak elő, rangos szaklapokba publikáljanak és diplomájuk megszerzését követően a PhD képzési programba lépjenek, ekkor már a Selye János Doktorandusz Szakkollégium oltalma alatt, ahol tudományos teljesítményük további kamatoztatására nyílik lehetőségük. Hisszük, hogy a „Selye-SISZK” kollaboráció szintjén megvalósuló kollektív kutatómunka releváns, magas impakt faktorral bíró publikációk megszületéséhez és tagjaink számára a tudományos világban történő minőségi elmélyülésüléshez vezet.

A fenti célkitűzéseket elősegítendő, tagjaink számára célorientált kurzusokat biztosítunk oktatásmódszertan, statisztika, publikációs irányelvek, előadástechnika, adatbáziselemzés, irodalomkutatás, programozási alapismeretek és labortechnika témakörökben. A „Selye-SISZK” együttműködés által intézményünk otthont ad tudományos előadások, fórumok megtartásához, valamint tudományos poszterprezentációkhoz és „journal club”-ok részére és a jövőben alappillérét képezheti az „initiative seed.” kezdeményezésnek.