Prevenciós szakrendelés

A rendelés célja

A prevenciós szakrendelés célja, hogy segítse a Semmelweis Egyetem munkavállalóit egy egészségesebb életmód elérésében, amivel megelőzhetők az olyan nem-fertőző betegségek kialakulása, mint a szív- és érrendszeri, daganatos, anyagcsere (pl. 2-es típusú cukorbetegség) vagy légzőszervi megbetegedések. A prevenciós szakrendelés orvosai azonban az olyan személyeknek is tudnak segíteni, akiknél már kialakult egy adott nem-fertőző megbetegedés, hisz az esetleges szövődmények kialakulása is megelőzhetők az életmód javításával.

A szakrendelés egy másik célja, hogy védje a jelentkezőket a különböző fertőző betegségek kialakulásától (pl. influenza vagy COVID-19), mégpedig védőoltások beadása által.

A szakrendelő emellett utazások előtti/utáni tanácsadást is nyújt, és amennyiben szükséges utazáshoz kapcsolódó oltásokban, valamint malária ellenes gyógyszerek felírásában is közreműködik.

A szakrendelés által nyújtott szolgáltatások:

  • Életmód-orvoslás, mégpedig a következő témakörökben:
    • Táplálkozás
    • Testmozgás
    • Dohányzás
    • Alkoholfogyasztás
    • Stressz
    • Alvás
  • Oltásokkal kapcsolatos tanácsadás, oltások beadása
  • Utazások előtti/utáni tanácsadás

A jelentkezés módja

A rendelés előjegyzés alapján működik, ezért előzetes időpont-egyeztetésre szükséges, mégpedig a következő e-mail címen (Az e-mailben röviden írja le, hogy melyik szolgáltatás miatt jelentkezett!):

prevenciosrendelo.nepegeszsegtan@semmelweis.hu

A szakrendelés helyszíne

  • Elméleti Tömb (1089 Budapest, Nagyvárad tér 4. 21. emelet),
  • Szent Rókus Klinikai Tömbben (1085 Budapest, Stáhly utca 7.)
  • A tanácsadás történhet akár online, távkonzultáció formájában is.

A csapat tagjai

A prevenciós szakrendelőben megelőző orvostan és népegészségtan szakorvosok és szakorvosjelöltek dolgoznak. A rendelő munkatársai szoros együttműködésben dolgoznak dietetikusokkal, gyógytornászokkal, mentálhigiénés szakemberekkel, a „Családbarát” rendelés családorvosaival, illetve a Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálattal is annak érdekében, hogy a lehető legteljeskörűbb ellátást tudjanak biztosítani a jelentkezőknek. Ezen szakértői csapat egyenrangú tagja maga a jelentkező is, akivel közös egyetértésben kerül kialakításra a személyre szabott egészségterv, illetve a szükség szerint gyógyszeres terápia.

Az életmód-orvoslás tanácsadásának menete

A prevenciós szakrendelésben zajló tanácsadás az úgynevezett motivációs interjú szellemiségében zajlik, vagyis a rendelés során a jelentkező és az orvos egyenrangú partnerekként ülnek egymással szemben. Ennek során közösen tárják fel, hogy miért fontos a résztvevőnek a változás, és közösen állítják fel az elérendő célokat, illetve közösen dolgozzák ki, hogy az adott célt hogyan fogják elérni.

A tanácsadási folyamat egy állapotfelméréssel kezdődik, mely kérdőívek kitöltéséből, részletes anamnézis felvételéből és fizikális vizsgálatból áll (pl. testösszetétel mérése, négyvégtagi vérnyomásmérés, laborvizsgálat). Az állapotfelmérést egy egy- vagy többüléses tanácsadási folyamat követi az érintett témától függőn heti, kétheti vagy havi rendszerességgel összesen 6-12 alkalommal, amelyek egyenként kb. 15-45 perc időtartamúak.