GADÁNYI JENŐ TEREM
VIZUÁLIS MŰVÉSZET A GYÓGYÍTÁS – REHABILITÁCIÓ – SZOLGÁLATÁBAN

„Gadányi Jenő (1896–1960) festőművész a megújuló magyar avantgárd művészet és az Európai Iskola meghatározó alakja volt a ’40-es ’50-es években. Gadányi életműve, művészi etikája, művészetpedagógiája ma is követendő példakép a fiatal művészgeneráció számára.

Termékeny munkásságának rendkívül gazdag, többnyire múzeumok raktáraiban és magángyűjteményekben lappangó, kevéssé ismert anyagát közzétenni – kiállítások, előadások rendezése, új Gadányi monográfia és Gadányi Jenő művészeti írásainak megjelentetése – a magyar művészettörténet adósságainak törlesztéseként a Gadányi Jenő Alapítvány legfontosabb feladatai közé tartozik…

Gadányi a XX. századi magyar festészet egyik meghatározó, mindvégig a maga útját járó, elveiből soha nem engedő egyénisége volt” – írta róla Mucsi András.

„… a Kormány által létrehozott Rehabilitációs Bizottság … megállapította, hogy a művész eltávolítása az Iparművészeti Főiskoláról, majd a művészeti közéletből való kiszorítása mélységesen igazságtalan és méltánytalan volt. … A testület az elszenvedett sérelmekért – a Kormány nevében is – megköveti Gadányi Jenő úr hozzátartozóit, számára pedig – postumus – erkölcsi elégtételt nyújt.

Budapest, 1991. április 17.” Andrásfalvy Bertalan miniszter

XII. KERÜLETI IPARMŰVÉSZEK KIÁLLÍTÁSA
Kiállítóművészek

Borza Teréz porcelánművész
Fekete György belsőépítész
Harsay Ilona iparművész
Kapolyi Márta textilművész
Kótai József ötvösművész
Kovácsházy Éva textilművész
Orient Enikő textilművész
Rainer Péter építész-belsőépítész
Schrammel Imre keramikusművész

Bővebben