Megújul és kibővül a Semmelweis Egyetem herceghalmi telephelye, amely immár több mint egy évtizede ad otthont a Kísérletes Kardiológiai és Sebészeti Műtéttani Tanszék George Berci Sebészeti Oktató és Kutató Laboratóriumának. Az intézmény egyrészt a szakorvosképzésben játszik kulcsfontosságú szerepet az itt szervezett sebészeti skill tréningek kapcsán, melyek során műtéti technikákat és fogásokat gyakorolhatnak be a fiatal orvosok, másrészt sebészeti témájú kutatások is folynak.
A napokban elindult, európai uniós RRF támogatásból megvalósuló fejlesztés nemcsak ezt a két tevékenységet szolgálja majd ki, hanem a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Juhász-Nagy Sándor Tudományos Kutatólaboratóriumát is, amely az egyik fő helyszíne a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium projektnek – adott tájékoztatást dr. Radovits Tamás egyetemi tanár, a Kísérletes Kardiológiai és Sebészeti Műtéttani Tanszék vezetője.
A beruházás jelentősen növeli az egyetem oktatási, kutatási kapacitását egyaránt, és alapvető infrastruktúrát biztosít a Nemzeti Szívprogram folytatásaként futó Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium (NKL) projekthez, vagyis a kardiovaszkuláris kutatások egy nagyon fontos láncszeme lesz
– emelte ki a tanszékvezető. Az NKL projekt keretében egyebek mellett a szívelégtelenség progresszióját lassító, a folyamatokat visszafordító, megelőző terápia kifejlesztéséhez keresnek új molekuláris gyógyszercélpontokat, valamint jelentős kísérletek folynak az iszkémiás szívbetegség és a szívtranszplantáció terén. Utóbbival kapcsolatban a donorszívek minél hatékonyabb konzerválását is célul tűzték ki.
A herceghalmi telephelyen az eddigi hasznos alapterület négyszerese áll majd rendelkezésünkre az oktatásra és kutatásra az építkezést követően, amely keretében a bővítés mellett az eddig használt épület rekonstrukciója is megtörténik. A felszereltség és az infrastruktúra is sokkal modernebbé válik, lesz lehetőség például robotsebészeti beavatkozásokra, és röntgenátvilágításra is.
A megújult infrastruktúra ún. core laboratóriumként működik majd, vagyis annak egyetemi használaton felüli szabad kapacitását kutatás-fejlesztési szolgáltatásként értékesíti az intézmény.
Az oktatási, kutatási tevékenység az építkezés alatt sem szünetel, hanem egy átmeneti helyszínen folyik tovább.
A Semmelweis Egyetem Kardiovaszkuláris Nagyállatkísérletes Core Laboratórium kísérleti állattartó létesítményének kialakítása Herceghalom területén című projekt részben európai uniós forrásból az RRF 2.3.1- 21-2022-00003. azonosító számú pályázat keretében valósul meg.
Dobozi Pálma