A kutatás elnevezése    

Hemiparetikus stroke betegek izometriás kézerő kifejtésének tanulása

A kutatás futamideje    

2016.január-2018. december

A kutatás vezetője        

Vámos Tibor (OORI), Berencsi Andrea PhD (ELTE BGGYK)

Résztvevő kutatók az OORI-ból

Dr. Fazekas Gábor Ph.D.

Külső partnerek             

ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar

A kutatás főbb célkitűzései        

A kutatás célja olyan mozgástanulási módszer alkalmazása, amely segítségével a betegek könnyebben tudják elsajátítani a terápiás feladatokat a rehabilitációjuk során, valamint a tanult készségek új körülmények között való alkalmazása eredményesebb a tanulást követően.

A kutatásban a gyakorlás összetételének hatását vizsgáljuk a kézmozgások tanulása során specifikus és variábilis gyakorlási körülmények között. A vizsgálat az Alladin Diagnostic Device (ADD) mérőeszközzel történik, amely az OORI orvos-mérnöki rehabilitációs kutatási programja és az EU 6-os számú keretprogram Alladin-projektje keretében került kifejlesztésre.

A kutatás főbb eredményei       

A variábilis gyakorlást végző hemiparetikus stroke beteg résztvevők hatékonyabban sajátították el a kívánt feladatot, mint a konstans gyakorlást végző résztvevők.

A kutatás eredményeiből született publikációk 

  • Vámos T, Berencsi A, Fazekas G, Kullmann L. – Precise isometric hand grip learning of hemiparetic stroke patients. Int J Rehabil Res. 2018 Jun;41(2):180-182. doi: 10.1097/MRR.0000000000000273
  • Földi Júlia: A motoros plaszticitás és a funkcionális állapot összefüggése stroke után. TDK dolgozat. ELTE BGGYK Kari TDK Konferencia első díj / Témavezetők: Berencsi Andrea és Vámos Tibor