Bevezetés

A kolposzkópia olyan vizsgáló eljárás, mely során mikroszkópos nagyítás mellett vizsgáljuk a méhnyakat, a hüvelyt vagy a külső nemiszervet, ezen szervek daganatos betegségeinek megelőző állapotainak jeleit kutatva. A beavatkozást egy kolposzkóp elnevezésű speciális sztereomikroszkóppal végezzük.

Kolposzkópiát leggyakrabban a méhnyak vagy a hüvely daganatmegelőző állapotának vizsgálatára használjuk. Ilyen állapot lehet nem negatív rákszűrési lelet, gyanús méhnyakkép. A kolposzkópia során az orvos célja a méhnyakrákszűrés konfirmálása, vagy éppen annak felülosztályozása, a túlkezelés vagy aluldiagnosztizálás csökkentése. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a rákszűrési lelet enyhébb eredményt adott, mint az a valóságban az várható, a lelet kérdéses, vagy speciális konstellációt alkot az előző szűrési eredményekkel, úgy az kolposzkópiát tehet indokolttá.

A vizsgálat szükségességét minden esetben orvos dönti el és csak orvos indikálhatja.

Amennyiben orvosa kolposzkópos vizsgálatra küldi Önt, időpontot egyeztethet honlapunkon a Betegeinknek menüpont alatt, a Kolposzkópos szakambulancia fülön megadottak szerint!

A méhnyak rákmegelőző állapotai

A méhnyak rákmegelőző állapotainak legnagyobb részét a HPV fertőzés okozza. A HPV-ről bővebben ITT olvashat.

A méhnyak a HPV fertőzés tekintetében sérülékeny terület. A természetes hengerhám-laphám átmeneténél (transzformációs zóna), hámsérüléseken (pl. szexuális együttlét során kialakuló mikro-sérüléseken) keresztül a HPV vírus bejut a hámréteg alapsejtjeibe. A hámsejtekbe jutott vírus egyes esetekben beépül a sejt genetikai állományába, DNS-ébe. A sejtek DNS-e tartalmazza azt az információt, amely irányítja a sejtek normális működését.

Az egészséges sejtek meghatározott ütemben növekednek, osztódnak és életük egy meghatározott pillanatában szabályozottan elhalnak. Magas rizikójú HPV fertőzés hatására a hámsejtek örökítő anyagában létrejövő hiba a sejtek kontroll nélküli osztódásához vezet. Az abnormálisan szaporodó sejtekben további hibák halmozódnak fel, mely a daganatos átalakulás előfeltétele. Ameddig a kóros sejtek a hámrétegben maradnak, rák megelőző állapotról beszélünk, amint a környező szövetekbe törnek, kialakul a rosszindulatú daganat.

A HPV fertőzés nem minden esetben vezet méhnyakrák kialakulásához. A fertőzés az esetek 80%-ában átmeneti jellegű, mert az immunrendszer a fertőzött sejteket elpusztítja. Mintegy húsz százalékban a fertőzés azonban tartóssá válik, a vírus DNS beépül a gazdasejt DNS-ébe, a sejt szabályozott működését a kontrollálatlan szaporodás irányába módosítja, ezáltal megteremti az alapokat ahhoz, hogy daganatos irányba fejlődjenek.

Az egészséges hámsejtből a rákmegelőző állapot általában hónapok-évek, rosszindulatú daganat évek (5-10 év) alatt fejlődhet ki.

A méhnyak rákmegelőző állapotai kedvező körülmények mellett meggyógyulhatnak. A gyógyulás elsősorban enyhe rákmegelőző állapot (LSIL) és átmeneti HPV fertőzés mellett várható.

Amennyiben nem történik időben beavatkozás, a kóros sejtek betörnek a hámréteg alatti kötőszövetbe, kialakul a méhnyakrák.

A vizsgálat

Maga a vizsgálat első pillanatra nem különbözik sokban egy rutin rákszűréstől, avatatlan szem mindössze a vizsgálat hosszában láthatja a különbséget. A vizsgálat során a vizsgáló orvos a méhnyakat, hüvelyt részletesen áttekinti, több különböző nagyítás alatt először natívan fehér fény, majd zöld szűrő mellett. Ezután a méhnyakat ecetsavval ecsetelik, mely láthatóvá teszi a méhnyak kóros elváltozásait, majd ismét több nagyítási fok mellett tekintik át újra a méhnyak és hüvely hámját. Végül jódos oldattal ismét ecsetelik a méhnyakat, mely más módon teszi láthatóvá a kérdéses területet. A méhnyak vizsgálata az esetek legnagyobb részében semmivel nem kellemetlenebb, mint egy rutin szűrés.

A vizsgálat során, amennyiben az orvos gyanús területet észlel, úgy  biopszia végzését javasolhatja. Ilyenkor a méhnyak adott területéből célzottan vesz mintát, speciális méhnyak biopsziás eszköz segítségével. Ez a gyakorlatban a méhnyakból kb 1-2mm-es szövetdarab „kicsippentését” jelenti, mely az esetek legnagyobb részében kis kellemetlenséggel jár, esetleg menses jellegű átmeneti panaszt okozhat. Ezt követően a méhnyak apró sebét vérzéscsillapító oldattal ecsetelik.

A kolposzkópos vizsgálat önmagában 15-20 percet vesz igénybe, amennyiben biopsziát is végeznek, az nyújthatja a beavatkozás hosszát, összességében akár 35-40 percre.

A vizsgálat feltétele:

  • előző méhnyakrákszűrések, HPV szűrések, korábbi méhnyak kúpkimetszések/biopsziák eredményei
  • a vizsgálat nem végezhető menses alatt

A méhnyak kúpkimetszése

Amennyiben a méhnyak kolposzkópos képe, vagy a biopszia eredménye a méhnyak súlyos rákmegelőző állapotát találja, úgy a méhnyak egy részének műtéti eltávolítása válhat szükségessé. Ezt konizációnak, kúpkimetszésnek, loop-konizációnak, „méhnyakplasztikának”, „méhszájseb kimetszésnek” nevezik. A beavatkozás végezhető lokális érzéstelenítés mellett, bódításban, vagy teljes altatásban. A műtét során az orvos elektromos hurokkal, szikével esetleg lézerrel eltávolítja a méhnyak rákmegelőző állapotát is tartalmazó ún. transzformációs zónát. A beavatkozás kiegészíthető esetleg a méhnyak csatorna, vagy a méhtest kürettjével (egészségügyi kaparás). Maga a beavatkozás az alkalmazott módszertől függően 10-20 percet vesz igénybe.

Klinikánkon van lehetőség mind altatásban végzett, mind lokális érzéstelenítésben végzett műtétre. Az esetek legnagyobb részében preferáljuk a loop-konizációt. Ennek során a méhnyak kóros részét egy elektromosan hevített hurokkal (loop) távolítjuk el, majd a méhnyakcsatorna kürettjét végezzük. A kimetszés helyét elektromos eszközzel koaguláljuk (vérzéscsillapítjuk).


A műtétre felkészülés

Első lépés a műtéti időpont egyeztetése orvosával, illetve a műtétet indokló, szükséges dokumentáció beszerzése (méhnyak leletek).

A műtéthez szükséges továbbá 4 hétnél NEM régebbi vérkép és vércsoport lelet, valamint amennyiben kezelőorvosa úgy látja szükségesnek esetleg szükség lehet altatóorvosi vizsgálatra.

A műtét napján reggel 07:00-kor jelentkezzen Klinikánk Nőgyógyászati Ambulanciáján, éhgyomorra! Előző nap éjfélig lehet enni, inni. Amennyiben állandóan szedett gyógyszere van, úgy azt a műtét reggelén 1-2 korty vízzel vegye be! A műtét reggelén kávé fogyasztása sem megengedett. A műtéthez mindenképpen távolítsa el testékszereit (nyaklánc, karkötő, gyűrű, fülbevaló, piercingek!)! A műtét során történő monitorozás megkönnyítése céljából kérjük amennyiben lehetséges távolítsa el körömfestését!


A műtét után

A műtétet követően annak módjától függően 2-6 óra kórházi tartózkodásra kell készülni (ritkán egy éjszakán át megfigyelés lehet szükséges).

A műtétet követően enyhe, közepes alhasi fájdalomra, diszkomfort érzetre számíthat, mely könnyen kezelhető nem-szteroid gyulladásgátlókkal, fájdalomcsillapítóval. A műtét során elektromosan hevített eszközöket használunk, melyek a felszínnel érintkezve azt szenesítik, így a műtétet követő néhány napban előfordulhat „kormos” hüvelyfolyás. Ezt követően a seben képződött „var” leválhat, pecsételő vérzés indulhat, mely jellemzően néhány napon belül jellemzően megszűnik.

A műtétet követő menses jellemzően a korábbitól eltérő lehet. Előfordulhat nem időre érkező menstruáció, mely mind mennyiségében, mind minőségében megváltozott lehet (sokkal bővebb, kevés, darabos, hígabb, stb.).

A műtéti speciment minden esetben patológiai feldolgozásra küldjük, mely az intézet leterheltségétől függően 3-5 hetet vehet igénybe. Ezt követően javasoljuk kezelőorvosának vagy Klinikánk Nőgyógyászati Ambulanciájának felkeresését a szövettani lelet megbeszélése céljából!